1. HABERLER

  2. ÇELED UŞAGLAR

  3. Mahir DEMİR (Şıgmamed)
Mahir DEMİR (Şıgmamed)

Mahir DEMİR (Şıgmamed)

KÜLTÜR KOMASI

A+A-

KÜLTÜR KOMASI

Gaziantep dünyanın en hızlı büyüyen 10 uncu şehri olmuştu 2010 yılında. 

Gaziantep devasa sanayi atılımları, girişimci iş adamları, gözü pek ihracatçıları, krizi sırt üstü nakavt eden ekonomik yapısı, sarsılmaz bir ekonomi direnci, misafirperver bir toplum yapısı, yemeği, parkları ve bahçeleri, müzeleri ( oyuncak, mutfak, cam, bakır eserler, etnografya vb.),  tarihi eserleri diye saya saya gitsek ucu bucağı kaybedeceğimiz bir şehirdir.
Ama yeterli midir?
Asla, değildir. Bunca ekonomik alt yapısı güçlü bir şehrin büyük sorunları vardır. Hızlı hatta şehre çığ gibi akan nüfus sayısı beklentinin üzerinde olunca haliyle sosyo-kültürel aktivite sorunları baş göstermektedir.

Şehrin en büyük sivil toplum kuruluşu olarak yaptığımız araştırma, anket ve kamoyu yoklamalarında elde ettiğimiz verileri değerlendirerek sorun yerine çözüm önerilerimizi zaman zaman şehrimizin yöneticileri ve bürokratları ile paylaştık paylaşmaya da devam edeceğiz.
Şehrimiz çığ gibi büyüyen nüfus akışı yüzünden bir kültür komasına girmiş bitkisel hayat yaşamaktadır.

Sanayide elde ettiği başarıların ve ekonomik katkının kenar mahallelere ve korunmaya muhtaç ailelere Sosyal ve kültürel anlamda nerdeyse hiç aktarılmaması ( Birkaç iş adamını hariç tutuyorum) şehri sosyal olarak kilitleme noktasına getirmiştir. Yanlış anlaşılmasın para yardımlarından bahsetmiyorum. Tamamen sosyal sorumluluk projelerinden bahsediyorum.

Büyük şehirlerdeki sosyal faaliyetlere sponsor olmak için sıraya giren iş adamları nedense Gaziantep’te bu duyarlılıkta geri planda kalıyor.

Sektörel olarak dünya markası olmuş birçok firmanın sosyal projelerde logolarını göremiyoruz. Hep aynı iş adamları, hep aynı yüzler şehrin bu derdini sırtına almayı vicdan meselesi yapmış geri kalanı bu sorumluluğu ne yazık ki almamıştır.

Şehrin merkezinde yapılan aktivitelere kenar semtteki halk katılamıyor, dolmuş- otobüs parası bile bulamayan insanlarımız var. Bu sebeple Şehrin her semtinde halkın faydalanabileceği kültür merkezleri açılmalı, bu kültür merkezlerinde konserler, sinemalar, tiyatro salonları, spor ve aktivite atölyeleri oluşturulmalıdır.

Çözüm önerilerini özetlemek gerekirse, İş adamlarımızın sosyal sorumluluk projeleri yapmaları ve şehrin yöneticilerinin her semtte içinde sinema, konferans, spor, tiyatro vb salonları olan kültür merkezleri ücretsiz olarak halkın hizmetine sunulmalıdır.

Eğer sosyo-kültürel olarak şehri beslemezsek şehrimiz geleceğe ölü olarak devam eder.

Ayıntap Kültür ve Sanat Derneği olarak bizler bize verilecek her türlü görevi layıkıyla yerine getirdik. Halkımızın bu açlığını yıllar önce görüp kendi çapımızda etkinlikler yapıp sahneledik. Bundan sonra da halkımız, iş adamlarımız, bürokratlarımız ve belediyelerimizle iş birliği yaparak bu tür sosyal ve kültürel faaliyetlerine imza atmaya 2014 yılında da devam edeceğiz.

 

2014 yılı kültür yılımız olsun. 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.