1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Mahalle kültürü yok oldu
Mahalle kültürü yok oldu

Mahalle kültürü yok oldu

TMMOB Mimarlar Odası Gaziantep Şubesi, “Dünya Mimarlık Günü” etkinlikleri kapsamında Gaziantep’in Renkleri:

A+A-

Mozaik ve Karma Resim Sergisinin açılışını gerçekleştirdi. Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’inde katıldığı açılışa davetliler yoğun ilgi gösterdi. Mimarlar Odası Gaziantep Şube Başkanı Özgür Girişiken, Gaziantep’in inşaata dayalı büyüme modelinin ileri yıllarda büyük zararlar verebileceğini dile getirdi. Yapılan konutlardan ötürü mahalle kültürünün yok olduğunu insanların artık konutları mekan olarak görmediğini söyledi.

Şehitkamil Kültür Merkezi’ndeki düzenlenen sergide Gaziantep Plastik Sanatları Derneği  ve Uluslar arası Mozaik Sanatçıları Derneği üyeleri eserlerini sergileme imkanı buldu.  Serginin açılış konuşmasını yapan Gaziantep Mimarlar Odası Başkanı Hasan Özgür Girişken, “Dünya Mimarlık Haftası Günü dolayısıyla çeşitli etkinliklere imza atıyoruz.  Açılışını yaptığımız sergi odamızın sanatı her zaman desteklediğinin göstergesidir. 3 Ekim’de başlayan Dünya Mimarlık Günü etkinlikleri kapsamında çalışmalarımız sürüyor.  Meslek alanında yaşanan ve her geçen gün artan zorluklara rağmen dayanışma ruhunun bilim, kültür, sanat ve toplumdan yana tavrımızın gerilemeyeceğine olan inancımızla etkinliklerimizi sürdürüyoruz” dedi.

FATMA ŞAHİN SERGİYİ GEZDİ

Gaziantep’in Renkleri: Mozaik ve Karma Resim Sergisini ziyaret eden Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin de, sergilen eserlere hayran kaldığını ifade etti. Sergideki resimleri ve fotoğrafları tek tek inceleyen Şahin, bazı eserler hakkında sanatçılardan ve Başkan Özgür Girişken’den bilgiler aldı.

KATILIM YOĞUNDU

Şehitkamil Kültür Merkezi’ndeki düzenlenen serginin açılışına Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Mimarlar Odası Gaziantep Şube Başkanı Özgür Girişiken, İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Gökhan Çeliktürk, TMMOB Gaziantep İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Burkay Güçyetmez, Gaziantep Plastik Sanatları Derneği Başkanı Mustafa Bencan, Uluslar arası Mozaik Sanatçıları Derneği Başkanı Mehmet Yılmaz, mimarlar, sanatçılar ve çok sayıda davetli katıldı.

GİRİŞKEN: İNŞAATA DAYALI BÜYÜME MODELİ ZARAR VERİR

Gaziantep’in Renkleri: Mozaik ve Karma Resim Sergisinin açılışından sonra  ‘İnşaata Dayalı Ekonomik Büyüme Pratiğinin Ekonomik ve Sosyal Etkileri’ konulu panel düzenlendi.  Panelin açılış konuşmasını yapan Mimarlar Odası Gaziantep Şube Başkanı Özgür Girişiken, Gaziantep’in inşaata dayalı büyüme modelinin ileri yıllarda büyük zararlar verebileceğini dile getirdi. Yapılan konutlardan ötürü mahalle kültürünün yok olduğunu insanların artık konutları mekan olarak görmediğini söyledi. Girişken, “Önceleri konutlar çocukluk anılarının olduğu mekanlardı. Şimdi ise bu algıyı görmek mümkün değil. İnşaatlar dahi kullanılan malzemeler uzun ömürlü olmayan malzemelerden seçiliyor. Bunun en güzel örneği ABD’dir. ABD’de de durum yıllardır böyledir” ifadelerini kullandı.

ŞAHİN: ÖNEMLİ BİR ETKİNLİK

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin de, “Odalarımız ile çok ciddi bir şekilde koordinasyona ihtiyacımız var. Sanatın daha yüksek bir değer olduğu Türkiye ve Gaziantep’e ihtiyacımız var. Hepimizin yapacağı çok  iş var. Dünya Mimarlar Günü’nde Mimarlar Odasının şehrimizde böyle bir etkinlik yapmasını çok kıymetli buluyorum. Çünkü eğer biz bunları yapmazsak gündem negatif gündeme dönüşüyor. Toplum ve birey psikolojisi de bundan negatif bir şekilde etkileniyor. Şu an çok hassas bir dönemden geçiyoruz. Biz de büyükşehir belediyesi olarak hem kültürel alanda hem sosyal alanda insanı merkeze alan “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın, insanı yücelt ki devlet yücelsin” anlayışıyla bütün çalışmalarımızı bu bakışla güçlendirmeye çalışıyoruz” ifadelerini kullandı. HABER MERKEZİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.