TSE, AVM otoparklarının taşıması gereken şartları belirleyen bir standart hazırlayacak.

Türkiye'de 4 milyonu aşkın LPG'li araç park sorunu yaşıyor. TOBB, Petrol Sanayi Derneği,Ulaştırma Bakanlığı, Makine Mühendisleri Odası ve sektör temsilcileri bu sıkıntıyı çözmek içinBilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'yle bir araya geldi. Görüşmeden, LPG'li araçlara otoparközgürlüğü getirmek için "standart" formülü çıktı.
Buna göre, Türk Standartları Enstitüsü (TSE), AVM otoparklarının taşıması gereken şartları belirleyen bir standart hazırlayacak. LPG'li araçlara uygun olmayan otoparkı bulunmayan yeniAVM'lere ruhsat verilmemesi de gündemde. Bakanlık, buna yönelik mevzuat çalışması da yapacak. Artık belediyeler, otoparkı uygun olmayan AVM'ye ruhsat veremeyecek. Mevcut AVM'lerin de TSE'nin şartlarına uyması istenecek.
Kapalı otoparklara LPG'li araçlara uygun olarak havalandırma sistemleri kurulacak. Otoparklarda, risklere karşı gaz alarmları olacak ve yangın söndürme sistemleri buna yönelik olarak geliştirilecek. Otoparkların elektrik sistemleri de antistatik özellikte olacak. Otoparklar eksi katlarda olsa dahi, havalandırma şartlarına uyacak. İngiltere, Fransa ve Almanya örnekleri de incelenecek.
Habertürk