1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Londra'da farkını farkettirdi
Londra'da farkını farkettirdi

Londra'da farkını farkettirdi

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Londra’da iki önemli imzanın ardından bindiği araçta tur attı.

A+A-

Türk lokantasına giden Şahin, ardından World Travel Market London 2021 Excel’e katıldı. Burada KOSGEB Eski Müdürü Sadık Gözek ile karşılaşan Şahin, sohbetin ardından bindiği araçta müjdeleri sıraladı. Londra’da ne için bulunuyorum? Bunun Türkiye ve Gaziantep için anlamı ne? sorularına cevap veren Şahin,  Londra’da bir yerden bir yere yetişirken anlatmaya çalıştı. Şahin, “Yeşil enerji, yenilebilir enerji ve temiz enerji. Bunlar çok önemli. Biz güneş ve rüzgar enerjisi ile ilgili fizibilite çalışmasını tamamlamıştık. Şimdi bununla ilgili 27 megawat güneş enerjisi ile ilgili EBRD’den hibe alıyoruz.  O yüzden önemli bir başlangıç,  önemli bir imza. Finansal destekle yeşil şehirler kategorisine girince de aynen OECD şampiyon şehirler kategorisi gibi bu alanın süper ligine giriyoruz” dedi. 

ekran-resmi-2021-11-04-18.28.52.png

GAZİANTEP’E GELİYORLAR

Başkan Şahin, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın Yeşil Şehir Programına dahil olduklarını belirterek, “Fırsat bu fırsat dedik. Bakırımızı, baklavamızı, kahvemizi de tanıttık. İşe yaradı. Program yöneticisi Nandita Parshadve arkadaşları yerinde görmek ve tatmak için yakında Gaziantep’e gelecek” 

ÖNEMLİ İMZALAR ATILDI

Şahin, önemli bilgi ve müjdeleri araçta verdi. Sosyal medya hesabından yaptığı yayınla paylaşım yapan Şahin, “İmzamızın bir tanesi Avrupa İmar ve Yatırım Bankası’yla oldu. Burada yeşil şehirler kategorisine sizi alırsa çevre projeleri özellikle su yönetiminden biyoçeşitliliğe kadar küresel ısınmayı önleyecek her türlü projenize hibe desteği veriyor. Bizler yeşil şehir imzamızı attık. Biz artık kategorine alındık. Bundan sonra olacak ? Zaten bizim 2014’ten beni geldiğimiz bir süreç vardı. 2014 yılında biz iklim master planını yapmış bir belediyeydik. İmar Ulaşım master  ve iklim master planını yapan ilk belediye biz olduk. Burada akıllı ulaşım çok önemli, dijitalleşke çok önemli. Yeşil ekonomi dönemin adı. Bu yapılan çalışmaları onlarla paylaştık, yapmak istediklerimizi paylaştık. ısınma ve ulaşımla ilgili yaptığımız çalışmalarla önemli başlangıç oldu”  dedi. 

londrada-farkini-farkettirdi.png

MÜJDELİ HABER

Şahin, “Yeşil enerji, yenilebilir enerji temiz enerji. Başlıklar bunlar. Şehirler tüketici. Tükettiği bütün enerjiyi yenilebilir enerjiyle ürettiği zaman karbondioksit salımını azaltıyor ve karbon ayak izleri ölçümlerimizi güçlendiriyor. Güneş ve rüzgar enerjisi ile ilgili fizibilite çalışmasını tamamlamıştık. Şimdi müjdemizi vermek istiyorum. Bununla ilgili 27 megawat güneş enerjisi ile ilgili EBRD’den hibe alıyoruz.  O yüzden önemli bir başlangıç,  önemli bir imza. Finansal destekle yeşil şehirler kategorisine girince de aynen OECD şampiyon şehirler kategorisi gibi bu alanın süper ligine giriyoruz. Bu alandaki bütün dünya ülkeleriyle, dünya şehirleriyle aynı kategorideyiz. Bunlar bizlere önemli fırsatlar veriyor. Yaptığımız ve yapacağımız tüm işleri anlatma fırsatımız olacak. Gaziantep modeli ile imzaladığımız başlangıçla yeşil ekonomi ve bilgi ekonomisi için söz sahibi olduk.” 

LONDRA HALİNDEKİ MODELİ GAZİANTEP’TE UYGULANACAK

Bu arada Fatma Şahin T24'den Barış Soydan'a konuk oldu ve  İngiltere’de birçok görüşmeler yaptığını ve yeşil dönüşümü kapsamında yapacaklarını anlattı. Ayrıca sabah Londra haline gittiğini ve incelemede bulunduğunu belirterek “Sabah Londra'nın haline gittim incelemelerde bulundum. Türkiye'de tarla ile hal arasında ciddi fire var. Londra'da bunu nasıl yaptıklarını inceledik. Şimdi bunu da projelendirip şehrimize de aynısını yapmak istiyoruz."diye konuştu. .   Şahin, 'Yeşil Şehir' olmanın sorumlulukları hakkında "Yaptıklarınız güven vermesi lazım. 2014'te ben belediye başkanı olunca iklim, ulaşım master planı yaptım. İklim master planında şehrin doğaya saygılı gelişimini nasıl sağlayacağız? Gaziantep sanayi şehri. Atıklar nasıl filtrelenmeli, buradan çıkan atık suyun yönetmeliğe uygun fakat bir üst filtreyle tekrar kullanılabilmesine çalıştık. Ulaşım bütün belediyelerin en kirletici unsurlarından birisi. Biz hemen filomuzu gençleştirdik. İkincisi yeni doğal gaz ile çalışan otobüsler aldık. Şimdi elektrikli otobüs almak istiyoruz. Bir de tabii akıllı ulaşım çok önemli. 2017 yılında biz şehri akıllı ulaşım haline dönüştürdük. Otomasyona çevirdik. Bisiklet yolunu bir ulaşım yolu olarak belirledik. Tramvay hattı kurduk, bisiklete geçişinin ilk 1 saatini ücretsiz yaptık. En önemli kısım da, 20 kilometrelik metronun bütün ulaşım master planını belirledik. Ulaşımla ilgili kısmımız bu. Akıllı ulaşıma geçmemiz lazım" diye konuştu.  

ekran-resmi-2021-11-04-18.28.26.png

"Bazı başlıklarda şehrinizi hazır ettiğinizde uluslararası toplum sizi destekliyor" 

Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, 'Yeşil Şehir' programı kapsamında yapılacaklar hakkındaki konuşmasını şöyle sürdürdü:   "Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası, şunları yaparsanız sizi destekleyeceğim diyor. Ucuz kredi veriyor, üstüne hibe veriyor. Şunları yerine getirdiğinizde ben size 27 megawatt enerji vereceğim diyor. Bizim yaptığımız şey belediye başkanlarımızı yeni dünya düzenine hazırlamak. Bazı başlıklarda şehrinizi hazır ettiğinizde uluslararası toplum sizi destekliyor. Biz bundan önce de biyogazı hayata geçirdik. İlk belediye olduk. Biz biyogaz tesisimizi de kurduk. Rüzgardan da faydalanmaya çalışıyoruz. Kaynak nerede var bunu bilmek gerekiyor. Biz belediye başkanlarımızı buna hazırlıyoruz." 

Kömürden çıkış vizyonunda Gaziantep Büyükşehir Belediyesi  

"İklim master planı yapınca, ısınmada kömür hala ciddi bir şekilde kullanılıyor. Ciddi karar aldık. Denetleme yaptık. Doğal gaz gelmesine rağmen kömür kullananları geçiş için tespit ettik. Bunun için de biz proje ürettik. Çevre Bakanlığımızla konuştuk, kömür yerine biz doğal gaz sobası verelim. Bağlantısını da biz sağlayalım. Sayın Bakanımızla bu projeyi konuştuk. Şehri ısınmada doğal gaza geçirecek projeleri desteklemeliyiz. Artık Paris Anlaşması'yla birlikte sanayici kömürden çıkmak durumunda. Şehirleri buna hazırlamak lazım. Şehrin enerji ihtiyacını yenilenebilir kaynaklardan sağlamak lazım. Bu kaynakları nasıl kullanabiliriz diye eğitim vermeye başlıyoruz." 

"Altyapı belediyeciliği bitti, sosyal belediyecilik yükseliyor" 

"Aslında BM pandemiden önce şunu söylüyordu. İnsani ve çevresel kalkınmaya ekonomik kalkınmayla beraber geçmemiz lazım. Şimdi ben Londra'dayım. Olağanüstü zor bir dönem geçmiş durumda. Huzurevinde çok sayıda yaşlının öldüğünü, İngiltere'nin çok zorlandığını söylüyorlar. Koruyucu tedbirleri bakanlıklar almak zorunda. Ama tek başına bunları hükümetlerden beklediğiniz zaman top yekun bir mücadeleye dönüşmüyor. Her şey topraktan başlıyor. Biz bir tarım okulu kurduk, kadınları destekledik. Çiftçinin maliyetlerini düşürdük. Artık altyapı belediyeciliği bitti. Sosyal, kültürel belediyecilik yükselen değer. Bunun farkındayız. Tarım daire başkanlığı kurduk. Çiftçimize tohum desteği verdik. Zeytincilikte taşıma firelerini önlemek için çiftçiye sandık dağıttık. Ne kadar çok üretirseniz, enflasyon yapısal olarak düşmeye başlayacak. Enerji AŞ ve Bilişim AŞ'yi kurduk. Çiftçimizin sulanabilir arazide elektrik maliyetini aşağıya çekecek güneş enerjisi veriyoruz. Çiftçinin maliyetleri düştükçe kar edecek, üretmeye başlayacak. Bütçemin yüzde 10'unu bu işe ayırdım. Her şey toprakta başlıyor. Ürün bazlı destek yapıyoruz." 

"Hepimiz aynı gemideyiz, birbirimize destek olmalıyız" 

"Halkımız necip bir millet. Her şeyi görüyor. Artık açık toplumuz biz. Amerika dahil pandeminin korkunç bir etkisi var. Taşımacılık bozuldu. Enflasyon bilmeyen bütün ülkeler enflasyonla tanıştı. Bizim gibi gelişmekte olan ülkelere etkisi elbet daha yüksek olacak. Bizim ülkemize düşen şey hızlı tedbir almak. Hepimiz aynı gemideyiz. Sonuçta Cumhuriyet'in yüzüncü yılında 10. ekonomiye gitmek hepimizin hayali. Bu bir partinin hükümetin meselesinden çıkmış durumda. En az zararla nasıl çıkacağız, hepimizin birbirimize destek olması lazım. Bütün dünya göçü yönetmede zorlandık, arkasından büyük bir sağlık krizi geldi ve büyük bir iklim kriziyle karşı karşıyayız diyor. Yapısal reformlarla bizi etkileyecek alanları toparlamamız lazım."  LEYLA ÖZEKŞİ POLAT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum