1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Lisanslı depolardaki ürünlere destek çıktı
Lisanslı depolardaki ürünlere destek çıktı

Lisanslı depolardaki ürünlere destek çıktı

Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Akıncı, Lisanslı depolarda ürünlerini muhafaza eden üreticilere sağlanan destek miktarlarının Resmî Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdiğini söyledi.

A+A-

Akıncı,  Türkiye’nin ilk ve tek Antep Fıstığı Lisanslı Deposunda ürünlerini devlet garantisi altında muhafaza etmek isteyen üretici ve üretici örgütlerine verilecek kira ve nakliye desteklerinde artış sağlandığını bildirdi. Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren lisanslı depoculuk destekleme ödemelerinin tarımsal birçok ürünün yanı sıra Antep Fıstığını da kapsam içerisine aldığını vurgulayan Akıncı,  bunun önemli bir gelişme olduğunu duyurdu.  

Lisanslı depoculuk sisteminin, üreticilerin sağlıklı ve sigortalı depolama imkanına kavuşmasına, piyasada arz ve talep dengesi ile fiyat istikrarının sağlanmasına ve tarımsal ürün ticareti ile tarıma dayalı sanayi sektöründe iştigal eden işletmelerin ihtiyaç duydukları miktar, tür ve kalitedeki ürüne istenilen zamanda kolaylıkla ulaşabilmesine katkı sunduğunu kaydeden Akıncı, sistemin ayrıca finans sıkıntısı nedeniyle ürününü sezon başında satmak zorunda kalan üreticilere de ELÜS teminatlarıyla bankalardan kolay kredi imkânı sağladığını söyledi. 

BU DESTEKTEN FAYDALANIN

Akıncı, açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Türkiye’nin ilk ve tek Antep fıstığı Lisanslı Deposunu geçtiğimiz yıl İpekyolu Kalkınma Ajansı (İKA) destekleriyle Antep Fıstığının ana vatanı Gaziantep’te bölge çiftçimizin hizmetine kazandırmıştık. Devlet garantisi altında hizmet veren Lisanslı Depomuzda üreticilerimize sağlanan desteklerde yayımlanan kararla önemli bir artış yapıldı. Buna göre, daha önce üreticilerimize ton başına 25 TL olarak verilen nakliye desteği 100 TL’ye, ton başına verilen aylık depo kira desteği ise 20 TL’den 30 TL’ye yükseltildi. Ayrıca, ürününü depomuzda değerlendiren çiftçilerimize parti başına da 25 TL analiz ücreti desteği verilmekte. Antep fıstığı üreticilerimizi ürünlerini risklere karşı güvenli ve sağlıklı depolama imkânı sağlayan lisanslı depomuzda değerlendirmeye ve sağlanan bu avantajlı desteklerden faydalanmaya davet ediyoruz.” 

RARDEVU ALMADAN GELİN

Antep fıstığı Lisanslı Depoya nasıl ürün teslimi yapılacağı konusunda da bilgiler aktaran Akıncı, “Üreticilerimiz ve tacirlerimiz ellerinde bulunan Antep Fıstığını randevu almadan gönül rahatlığıyla lisanslı depomuza getirebilirler. Burada muhafaza altına alınacak ürünler öncelikle temizleme işlemine tabi tutulduktan sonra laboratuvarda sınıflandırması yapılarak barkod sistemiyle çuvallanarak özel kafeslerde koruma altına alınmakta. Çuvallama işleminde hiçbir ürün diğeriyle karıştırılmamakta. İsteyen üretici kendi ürününü istediği zaman geri alabilmekte. Her türlü teknolojik alt yapıya sahip lisanslı depoda sağlıklı bir şekilde muhafaza edilen ürünler, talep edilmesi halinde sahipleri tarafından Türkiye Ürün İhtisas Borsası aracılığıyla elektronik ortamda da satılabilmekte” dedi. 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.