1. YAZARLAR

  2. HACI YILDIZ

  3. LİGLERİN BAŞLAMASI DOĞRU BİR KARAR
HACI YILDIZ

HACI YILDIZ

Yazarın Tüm Yazıları >

LİGLERİN BAŞLAMASI DOĞRU BİR KARAR

A+A-

Biliyorsunuz, Covid 19 nedeniyle beş ülkedeki ligler dışında dünyada bütün futbol müsabakaları süresiz olarak ertelenmişti. Ülkemizde de virüs nedeniyle  futbola ara verilip, önlemler kapsamında TFF tarafından Türkiye’deki ligler ertelendi.

 Liglere ara verilmesinin üzerinden 60 günden fazla bir süre geçti. TFF'nin internet sitesinden yapılan açıklamada,"TFF Sağlık Kurulunun, Süper Lig ve diğer liglerle ilgili görüş ve tavsiyelerinin yanı sıra, Türkiye 2'nci ve 3'üncü Lig Kulüpler Birliği Derneğinin yazılı başvuruları dikkate alınarak, yeni bir değerlendirmede bulunduğunu belirterek Corona Virüs salgını nedeniyle ara verilen liglerin;
 

1-Süper Lig müsabakalarının 12 Haziran 2020

2-TFF 1. Lig müsabakaları 19 Haziran 2020

3-TFF 2. Lig ve TFF 3. Lig müsabakaları 18 Temmuz 2020

4-Bölgesel Amatör Lig müsabakaları 18 Temmuz 2020 tarihinde oynanacağı kararını duyurmuştu.

 

Ülkemizde Liglerin başlaması sıkıntı yaratır mı, doğru bir karar mı diye tartışılırken bazı ülkelerde, Salgının düşüş trendine girdiği liglerin devam edeceğini duyuruldu. Haliyle Ülkemizde de Salgın düşüşe geçmiş olacak ki böyle kararlar alındı. Ülkemizde her geçen gün Corana virüs salgınının bitme safhasına gelmesi sebebiyle SAĞLIK BAKANLIĞI BİLİM KURULU' da liglerin oynatılması konusunda bazı önlemler kapsamında herhangi bir sıkıntının olmayacağını tüm yetkinin Türkiye Futbol Federasyon başkanı Nihat Özdemir de olduğunu belirtti.. Bu gelişmeler sonrası Nihat Özdemir de liglerin belirlenen tarihlerde oynanmasına karar verdiklerini açıkladı. Ama liglerin ilk etapta seyircisiz oynanacağı açıklandıktan sonra. 

 

Liglerin başlama kararına bazı kulüpler isteksiz ve doğacak sıkıntıları çok sesli olmasa da''Henüz erken ''deseler de, Futbol federasyon başkanı liglerin oynanması  konusundaki kararlı çıkışını yeniledi.Bence de Futbol Federasyon başkanı Nihat Özdemir liglerin başlatılmasında haklı.  Kolay değil her kulübün kendine göre futbolculara maaş ve transfer taksitlerinin ödenmesi.. Biliyorsunuz ligler devam etmediği için kulüplerin tüm gelirleri kesildi. Canlı yayın hakları ,Reklam ve sponsor gelirleri durdu. Kulüpler futbolculara olan borçlarını ödeyemedi. Gerçi ona bakacak olunursa tüm iş yerlerinde de kapanmalardan dolayı herkes perişan durumda .
 
İNŞALLAH ÇİFTE BAYRAM YAŞARIZ
 
 Hükumetin ve sayın Cumhurbaşkanının, sağlık bakanlığı önderliğinde kurulan ''SAĞLIK BAKANLIĞI BİLİM KURULU sayesinde  ölümcül salgın iyi yönetildi. Alınan tüm kararlar günü birlik sağlık bakanının da ''ŞEFFAF  ''şekilde her gün kamuoyuyla  paylaşması sayesinde vatandaşın hemen hemen tamamına yakının kurallara uyma yolunda olması ile salgının önüne geçildi. Devlet olarak, Hükumet olarak 83 milyon nüfusun tüm istek ve ihtiyaçlarını yapmaları elbette mümkün değil. İhtiyaç sahiplerine yetişse de kapanan iş yerlerinin tamamına yetişmesi mümkün olmadı olamazdı. 
 
Şu günlerde diğer Ülkelerde de uygulanan tüm kısıtlamalar yavaş yavaş kaldırılmaya başlandı. Futbol ligleri başladı. Federasyonlar kurallar içerisinde oynanmakta sakınca görmediklerini bildirdiler. Bizde bazı takımların küme düşme veya şampiyon olmak durumları kritik oldukları için Liglerin bu haliyle küme düşme olmadan bitirilmesi düşüncesiyle Liglerin oynatılmaması için bahaneler üretiyorlar. Zaten tüm kulüpler Başkanından, yöneticisine, teknik heyetinden, futbolcusuna, malzemecisinden, masörüne, doktoruna, yani kısacası tüm herkese gerekli testler yaptırıldı. Saha içerisinde de hiçbir sıkıntı yaşanmayacağı kanaatindeyim.
Ama şu da bir gerçek ki,Bu salgın ve yasaklar sonsuza kadar sürdürülemeyecektir.
TV Ekranlarına çıkarak bazı kesimler yasakların kaldırılmasının erken olduğunu, evde kalınması gerektiğini söylemeleri belki kendi işleri devam ettiği için sorun yok, ama birde ekonomik yaşantılarını var olan borçlarının ödenmesi için yaşamın devam etmesinin de gerekli olduğunu düşünmeleri gerek değil mi? 
 
Eğer değişim olmazsa Ligler 12 Haziranda başlayacak ,Temmuzda  seyircili oynanması da olumlu olur derim . Bazı kulüplerde testler daha öncede yapılmıştı .Hiçbir kulüp de testlerin POZİTİF çıktığı olmamıştı. Ama bir anda bazı kulüplerde yapılan testlerin POZİTİF çıktığı söylense de ,Futbol federasyon başkanı Nihat Özdemir'in kararlı duruş ve dik çıkışı bence yerinde olmuştur .
 Sayın Cumhurbaşkanımız da her fırsatta dile getirdiği "İNŞALLAH ÇİFTE BAYRAM YAŞAYACAĞIZ ''diyerek Ramazan bayramından sonra Ülkemizde normal yaşama dönülebilineceğinin sinyalini vermişti. Umuyoruz ki bayram ertesi normal yaşama dönülür ve eski günlerde az da olsa kavuşulur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.