1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Kuryeler meclis gündeminde
Kuryeler meclis gündeminde

Kuryeler meclis gündeminde

CHP Gaziantep Milletvekili İrfan Kaplan, motosikletli kuryelerin sorunları TBMM gündemine taşıdı.

A+A-

 Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un cevaplaması istemiyle yazılı soru önergesi veren Milletvekili Kaplan, lojistik gibi farklı sektörlerde çalışan kuryelerin firmalar tarafından tüketicinin/müşterinin gözünü boyamak için yaptıkları “kampanyaların” kuryelerin can ve mal kaybına neden olduğunu vurguladı. Yasal düzenlemelerle, sağlıklı çalışma şartlarının düzenlenmesi gerektiğini vurgulayan Kaplan, motosikletli kuryelerin de “Tehlikeli Meslek” grubuna dâhil edilmesinin elzem olduğunu belirtti.

Milletvekili Kaplan, motosikletli kuryelerin, yaklaşık 30 yıldır ülkemizde gıda, lojistik gibi farklı sektörlerde evrak takip elemanı, ofis elemanı, getir götür elemanı pozisyonlarında hizmet verdiğini ifade ederken zor şartlar altında mesleklerini sürdürdüklerini belirtti.

KAMPANYALAR CAN ALIYOR

Kaplan, “Zor şartlar altında işlerini icra etmeye çalışan bu mesleğin çalışanları, trafikte yok sayılmak, yetersiz maaş gibi sorunlarının yanında fast-food firmaları tarafından sıkça uygulanan siparişin “30 dakikada” içinde müşteriye ulaşmaması durumunda müşteriden ücret alınmamasını kapsayan kampanyalar sebebiyle işverenleri tarafından hız yapmak; hatta trafik kurallarını ihlal etmek durumunda bırakılmaktadır. Sipariş, vaat edilen sürede müşteriye ulaşmadığı takdirde ve müşteri de ücret vermediğinde, iş yeri sahipleri sipariş ücretini kuryenin maaşından ya da yevmiyesinden kesmektedir. Bu maliyete maruz kalmamak için motosikletli kuryenin hız yapması durumunda olası bir trafik kazasının maliyeti de yine kurye tarafından karşılanmaktadır” dedi.

OTOYOL VE KÖPRÜ GEÇİŞ ÜCRETLERİ ÇOK YÜKSEK

Kaplan, “Motosikletli kuryeler işlerini güvenli bir şekilde yapmaları için gerekli olan korucu kıyafetlerin temini veya motosikletlerin bakım ve yenilenmesi gibi maliyetli ihtiyaçları karşılayamamaktadırlar. Ayrıca, otoyol ve köprü geçiş ücretlerinden dolayı mağdur olan motosikletli kuryeler, HGS kullanmalarına rağmen her yıl adreslerine gönderilen sistem hatalarından kaynaklı geçişleri tekrar düzeltmek için iş gücü ve zaman kaybı yaşamaktadırlar. Motosikletler, otomobiller gibi vergi ceza ve tüm haklara sahip iken motosikletler ile ilgili bir otopark çalışması bulunmamaktadır. Bu sebepten motosiklet sürücüleri haksız cezalara maruz kalmaktadır” diye ifade etti.  HABER MERKEZİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.