1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Kurunun Yanında Yaş Yanmasın
Kurunun Yanında Yaş Yanmasın

Kurunun Yanında Yaş Yanmasın

İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Burkay Güçyetmez, tutuklu inşaat mühendislerinin durumunu yakından takip ettiklerini söyledi.

A+A-

Suçu ve kusuru olanın cezasını çekmesi gerektiğini ancak kurunun yanında yaşın da yanmasına karşı olduklarını ifade etti. Güçyetmez, “Asrın en büyük felaketini yaşadık. Elbette suçu olanlar cezasını çekmeli.  Ancak aradan 9 aydan fazla zaman geçmesine rağmen tutuklu üyelerimizin çoğu henüz ilk mahkemeye bile çıkmadı. Türk adaletine güveniyoruz. Olayı cadı avına çevirmeden hızlı ve adil bir yargılama ile mağduriyetlerin giderilmesini bekliyoruz.‘Adaletin en kötüsü geç tecelli edenidir. Sonunda hüküm isabetli olsa da geciken adalet zulümdür.’sözü geçerliliğini korumaktadır.” diye konuştu.

Bilirkişiler Hakimin Yerine Geçmemeli

Yıkılan binalarla ilgili hazırlanan bazı bilirkişi raporlarının çelişkili ifade ve tespitlerle dolu olduğuna dikkat çeken Başkan Güçyetmez, “Depremde yıkılan bir bina ile ilgili kusurların nasıl belirleneceği çok önemlidir. Tabi ki bilirkişiler devrede olmalıdır ancak kimin ne kadar kusurlu olduğunu, asli veya tali kusurlu olup olmadığını bilirkişi belirleyemez. Bilirkişiler bunu yaparsa hâkimin yerine geçmiş olurlar. Konunun uzmanı olan hocalarımızdan aldığımız bilgilere göre bilirkişilerin hâkim yerine geçemeyeceği ve hâkimin de bilirkişilerin belirlediği kusur ve/veya kusur oranları üzerinden karar veremeyeceğine yönelik çok sayıda Yargıtay kararları olduğunu öğrendik. Yargılamaların hukuka uygun olması ve adil kararlar verilerek kusurlu olanla olmayanın ayrılması çok önemlidir. Ne mağdurlar içinden çıkılmaz bir hukuk karmaşasının içinde kaybolan haklarından vazgeçmek zorunda kalmalı ne de işini iyi yapmış inşaat mühendisleri haksız yere cezalandırılmalıdır. Kusurlar deprem davalarına yönelik teknik ihtisas mahkemeleri kurularak belirlenmelidir” dedi.

Yemin Eden Gruplarız

“Bizler fakülteden mezun olurken mühendis yemini ederiz. Hiçbir meslektaşımızın isteyerek, bilerek mesleğini kötüye kullanacağını düşünmüyorum. Bu nedenle tutuklu üyelerimizin durumu en önemli gündem maddemiz olmaya devam etmektedir. Elbette tutuklu üyelerimiz içerisinde suçu ya da kusuru olanlar olabilir. Suçlu olup olmadıklarına yüce Türk adaleti verecektir. Ancak bu sürecin denetimli serbestlik şeklinde olması gerektiğini sürecin başından beri hep söyledik ve vurguladık. Meslektaşlarımızın bir an önce yargı karşısına çıkarılarak tutukluluk hallerinin sona ermesi en büyük dileğimizdir” dedi.

Ağır Ve Orta Hasarlı Binalarda Sorumluluk

“Kamuoyu tarafından yanlış bilinen bir konu da ağır ve orta hasarlı binalarla ilgili meslektaşlarımızın sorumluluğudur” diyen Başkan Güçyetmez, “Bir inşaat mühendisi zemin etüt raporunda yer alan değerlerden başlayarak, deprem yönetmeliği ve ilgili yönetmeliklere göre tasarım prensibi olarak yönetmeliklerde yer alan bağlı değerler sonucu oluşan tasarım depremlerine ve AFAD sisteminde yer alan ilgili ivme değerlerine göre tasarım yapar. Ana hedef tasarım depremi sonucunda şiddetli depremlerde göçme ve can kaybı yaşanmamasıdır. Can kaybı yaşanmayan ağır veya orta hasarlı ya da az hasar almış binaların tümü için meslektaşlarımızın suçlanması söz konusu olamaz. Binalar böylesine arka arkaya şiddetli depremler sonucu ağır-orta-az hasar alarak ayakta kalmış ise ve de binada göçme yaşanmadıysa bina görevini yerine getirmiş demektir” şeklinde açıklamada bulundu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.