1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Kuru meyvede büyük hamle
Kuru meyvede büyük hamle

Kuru meyvede büyük hamle

Mehmet Çıkmaz, bölgeden en fazla kuru kayısı ve Antep fıstığı ihracatı gerçekleştirildiğinin altını çizerken ihraç edilen ülke grupları arasında Avrupa'nın ilk sırada yer aldığını belirtti.

A+A-

Güneydoğu Anadolu Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Mehmet Çıkmaz, bölgeden en fazla kuru kayısı ve Antep fıstığı ihracatı gerçekleştirildiğinin altını çizerken ihraç edilen ülke grupları arasında Avrupa'nın ilk sırada yer aldığını belirtti.

EN KALİTESİ KAYISI TÜRKİYE'DE ÜRETİLİYOR

Dünya'nın en kaliteli kuru kayısı üretiminin Malatya, Adıyaman ve Elazığ’da yetiştiğinin de altını çizen Başkan Çıkmaz “Malatya, Elazığ ve Adıyaman kayısı üretiminin en önemli merkezleri. Bu illerimizin toprak ve iklim yapısı dünyanın hiçbir yerinde olmadığı için kuru kayısının dünya pazarlarında rakipsiz olmasına neden oluyor. Rakip ülkelerin ürettiği kuru kayısı bizim kayısılarımızın aynı besin değerleri ve rehasına sahip değil. Türkiye'de üretilen ürünler diğer ülkelerde üretilen kuru meyve ürünlerinden her zaman üstün olma özelliğine sahip. Bu da elbette ihracatımıza olumlu yansıyor" dedi. 

15 KALEMDE ÜRÜNLE BÖLGEDE LİDER

Çıkmaz 2022 yılının on aylık sürecinde kuru kayısı ve Antep fıstığının yanı sıra toplam 15 kalem ürünle bölgeden toplam toplam 264 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirildiğinin altını çizdi.  Başkan Çıkmaz bölgeden gerçekleştirilen toplam ihracatın yüzde 42’sinin Avrupa ülkelerine yapıldığını da belirterek “Bölgemizden kuru kayısı ve Antep fıstığı olmak üzere ağırlıklı olarak yaklaşık on beş ana ürün ihracatı gerçekleştiriliyor. Avrupa ilk sırada. Özellikle Almanya, İtalya ve İngiltere başta olmak üzere gerçekleştirdiğimiz ihracatın toplam yüzde 42’sini Avrupa’ya yapıyoruz. Avrupa Birliğinden sonra ise Amerika Kıtası geliyor. Kuru kayısı ve Antep fıstığı, bölgemizin iklimsel şartları ve toprak yapısı olarak eşsiz bir özelliğe sahip. Bu topraklarda yetişen ürünlerimizin elbette besin değerleri de çok yüksek. Bu ürünlerimiz gerek endüstriyel açısından gerekse dondurma, çikolata ve diğer sektörler için büyük önem taşıyor. 2022 yılının on aylık sürecinde bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde yedilik bir artışla 264 milyon dolar gibi bir ihracata imza atmamıza neden oldu. Toplam ihracatımızın yüzde 42 si ise Avrupa Birliği ülkelerine gerçekleştirildi. Ürün bazında bakıldığında ise ilk sıralarda Antep fıstığı ve kuru kayısı yer almıştır.   Kuru kayısı ihracatındaki yılın ilk 10 ayında yüzde 21 artış bizi memnun ediyor ancak Antep fıstığında ihracatımız azalmaya devam ediyor. Bunun da bazı nedenleri var. Var yılı yok yılı ve çeşitli nedenler bu azalmanın yaşanmasına neden oluyor" dedi. HABER MERKEZİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.