1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Kurtuluşumuza yakışır kutlama
Kurtuluşumuza yakışır kutlama

Kurtuluşumuza yakışır kutlama

Gazi şehrimizin düşman işgalinden kurtuluşunun 97.Yıldönümü bu kez çok farklı etkinliklerle kutlandı.

A+A-

 Bu yılki kutlamalara Gaziantep Sanat Merkezinde Fotoğraf Sanatçısı Halit Ziya Biçer’in Fotoğraf sergisi, ünlü ressamların çizimlerinin yer aldığı resim sergisi ile Gaziantep Kent Arşivi sergisi damgasını vurdu. Vali Davut Gül, “İhracat yaparız, büyürüz gelişiriz ama bunların hiçbiri bu  etkinlikler kadar kıymetli değil değerli değil” derken, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, ”97 Yıl önce bu şehrin kanıyla tarih yazıldı. Bunu unutmamak ve unutturmamak için bu tarihi binada hep birlikteyiz” dedi. MHP Gaziantep Milletvekili Muhittin Taşdoğan, ”Gaziantep’in kurtuluşunu, müdafamızı gelecek nesillere aktarmamız gerekiyor” derken Tarihçi-Yazar İlber Ortaylı, ”Panoramayı gezdim çok güzel. Panoramadaki tabloları Rus sanatçıların yaptığını öğrendim. Yalnız sizden ricam var sanatçılara fazla karışmayalım. Çünkü onlar gücenir sonra iş sarkar” dedi.

kurtulusi.jpg

İLK TÖREN DEMOKRASİ MEYDANI’NDA

Kurtuluşumuz için ilk tören 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda yapıldı. Kutlama törenine Vali Davut Gül, MHP Gaziantep Milletvekili Muhittin Taşdoğan, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, 5.Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Tuğgeneral Şefik Atak, ilçe belediye başkanları, askeri idari ve adli erkan ile siyasi partiler, sivil toplum kuruluşları, protokol üyeleri, gaziler ve vatandaşlar katıldı. Atatürk Anıtı'na Valilik, Garnizon Komutanlığı ve Büyükşehir Belediyesi çelenklerinin sunulmasının ardından Türk bayrağına İstiklal Madalyası toka edildi. Ardından saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu. Gazi şehrimizin düşman işgalinden kurtuluşunun 97. Yıldönümü kutlamaları başladı. 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda yağmur altında kutlanan törende Atatürk Anıtı'na Valilik, Garnizon Komutanlığı ve Büyükşehir Belediyesi çelenklerinin sunulmasının ardından Türk bayrağına İstiklal Madalyası toka edildi. 

kurtulusumuza.jpg

ERDOĞAN KURTULUŞUMUZU KUTLADI 

Kutlama töreninde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve milletvekillerinin kutlama tebrikleri okundu.  Cumhurbaşkanı Erdoğan gönderdiği mesajda, “Gaziantep ilimizin düşman işgalinden kurtuluşunun yıl dönümünde vatandaşlarımıza tebriklerimi iletiyorum. İstiklal mücadelesi, vatanı canlarından üstün tutan, kahramanlıklarıyla tarihe mal olan tüm şehitlerimizin ve gazilerimizin emsalsiz fedakârlıkları, aziz milletimizin bağımsızlığına ve özgürlüğüne sahip çıkma kararlılığı sayesinde zaferle neticelenmiştir. Böyle kutlu bir anlayışla, kadim medeniyetimizin mirası üzerine kurulan Cumhuriyetimizi kazanımlarıyla korumak, yaşatmak, muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkarmak, yeni başarılarla daha da güçlendirmek suretiyle geleceğe taşımak için büyük bir azimle çalışmaya devam ediyoruz. Bu inançla, İstiklal savaşımızın bütün kahramanlarını saygı ve rahmetle anıyorum. Gaziantep’in bu gurur gününü tekrar kutluyor, tüm vatandaşlarımızı en kalbi duygularımla selamlıyorum.” dedi.

asss.jpg

ŞEHİTLER ABİDESİNDE TÖREN

Demokrasi Meydanı’ndaki törenin ardından kutlamalara Şehitler Abidesi’nde devam edildi. İl Müftüsü Ahmet Çelik şehitlerimiz için dua okudu.

KENT ARŞİVİ SERGİSİ AÇILDI

Programlar kapsamında Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan "Kent Arşivi" törenle açıldı.  Savaş döneminden bu yana Gaziantep görsellerini içeren fotoğraf sergisi, Gaziantep şehrini anlatan ve aralarında ünlü ressamların çizimlerinin de yer aldığı resim sergisi ile Gaziantep Büyükşehir tarafından oluşturulan Gaziantep Kent Arşivi sergisi açıldı. Gaziantep Sanat Merkezinde yapılan sergi açılışlarına Gaziantep Valisi Davut Gül, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Tarihçi-Yazar İlber Ortaylı, Milliyetçi Hareket Partisi Gaziantep Milletvekili Ali Muhittin Taşdoğan, Gaziantepli Fotoğraf Sanatçısı Halit Ziya Biçer ile çok sayıda resim sanatçısı ve vatandaşlar katıldı. 

okkes-005.jpg

ŞAHİN:BU ŞEHİR KANIYLA TARİH YAZDI

Sergi açılışında açıklamalarda bulunan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, "Bugün çok onurlu olduğumuz, çok gurur duyduğumuz bir gün. Bugün 25 Aralık Gaziantep'in Kurtuluş günü ve 97 yıl önce bu şehir kanıyla tarih yazdı. Bunu unutmamak ve unutturmamak için bu tarihi binada hep birlikteyiz. Ben bugün için özellikle Halit Ziya abime şehrim, çocuklarımız ve ülkem adına çok teşekkür ediyorum. Bazen bir fotoğraf binlerce kitabın anlatmaya çalıştığını anlatır, bu şehir herhangi bir şehi değil gazi şehir en önemli sermayesi yetişmiş insan gücü, bu günleri hep Ziya Abimizle ve ailesiyle başarıyoruz. Bu güzel arşivden dolayı çok teşekkür ediyorum. Bugün burada kendi arşivimizi açıyoruz. O yüzden çok heyecanlıyız. Dünyada Türkiye Türkiye’de Gaziantep diyor Allah yolumuzu açık etsin diyoruz” dedi. 

ilber.jpg

GÜL:BUNLAR KIYMETLİ VE DEĞERLİ ETKİNLİKLER

Gaziantep Valisi Davut Gül, “İhracat yaparız, büyürüz gelişiriz ama bunların hiçbiri bu etkinlikler kadar kıymetli değil, değerli değil. Bu etkinlikten dolayı Gaziantep Büyükeşehir Belediye Başkanımıza, hocamıza ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyoruz. Bunlar değerli ve kıymetli etkinlikler. Kültür Sanat alanında yapılan bu etkinlikler milletin hafızasında uzun süre yer edinecektir. O yüzden katkısı olan herkese teşekkür ediyorum”dedi.

BİÇER:GAZİANTEPLE BERABER YÜRÜYEREK GELDİK

Gaziantep Sanat Merkezi'nde fotoğraf sergisi açan Gaziantepli Fotoğrafçı Halit Ziya Biçer ise, “Dertli dertli vurdum sazın teline adlı bir türkümüz var, bizde küçük yaşta küçük bir ahşap kutu makinasıyla çeke çeke bugünlere Gazianteple beraber yürüyerek geldik. Sizlere bir demet gönül arşivimden tarihi kültürel sanatsal albüm sunuyorum. Güle güle, seyrede seyrede, düşüne düşüne gezin. Hoşgeldiniz sefalar getirdiniz” dedi.

vali-002.jpg

TAŞDOĞAN:ÖRNEĞİ YOK

MHP Gaziantep il başkanı Muhittin Taşdoğan ise, “25 Aralık bizim özel günümüz. 25 Aralıkta Gaziantep dünya tarihinde bir örneği olmayan bir direniş kazandı. Gaziantep’in kurtuluşunuş, müdafamızı gelecek nesillere aktarmamız gerekiyor. Sergimizin hayırlı uğurlu olmasını istiyorum” dedi.

muhiottin.jpg

ORTAYLI:SANATÇILARA FAZLA KARIŞMAYALIM

İlber Ortaylı ise, ”Panoramayı gezdim çok güzel, sayenizde ehil adamlar geldi panorama için. Her ülkede yok bizde de yok. O yüzden Rus ressam yapıyor, iyi yapıyor çalışıyorlar, seviyorlar malzeme veriyorlar. Bunlar çok hoş şeyler. Yalnız sizden ricam var sanatkarlara fazla karışmayalım. Çünkü onlar gücenir sonra iş sarkar. Arkanızdan Maraş’ta yapar haklıdır, Urfalılarda gelir, layık olan panorama için inşallah çok güzel bir panorama müzemiz olur” dedi.

aaaa-005.jpg

SALON DOLDU TAŞTI

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından Gaziantep’in düşman işgalinden kurtuluşunun 97’nci yıldönümü dolayısıyla gazeteci Cansu Canan Özgen’in moderatörlüğünde Tarihçi-Yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı “Milli Mücadele ve Gaziantep” adlı söyleşi düzenlendi. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği söyleşide Ortaylı, salonu dolduran gençlere Antep savunmasını kendine has üslubuyla anlattı.

a11.jpg

ORTAYLI: ERMENİLER FRANSIZLARIN YARDIMCI KUVVETLERİ OLDU

Büyükşehir Belediyesi Konferans Salonu’ndaki kalabalığa hitap eden Prof. Dr. İlber Ortaylı, 1919 yılının aralık ayında Ankara’da Mustafa Kemal Atatürk başkanlığında toplandığını belirterek, “5 Kasım 1919’da bölgede kavga başlıyor, ilk çete kavgaları Dörtyol’da başladı. Fakat buradaki durum başkadır. -Mütarekeden sonra topraklarına giren Fransızlar, güçlü yerel bir direnişle karşılaştı. Müthiş bir açlık, işgalcilerle yerli halk arasındaki gerilim, Fransız idarecilerin kendine has acemiliği sonucu Fransızlar sıkıntıya düştü, hazırlıklı değillerdi. Çizilen bölüşüm haritasının realiteyle alakası yoktu.1’inci Dünya Harbinin son zamanlarında burası yeni bir kavga konusu oldu. Fransa, Suriye, Elazığ ve Malatya’ya kadar ki bölgeyi istiyor. Bunun realiteyle bir ilgisi yoktu. Yorgun Fransa’nın bunu becermesi çok kolay değildi. Yardımcı kuvvetler aracılığıyla bu işi çözmeye çalıştı. Ermeniler aracı kuvvet olarak bölgede kavgayı başlattı. Daha kasım ayında burada direniş başladı. Başka yerlerde de direnişler vardı ama hiçbiri bu kadar etkili olmadı. İskenderun, Çukurova gibi Antep Fransızlar tarafından isteniyordu. Bu bölgede kendine göre uygun karma bir millet, endüstriyel bir alt yapı ve tarımsal hasılası yüksek bir yer gördü. Kendine uygun olarak gördüğü yer onlar için uygunsuz oldu. Türkiye’nin en verimli bölgelerinde müthiş direnişler vardı. 1 Nisan 1919 yılında başlayan Ayıntap‘ın direniş hareketi işgalle birlikte devam etmiştir, 25 Şubat 1921’de Fransa resmen buraları tahliye ve tasfiye etti. Fransa’yla yapılan antlaşmayla Fransa’nın fiilen silahsız olarak harpten çekilmesi sağlanmıştır” dedi. Yaklaşık 45 dakika süren söyleşi sonrasında Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, gazeteci Cansu Canan Özgen ile Tarihçi-Yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı’ya günün anısına hediye verdi. HABER MERKEZİ

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.