1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Kurtuluş reçetesi mecliste
Kurtuluş reçetesi mecliste

Kurtuluş reçetesi mecliste

Spor Kulüpleri ve Federasyonları Kanun Teklifi'nde yeni yasal düzenleme Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne sunuluyor.

A+A-

Spor Kulüpleri ve Federasyonları Kanun Teklifi'nde yeni yasal düzenleme Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne sunuluyor.

 

Dört ana madde halinde verilecek olan teklifte, yabancı yatırımcıların Türk kulüplerine ortak olmasını kolaylaştıracak ve yöneticilere kendi dönemindeki harcamalardan ve borçlandırmalardan doğrudan sorumluluk ve hapis cezası gelecek.

 

Bloomberg'ün tasarı hakkında doğrudan bilgi sahibi bir hükümet yetkisine dayandırdığı habere göre, Türk futbolunun kurtuluş reçetesi olarak görülen ve futbol kulüplerinde gelirleri aşan borçlanmalardan yöneticilerin sorumlu olmasını öngören yasal düzenleme Meclis'e getiriliyor.

 

TOPLAM BORÇ 2,4 MİLYARI AŞTI

Kulüplerin geçmişte milyonlarca dolar ödeyerek yıldız transferler yaptığını ancak gelirlerini aynı oranda artırmakta başarısız oldukları vurgulanan haberde, MHP milletvekili ve eski futbolcu Saffet Sancaklı'nın verdiği “borçlar toplamda 2,4 milyar doları aştı” bilgisi aktarıldı.

 

BİRÇOK KEZ GÜNDEME GELDİ

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Milletvekili ve eski milli futbolcu Saffet Sancaklı’nın öncülük ettiği ‘Spor Kulüpleri ve Federasyonları Kanun Teklifi’ daha önce bir çok kez Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) gündemine gelmişti.

 

"TÜRK SPORUNUN DÖNÜM NOKTASI OLACAK"

Gençlik ve Spor Bakanlığınca Ankara’da düzenlenen Spor Kulüpleri ve Federasyonları Çalıştayı’nda konuşan Sancaklı, “Bu işe mutlaka devletin el koyması lazımdı. Çalıştayın ilk dakikasında kafamda hiçbir şey olmayacağına dair şüphe vardı. Birinci dakikada gördüm ki çok iyi bir iş yapmışız. Sayın Bakanımız ve ekibini kutluyorum. Bu çalıştay Türk sporunun dönüm noktası olabilir. Konuşulanlar Bakanlıkta toplanacak. Kısa bir sürede yapılacak çalışmanın ardından rapor çıkacak. Bu raporun sonunda kulüpleri ve federasyonları nasıl ayakta tutacağımız, bir daha böyle bir şey yaşamamak için hangi sistemi kurmamız gerektiğine belirleyeceğiz ve mecliste yasaları çıkaracağız. Türk sporu böylelikle yeni bir sayfa açacak." dedi.

 

"BU YASAYI MECLİS'E GETİRECEĞİZ"

Devletin duruma el koyduğunu belirten Sancaklı, "Süper Lig’deki seyirci ortalaması 13 bine düştü. TFF 1. Lig’de ortalama 2 bin 800. Artık millet statlardan kaçmaya başladı. Yayıncı kuruluş parayı kurtaramadığını söylüyor. Kulüpler reklam alamıyor. Durum çok kötüydü. Bu iş başta Gençlik ve Spor Bakanlığı olmak üzere hepimize düşüyor. Bakanlık ve Meclis’in bunu durdurması lazım. Kulüpler devamlı Ankara’ya gelip Sayın Cumhurbaşkanı’na çıkıyor, Bakan Bey’e ve bize geliyorlar. Bir şeyler istiyorlar. Bu iş artık dipsiz bir kuyu. Bu kuyuya ne atarsanız atın aşağı gidiyor. Meclise gittiğim günden beri kulüpler birliği yasası diye bastırdım. Bugün gelinen noktada çalıştayın ardından bu yasayı meclise getireceğiz, inşallah da çıkaracağız.” diye konuştu.

Kulüp yöneticilerine; belirlenen bütçeyi aşmaları halinde şahsi sorumluluk getiren ve hapis cezası da öngören tasarının yıl sonuna kadar TBMM’de yasallaşması bekleniyor.

 

İŞTE O ÖNEMLİ DEĞİŞİKLİKLER:

1-Kulüpler artık dernek statasünde olmayacak. Böylece İçişleri Bakanlığı bünyesinden çıkartılacaklar.

2-Kulüplerin denetimini Gençlik ve Spor Bakanlığı yapacak. Yani bir kulüp kurulurken onayını bakanlıktan alacak ve yaşamı boyunca da bakanlıkça denetlenecek.

3-Yöneticilere kendi dönemindeki harcamalardan ve borçlandırmalardan doğrudan sorumluluk ve hapis cezası gelecek.

4-Tahkim Kurulu gibi spor yargı organlarına düzenlemeler getirilecek. Türk Ticaret Kanunu ve Türk Ceza

SPOR SERVİSİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.