1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. KURTULUŞ GÜNÜMÜZ
KURTULUŞ GÜNÜMÜZ

KURTULUŞ GÜNÜMÜZ

Gazişehrimizin düşman işgalinden kurtuluşunun 96'ıncı yıldönümünü büyük bir onurla, gururla kutluyoruz.

A+A-

 25 Aralık Kurtuluş Bayramı Kutlamaları kapsamında bugün saat 11.00'de 15 Temmuz Demokrasi Meydanı'ndaki Atatürk Anıtına çelenk konulacak. Ardından Vali, Garnizon Komutanı ve Büyükşehir Belediye başkanı tarafından Gazilik Madalyası bayrağa toka edilecek. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı'nın ardından protokol üyeleri ve katılımcılar Şehitler Abidesini ziyaret edecek. Buradaki törenin ardından Kurtuluş Kutlamaları  akşam Divan Otel'de düzenlenecek 25 Aralık Resepsiyonu ile devam edecek. Resepsiyonda Değer Katanlar Ödül töreni ve "Kentimiz Gaziantep-Kazandıklarımız Kaybettiklerimiz" Sergisi ve Resepsiyon kokteylinin ardından Enbe Orkestrası Konser verecek. Kurtuluş Kutlamaları hafta boyunca devam edecek. 

GURUR GÜNÜMÜZ 

Düşman işgalinden kurtuluşumuzun 96. Yıldönümünde siyaset, iş dünyası ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri önemli mesajlar verdi. Yöneticiler, 6 bin 317 kahramanını toprağa verip düşmana geçit vermeyen Gazişehrin, aynı ruhu bugünde ekonomik alanda verdiğini dile getirdi.

YERLİKAYA: KAHRAMANLIK ESERİ

Gaziantep Valiliği Ali Yerlikaya, "Bundan 96 yıl önce Gazi Şehrin kahramanları kendi destanlarını kendileri yazarak, bu şehri bize en büyük miras olarak bıraktılar. Ne mutlu bizlere ki, tarihte ilk ve tek Gazi övgüsüne mazhar olmuş bir şehrin havasını soluyoruz" dedi.  Ecdadın kahramanlığını anlatmaya kelimelerin kiyafetsiz kaldığını söyleyen Yerlikaya, "Onlara layık olabilmek için ne yapsak az. Bugün hepimize düşen en büyük görev Şahinbey, Şehitkamil ve Karayılan gibi kahramanların inanç ve azmini sonsuza kadar yüreğimizde taşımaktır.  Gönülden inanıyorum ki her bir Gaziantepli bu azim ve iradeye sahiptir ve sonsuza dek bu topraklara düşman çizmesi bastırmayacaktır" dedi. 

ŞAHİN: 25 ARALIK DESTANDIR

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, 25 Aralık Gaziantep'in düşman işgalinden kurtuluşunun 96'ncı yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Vatan toprağının tek bir karışını düşman askerlerine bırakmamak uğruna 11 ay süren direniş mücadelesinde şehit olanlara rahmet dileyen Fatma Şahin, "Bu şehir atalarının izinden gitmeyi bilmiş ve ülkemiz için yeni bir işgal girişimi olan 15 Temmuz'da demokrasisine ve istiklaline sahip çıkmıştır. Ülkemizin geleceğine kast edenler bilmelidir ki, bu halk 96 yıl önceki azim ve kararlılıkla vatan toprağına sahip çıkacaktır. Gaziantep'in kurtuluş mücadelesinden ilham alarak ülkemiz, milletimiz için çok çalışmaya devam edeceğiz. Al bayrağımızın göklerde özgürce dalgalanması için gerektiğinde canımızı vermekten kaçınmadan bize bırakılan mirasa, kutsal emanetimize sahip çıkacağız. Birliğimizden, dirliğimizden taviz vermeden geleceğe emin adımlarla yürüyeceğiz" diye konuştu.

UZER: DESTAN YAZDIK

AK Parti Gaziantep Milletvekili Ahmet Uzer, Gazi şehrimizin, o dönemin zor şartlarına rağmen büyük bir destan yazarak kahramanlığını ve cesaretini bütün dünyaya gösterdiğini söyledi. Uzer, mesajında "Şehitlerimize, gazilerimize ve o dönemin şartlarına rağmen mücadele veren kahraman milletimize olan borcumuzu, ülkemize daha fazla hizmet ederek, gerekirse uğrunda ölerek ödeyeceğiz. Bu topraklarda düşen 6 binden fazla şehidin kanı sadece Antep'te değil bütün Anadolu'da özgürlük ateşini yakmıştır. Bu nedenle Gaziantep'in kahramanlığı, bu şehre 'Gazi' unvanı verilerek taçlandırılmıştır. 96 yıl önce tek yürek olan atalarımız gibi biz de hep birlikte bu şehri, bu vatanı korumak için mücadele vermeye devam edeceğiz" dedi.

KOÇER: AYNI RUH DEVAM EDİYOR

AK Parti Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer, 96 yıl önceki ruhun bugünde devam ettiğinin altını çizdi. Milletvekili Koçer mesajında, “6 bin 317 kahramanını toprağa verip düşmana geçit vermeyen Gaziantep, milli mücadele ruhunu karakter edinerek ekonomik, sosyal ve kültürel alanda aynı ruhla mücadelesini bugün de sürdürüyor. Mücadele ve azim bu toprağın mayasıdır. Çalışmak ve üretmek şehrin karakteridir. 5 Organize Sanayi Bölgesi, en büyük 1000 firma içinde yer alan 58 firması, en fazla ihracat yapanlar arasındaki 73 firması ile Türkiye'nin en fazla ihracat yapan ilk 5 ilinden bir tanesidir. Gaziantep atalarından miras aldığı sorumluk duygusu ile hem şehir için hem ülkesi için çalışıyor, üretiyor, yatırım yapıyor. Değerlerine, kültürüne sahip çıkıyor. Böyle bir şehrin evladı olmaktan gurur duyuyorum" dedi.

EKİCİ: BU ŞEHİR KANIYLA KAHRAMANLIK DESTANI YAZDI

CHP Gaziantep Milletvekili Akif Ekici mesajında, “Hiçbir emperyalist güç, kanıyla kahramanlık destanı yazan bir millete diz çöktüremez” dedi. Antep direnişi ve sonrasında gelen zaferin, Anadolu insanının bağımsızlık aşkını güçlendirdiğine işaret eden CHP’li Ekici, "Antep savunması, tarihe altın harflerle yazılmış bir kahramanlık destanıdır. Antep direnişi, yalnızca toprakları işgal altındaki Anadolu halkının değil dünyadaki bütün mazlum ulusların ilham ve güç kaynağı olmuştur. Emperyalizm, bağımsızlık aşkı ve vatan sevgisi karşısında mağlup olmuştur.Şahinbeylerin, Şehitkâmillerin, Karayılanların ve daha nice isimsiz kahramanın ödediği büyük bedeller ve bizlere kazandırdıkları bağımsız Türkiye Cumhuriyeti devleti, en kıymetli varlığımızdır" dedi.

KARADUMAN:  GAZİANTEP,  DÜNYANIN TAKDİRİNİ KAZANDI

Emniyet Müdürü Faruk Karaduman, bu savunmanın bağımsızlık, vatan ve bayrak uğruna yiğitlik, kahramanlık ve fedakârlığın destansı abidesi olduğunu söyledi. Karaduman, "Tüm dünyanın hayranlık ve takdirini kazanan Gaziantep Savunmasının 96'ıncı yıldönümünü kutlamanın heyecanı ve gururunu yaşamaktayız. Vatanımızın her köşesinde olduğu gibi Kurtuluş Savaşı'nın en çetin sahnelerinden biri de Antep topraklarında verilmiştir. Tarihe mal olmuş örnek savunmalarıyla destanlaşmış bu zafer Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından örnek gösterilerek 8 Şubat 1921 tarihinde 93 sayılı kanunla "Gazi" ünvanı ile şereflendirilmiştir. 25 Aralık Gaziantep'in Kurtuluşu Bayramı" nı en içten dileklerimle kutluyor selam ve saygılarımı sunuyorum” dedi.

TAŞDOĞAN: GURUR KAYNAĞI

MHP İl Başkanı Muhittin Taşdoğan, Gaziantep Savunmasının 96, yıl dönümünü kutlayarak, "Kendi göbeğimizi kendimizin kestiği 11 aylık muhasara göğüs gerdiğimiz yerdin Gaziantep Savunması" ifadelerini kullandı.  MHP İl Başkanı Muhittin Taşdoğan, yayımladığı mesajda Gaziantep'in 96. kurtuluş yıldönümünü kutlayarak, "Bugün Gaziantep Savunmasının 96. Yıldönümünü gururla yâd ediyoruz. Tarihin her sayfasına zaferleri bir tespih tanesi gibi dizmiş olan Türk Milleti, hiç şüphe yok ki o zaferler içerisinde, taçlandırılan mücadeleler silsilesinde Gaziantep Savunmasını başköşeye oturtacaktır. Kendi göbeğimizi kendimizin kestiği, 11 aylık muhasaraya göğüs gerdiğimiz yerdir Gaziantep Savunması. Sade bizlerin değil mücadele ettiğimiz düşmanın da hayranlıkla izleyip kendi tarih kitaplarında gıptayla bahsettikleri husustur Gaziantep Savunması. Teslim olurken dahi, bayrak inmeyecek, ezan dinmeyecek şartının anlaşma maddesine konduğu yerdir Gaziantep Savunması. Bilinenin yanında adı kaybolmuş kahramanlarıyla 6317 rakamının bugün dahi yürek sızlattığı, bir o kadar da gurur kaynağıdır Gaziantep Savunması" ifadelerini kullandı.

GTO:TARİHE MAL OLMUŞ BİR DİRENİŞ

Ticaret Odası Meclis Başkanı Settar Konukoğlu ve Yönetim Kurulu Başkanı Beyhan Hıdıroğlu, yayınladıkları mesajda şunları dile getirdi:"Antep Savunması, işgal kuvvetlerinin üstün silah gücüne; yokluk, yoksulluk gibi her türlü imkansızlığa rağmen gazi şehrimizin fedakar, inançlı ve yüreği vatan sevgisiyle dolu kahramanlarının büyük bir kararlılık, irade ve dayanma gücüyle tarihe mal olmuş destansı bir direniştir. Antep Savunması, esir olmaktansa ölmeyi tercih eden bu milletin hürriyet ve bağımsızlık aşkının, sarsılmaz irade ve direniş ruhunun karşısında hiçbir gücün duramadığını bütün dünyaya göstermiş ve mazlum milletlere örnek olmuştur. Bu mücadele gücünü ekonomik hayata da yansıtan Gaziantep, bugün üreten, istihdam eden ve ürettikçe katma değer oluşturan örnek bir şehirdir.Antep halkı vatan sevgisi, bağımsızlık aşkı, kurtuluşa olan inancı ve kararlılığıyla Şahinbey, Şehitkamil, Karayılan, Teğmen Mustafa Yavuz ve adı tarihe karışmış sayısız isimsiz kahraman sayesinde gazilik unvanını almış ve kurtuluşa ulaşmıştır."

ÖZKEÇECİ: TARİHİN AKIŞI DEĞİŞTİ

Ak Parti Gaziantep İl Başkanı Mehmet Eyup Özkeçeci,  Gaziantep'in 11 ay süren kurtuluş mücadesiyle tarihin akışını değiştirdiğini söyledi. Özkeçeci, "Bundan 96 yıl önce Atatürk’ün önderliğinde milletimizin, yurdumuzu işgal eden düşmana karşı verdiği büyük mücadeleler düşmanın 25 Aralık’ta Gaziantep’te dökülmesiyle taçlanmış, nihai zafere ulaşmıştır. Gaziantep'in 11 ay süren kurtuluş mücadelesi; büyük küçük, kadın-erkek çocuk demeden bir şehir halkının, top yekûn düşmana karşı duruşunun, bir tek cephenin çökertilemediği, bir tek mevziinin düşürülemediği, 6 bin 317 vatan evladının şehit verilerek, tarihin altın sayfaları arasına muhteşem bir kahramanlık destanının yazıldığı günün 96'ıncı yıl dönümüdür" ifadelerini kullandı. 

ARIKAN: TÜM DÜNYA'YA ÖRNEK OLDUK

Elektrik Mühendisleri Odası Başkanı İslim Arıkan ise, "Kurtuluş Savaşı’nda, kendi imkânlarıyla Şehrimizin ve Vatanımızın bağımsızlığı için savaşan Gazi Şehrimizin mücadelesi, Ülkemiz tarihinde önemli bir yere sahip olup tüm dünya örnek olmuştur. Milli mücadele ruhuyla, birlik ve beraberliğimizi güçlendirerek, Gazi Şehrimizin göstermiş olduğu kurtuluş mücadelesini unutmamak, gelecek nesillere taşımak en önemli görevlerimizdendir.  Bu duygu ve düşünce ile Kurtuluş Savaşı’nda verdikleri mücadeleden dolayı Ülkemizin ve Şehrimizin bugünlere gelmesine vesile olan, Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile tüm Şehitlerimizi bir kez daha minnet ve şükranla anıyor, Gaziantep'in düşman işgalinden kurtuluşunun 96. yıldönümünü kutluyoruz.

YILMAZ: EN BÜYÜK ZAFER

Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz,  “Gaziantep savunması, milli mücadele döneminde tarihte eşi benzeri görülmemiş zaferlere imza atan milletimizin, tüm inancı ve cesaretiyle kazandığı zaferlerden biridir. İçinde bulundukları kötü koşullara rağmen iradesinden vazgeçmeyen halkımızın dillere destan olan bu zaferi kolay kazanılmamış ve Antep savunması tam on bir ay sürmüştür. Bugün Gaziantep Türkiye’nin en önemli ve en kadim şehirlerinden biridir. Bu duygu ve düşüncelerle; Milli mücadelenin en şanlı ve en onurlu zaferlerinden biri olan Gaziantep’in Kurtuluşunun 96. yıl dönümünde, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm gazi ve şehitlerimizi saygı, sevgi ve minnetle anıyorum” ifadelerine yer verdi.

ÇIKMAZ:BU UNVANI SONUNA KADAR HAKEDİYORUZ

GÜNEYDOĞU Anadolu İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Abdülkadir Çıkmaz, Gaziantep'in, düşmana karşı gösterdiği mücadele ile Gazilik unvanını sonuna kadar hak ettiğini söyledi. Çıkmaz, "Gazianteplilerin, düşmana karşı gösterdiği destansı direniş tarih sayfalarına 'Antep Savunması' olarak girmiş büyük bir başarıdır. Teknolojik silahları ve sayısal üstünlüğü ile kenti kolayca ele geçireceğini düşünen işgal güçleri, Gaziantep halkının vatan, bayrak ve özgürlük sevgisine karşı koyamamıştır. Hiçbir yerden destek almadan 6 bin 317 şehit vererek düşmanları bozguna uğratan bu kent 'Gazi'lik unvanını sonuna kadar hak etmiştir."dedi.

ALTUNKAYA:ANADOLUYA İLHAM KAYNAĞI OLDU

GÜNEYDOĞU Anadolu Hububat-Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçılar Birliği Başkanı Mahsum Altunkaya, Gaziantep halkınin milli mücadele döneminde işgal güçlerine karşı gösterdiği direnişle tüm Anadolu’ya ilham kaynağı olduğunu söyledi. Altunkaya mesajında, "Antep Savunması tarih kitaplarına altın harflerle yazılmış bir destan olmuştur. Yoksul halk kendilerinden üstün olan işgal güçlerine karşı çocuk, kadın, yaşlı, genç demeden hep birlikte tek yumruk olarak karşı koymuş ve başarılı olmuştur. Nihayetinde 25 Aralık 1921 tarihinde düşmanları hezimete uğratarak topraklarından çıkarmıştır. Bu direniş ve başarı tüm Anadolu’ya örnek olmuştur. Şimdi Gaziantep yine tek yumruk ve ortak akıl ile bütün zorluklara göğüs gelerek tüm dünyaya örnek olmayı başarıyor" dedi.

ÖZYURT: KAHRAMANLIĞIN ABİDESİ

Nizip Ticaret Odası Başkanı Mehmet Özyurt, geçmişte silahla yapılan mücadelenin şimdi kalkınmayla devam ettiğini belirterek, "Bizlerde bu mücadelede elimizden geleni yapıyor ve ülkemizin güçlenmesi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu savunma bağımsızlık, vatan ve bayrak uğruna yiğitlik, kahramanlık ve fedakarlığın destansı abidesi olmuştur" dedi.

TOPÇUOĞLU: EN BÜYÜK ÖDÜL

Sanayi Odası Meclis Başkanı Mustafa Topçuoğlu, Gazianteplilerin girişimcilik ruhunun Antep Savunmasına dayandığını söyledi. Topçuoğlu,"Gaziantepliler bundan 96 yıl önce, ülkeyi ele geçirmek isteyen işgalcilere karşı amansız bir mücadele vermiştir. 11 ay süren bu destansı savunmada 6 bin 317 şehit veren Gaziantep halkı, sefalet içinde geçen bu süreçte vatan mücadelesinden vazgeçmemiştir. İşte yaklaşık 100 yıl önce verilen bu mücadele ve direniş atalarımızdan bize miras kalan en büyük ödüllerden birsidir. Gaziantep, bugün üretmeye ve istihdam sağlamaya devam etmektedir. Gaziantep halkının kurtuluş gününü gururla kutlarken, vatan ve bayrak aşkı uğruna feda eden tüm şehitlerimizi minnetle anıyor, gazilerimize saygılarımı sunuyorum” dedi.

KONUKOĞLU:TARİHTE ONURLU YERİNİ ALDI

Sanayi Odası Başkanı Adil Sani Konukoğlu, 25 Aralık Gaziantep’in Kurtuluşunun, Türkiye Cumhuriyeti’nin yapı taşlarından biri olduğunu söyledi. Konukoğlu, 25 Aralık’ın her türlü silah ve teçhizata sahip sözde medeni ülkelere karşı elde edilen zaferin yıldönümü olmakla kalmadığını, sömürgeci zihniyetteki emperyalist devletin ordusu karşısında bir avuç kent halkının; her türlü yoksunluğa rağmen vatanı, bayrağı, milleti, bağımsızlığı, namusu ve gururu için neler yapabileceğini dünyaya ispat ettiği gün olarak tarihte onurlu yerini aldığına vurgu yaptı. Konukoğlu, "Dün atalarımızın tek yürek olup tüfekle, sapanla, süngüyle savunup kurtardıkları Gaziantep’i, bugün bizler elbirliği ile Türkiye'nin lokomotif kentlerinden birisi yapmak amacıyla çaba gösteriyoruz. Bağımsız vatan uğruna toprağa düşen onur ve gurur tohumları olan 6 bin 317 şehidimize Allah’tan rahmet diliyor, hemşehrilerimizin Kurtuluş Bayramı’nı içten dileklerimle kutluyorum” dedi.

KAPLAN:NE MUTLU BİZE

Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği Başkanı Selahattin Kaplan, Antep Savunmasının bir destan olduğunu söyledi. Kaplan mesajında, “Antep savunması, kağnının tankı, çakmaklı tüfeğin mitralyözü, yürekleri vatan sevgisiyle dolu bir avuç halkın donanımlı koca birlikleri bozguna uğratmasının destanıdır. Antep Savunması, eli silah tutamayanın barut yaptığı, çocukların siper kazdığı, kadınların yaraları sardığı, birlik olmanın, kenetlenmenin önünde hiçbir kuvvetin durmayacağını da göstermiştir. Bize bıraktıkları miras olan vatan sevgisini, 'Antepli' olmanın gururunu Gaziantep var oldukça onurla sürdüreceğiz. Ne mutlu böyle bir ecdadın torunları olan bizlere. Şehitlerimizi minnetle anıyor, vatan savunmasında yaralanan gazilerimize şükranlarımı sunuyorum” dedi.

DAĞLI:ALTIN HARFLERLE YAZILDI

SANKO Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Güner Dağlı, 25 Aralık 1921’in, Gaziantep’in kurtuluş günü olmakla kalmayıp, dünyaya örnek olan bir savunmanın altın harflerle tarihe kaydedildiği gün olduğunu belirtti. Dağlı, “Kadınıyla, erkeğiyle, genciyle, yaşlısıyla tek yürek olup kenetlenen Gazişehrimiz, dünyaya örnek olmuştur. Kurtuluş Savaşı sonrası ise kültür ve tarihine sahip çıkan, ekonomide yıkılmış kentten üreten kente yol alan Gaziantepliler, kendi ayakları üzerinde durdukları gibi, örnek gösterilen bir başarı hikayesi daha yazdılar" dedi.

 

TİRYAKİOĞLU:TARİHİN GÖRDÜĞÜ EN BÜYÜK DESTAN

Gaziantep Ticaret Borsası (GTB) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, 25 Aralık'ın Antep halkının tarihe altın harflerle nakşettiği bir kurtuluş destanı olduğunu söyledi. Antep halkının 11 ay boyunca düşman kuvvetlerine karşı verdiği insan üstü mücadeleyle tarihin gördüğü en büyük destanlardan birini yazdığını belirten Tiryakioğlu, "Canları pahasına Fransız işgaline karşı direnen Gaziantepliler göstermiş oldukları bu kahramanlıkla Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün “Ben Gazianteplilerin gözlerinden nasıl öpmem ki, onlar Antep’i kurtardıkları gibi Türkiye’yi de kurtardılar” iltifatına mazhar olmuşlardır. Şahinbeyleri, Şehitkamilleri, Karayılanları ve isimsiz nice kahramanlarıyla büyük bir destan yazan Antep, TBMM tarafından 8 Şubat 1921 tarihinde şehre ‘’Gazi’’ unvanın verilmesiyle de bu gururunu taçlandırmıştır. Tüm şehit ve gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla bir kez daha anıyor, tüm Gaziantepli hemşehrilerimizin 25 Aralık Kurtuluş Gününü yürekten kutluyorum" diye konuştu. 

ÇELİK:FRANSIZLAR 70 BİN MERMİ ATTI

AK Parti Gaziantep Milletvekili Canan Candemir Çelik,  96 yıl önce insanüstü fedakarlıklarla bir destan yazıldığını söyledi. Milletvekili Çelik mesajında, “1920 yılının başında Antep Savunması başlamış, Gaziantep savunması ise 11 ay sürmüştür. Savunma süresince Fransızlar şehre 70 bin mermi atmış, 6 bin 317 Antepli kahramanı şehit etmiştir. Bu olağanüstü savunma sonunda Türkiye Büyük Millet Meclisi 6 Şubat 1921 tarihli toplantısında Antep'e "Gazi" unvanını vermiştir. 96 yıl önce insanüstü fedakarlıklarla bir destan yazılmıştır. Gazi şehrimizin düşman işgalinden kurtuluşunun 96. yıl dönümünü kutluyor, tüm şehitlerimizi ve ebediyete intikal eden gazilerimizi hayırla ve rahmetle yad ediyorum” dedi.

FADILOĞLU:TARİHİ TERSİNE ÇEVİRDİ

Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, Gazi şehrin muhteşem direnişinin, tarihe ‘Gaziantep Savunması’ adıyla altın harflerle nakşedilmiş büyük bir mücadele olarak geçtiğini söyledi. Fadıloğlu, " Gaziantep Savunması gibi tarihi tersine çeviren mücadele örneklerinin her zaman hatırlanması gerekir. Gaziantep’in kurtuluşunun eşsiz kahramanları, savaştı ve canları pahasına bugün hür ve bağımsız bir hayat sürdüğümüz bu aziz vatanı bizlere en değerli miras bıraktı.  Bu destansı mücadeleyi, Atatürk’ün Türkiye Cumhuriyeti’ni emanet ettiği gençlerimizin de en iyi şekilde öğrenmesi, bunu en iyi şekilde sahiplenerek, aynı inanç ve kararlıkla gelecek nesillere aktarılması konusunda hepimize büyük görevler düşüyor.” dedi.

ÇELİKTÜRK:YAZILAN EN GÜZEL DESTAN

Gaziantep İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Gökhan Çeliktürk, Gazianteplilerin 96 yıl önce bayrak, vatan, namus ve şerefi için, düşmana karşı, yokluk ve yoksulluk içinde dahi, neler yapabileceğinin en güzel destanını yazdığını söyledi. Çeliktürk, "Antep halkı tüm imkansızlıklara rağmen, hürriyet ve bağımsızlık adına esir olmaktansa ölmeyi tercih ederek amansız bir mücadele vermiştir. Gaziantep’in düşman işgalinden kurtuluşunun 96. yıl dönümünü kutluyor, canı pahasına vatanın kurtuluşu ve bölünmez bütünlüğü için mücadele eden tüm şehitlerimizi ve rahmetle anıyorum” dedi. 

KURT: TÜM DÜNYA'YA ÖRNEK 

Gaziantep Basın Cemiyeti (GBC) Başkanı Arif Kurt, Gaziantep'in bağımsızlık mücadelesinin tarihte ayrı bir yeri olduğunu vurgulayarak, Gaziantep’in kurtuluşunun yalnızca bölgeye değil dünyaya örnek olduğunu söyledi. Başkan Kurt, yayınladığı mesajında, “Bağımsızlık mücadelesiyle kendi topraklarını savunan Gazianteplilerin bugün de aynı ruhu taşıdığına inanıyorum. Hiçbir yerden destek almadan 6 bin 317 şehit vererek şanlı bir mücadele veren bu kent, dün olduğu gibi bugün de ‘Gazi’lik unvanını taşımanın gururunu yaşıyor. Gazi şehrimiz o yıllarda nasıl bir işgal girişimi ve buna karşı bir istiklal mücadelesi verdiyse bugün de yaşamakta olduğumuz durum benzer bir konumdadır. 96 yıl önce tek yürek olup topraklarını koruyan Gaziantep, bugün de özellikle bölgede oynanan oyunlara ve teröre karşı sert duruşu ile o dönemin ruhunu taşıdığını ispat ediyor” ifadelerini kullandı.

ÖZBAY: BİRLİK VE BERABERLİK TEK HEDEFİMİZ 

Gaziantep Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Özbay  Gaziantep’in kurtuluşunun 96. Yılı dolayısıyla bir mesaj yayınladı.Özbay mesajında şu cümlelere yer verdi: "Gazi şehrimizin düşman işgalinden kurtuluşunun 96. yılını kutladığımız  vatan topraklarının zaferle şenlendirildiği bu onurlu günde bölgemizde yaşadığımız tüm olumsuzluklara karşı tıpkı atalarımızın o günlerde gösterdiği birlik ve beraberlik örneğini sergilemek tek hedefimizdir. Elde ettiğimiz zaferin hakkını vererek geldiğimiz bu zamana kadar, şehrimizin adını hep ileri safhalara taşımayı borç bildik" HABER MERKEZİ

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.