1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kurtoğlu'ndan baroya çağrı
Kurtoğlu'ndan baroya çağrı

Kurtoğlu'ndan baroya çağrı

TBB Gaziantep delegesi Av. Hamza Deniz Kurtoğlu, Gaziantep Baro Başkanlığı’na gönderdiği yazı ile olağanüstü seçimsiz genel kurul yapılmasını talep etti.

A+A-

 Kurtoğlu, “Avukatlık kanununda yapılmak istenilen değişiklik karşısında sergilenecek etkili eylem ve duruşu net olarak belirleyebilmek için Gaziantep Barosu Genel Kurulunun bizatihi baro başkanı ya da yönetim kurulunca olağanüstü toplantıya çağrılmasını talep ederim” dedi. 

TOPLUMUN TÜM KATMANLARINI İLGİLENDİRİYOR

Avukatlık kanununda yapılmak istenilen bu değişiklik ile ilgili yaşanan sürecin, baro yönetimlerini ya da avukatlarca teşkil edilen grupları da aşan bir inisiyatif geliştirmeyi zorunlu kıldığını belirten Kurtoğlu yazısında şunları söyledi:”Avukatlık mesleğinin yapısal varlığını ilgilendiren ve zaten siyasal iktidarın aktif müdahaleleri sonucunda bitme noktasına gelen yargı bağımsızlığını telafisi mümkün olmayacak derecede zedeleyecek yasal düzenleme teşebbüsü, ülke genelinde barolar ve demokratik kitle örgütlerince tartışılmaktadır. Avukatlık yasasında yapılmak istenilen bu değişikliğin siyasi görüş ya da grup ayrımı yapmaksızın tüm avukatları ve hatta toplumun tüm katmanlarını ilgilendiren yaşamsal bir sorun olduğu tartışmasız bir gerçektir. Bu gerçeklikten hareketle yapılmak istenilen bu değişikliğe karşı insiyatif alıp eylemsel noktada karar vermek yönetimlerinde ötesinde genel kurulun yani tüm avukatların ortak yetki ve sorumluluğundadır. Yukarıda gerekçelerini sıraladığım üzere avukatlık kanununda yapılmak istenilen ve tüm meslektaşları ilgilendiren yasa değişikliğini görüşmek, yapılmak istenilen değişiklik karşısında sergilenecek etkili eylem ve duruşu net olarak belirleyebilmek için Gaziantep Barosu Genel Kurulunun 1136 Avukatlık Kanununun 83. maddesi gereğince bizatihi baro başkanı ya da yönetim kurulunca olağanüstü toplantıya çağrılması hususunu takdirlerinize sunarım.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.