1. YAZARLAR

  2. Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

  3. Kurtarın bu görüntüden Gaziantep’i
Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Yazarın Tüm Yazıları >

Kurtarın bu görüntüden Gaziantep’i

A+A-

Bu fotoğrafı  Ankarada yaptığımız Türkiye Kent Konseyleri Birliğinin genel kurulu dönüşünde, Gaziantepe inişe geçtiğimiz sırada uçakta çektim.. Google Earth ile göz atardım daha önceleri Gaziantepe.. Hatta bu köşeden GRİ GAZİANTEP diyerek resmini de yayınlamıştım bir ara.. Ama doğrusunu söylemek gerekirse, bu kez gündüz gözüyle gördüklerimden çok rahatsız oldum.. Çünkü bu görüntü Gaziantepe gerçekten yakışmıyor..

GÜZELİM GAZİANTEP NASIL DA BU DURUMLARA GETİRİLMİŞ

Bu görüntü şehrin önemli bölgelerini kapsıyor.. Dikkatle baktığınızda ne doğru dürüst yol, ne bir planlama, ne bina, ne cadde ve sokak görürsünüz.. Yeşilin olmadığı çarpık yerleşimle briket yığını evler dışında bir şey yok.. Zamanında plansız yapılmasına izin verilmiş, göz yumulmuş ve güzelim şehrimiz bu duruma getirilmiş..

Bu konuyla ilgili istediğiniz kadar detay yazabilir, konuşabilirsiniz.. Ama artık geriye dönüş yok.. Onun için bundan sonra ne yapabilirizi düşünmek gerekir.. Bunda da birinci derecede görev Sayın Fatma Şahine düşüyor demek zorundayım.. İşte yönettiği kentin havadan görüntüsü bu.. Eğer bu görüntü kendisini rahatsız etmiyorsa, söyleyecek sözüm olamaz.. Ama eminim ki, rahatsız ediyordur.. Onun içinde biran önce şehri bu ucube halinden kurtarmak için çözümler üretmelidir.. İmar - plan ve çevre konusunda ne yapıp edip bir düzenleme getirmek zorundadır..

/

NEDEN OLMASIN

Ben şehir plancısı, mimar, mühendis, hatta müteahhit filan değilim. Şehircilik konusunda da akademik bir bilgim yok.. Ama Avrupa ve Rusya dahil birçok ülkedeki  şehirleri gezmiş, oralardaki yerleşim alanlarındaki planlamaları görmüş, hepsinden de  esinlenmiş ve beynimin en değerli köşesine yerleştirmiş bir insanım.. O Kentlerde yaşayan insanlara en iyi koşulları sağlayan belediyelerin, yeşil alan başta olmak üzere, kentin coğrafi konumunu da göz önünde bulundurarak, yapılaşma yönündeki hassasiyetlerini ve kararlılıklarına şahit olmuşumdur..

Elbette aynısı olmasa da benzeri şeylerin, yaşadığımız Gaziantepte olmasını istemek hakkımızdır.. Bazı bölgelerde Kentsel Dönüşüm yöntemiyle TOKİ kanalıyla elbette mevcut çirkin görüntüden kurtulma sağlanmıştır.. Bunda Şahinbey Belediyesi bir adım öndedir.. Ama Şahinbeyin bu işin tek başına üstesinden gelmesi imkansızdır.. 

FATMA ŞAHİN YAPABİLİR

Tıpkı her yere de kentsel dönüşüm yapmanın imkansız olduğu gibi.. Bunun için en azından görsellik kadar, ulaşımı da rahatlatacak bazı çözümler gerekiyor. En azından düzgün caddeler, ara sokaklar yaratılmalıdır.. Geniş caddeler ve yeşil alanlar, kentin görüntüsünü değiştireceği gibi, ulaşımda da derin nefes aldırabilecektir..

Bu elbette çok zor bir uygulamadır.. Ama eğer Sayın Fatma Şahin Gaziantepin tarihine unutulmayacak bir hizmet yapacaksa, bu plansız yapılaşmayı, bu çirkin görüntüyü düzeltmek için cesur adımlar atabilir..Şu ana kadar bazı kavşaklar ve caddeler konusunda elbette iyi şeyler yaptı. Bunu görmezlikten gelemem.. Zaten sık sık belirttim bu köşede.. Ama asıl mesele bu resimdeki görüntüyü değiştirmesi.. Nasıl ki, Asım Güzelbey bu şehirde eski Antep evlerini restore ederek tarihe kazandırıp,bu kentin sadece kebap-baklava kenti olmadığını tüm dünyaya duyurdu ise, nasıl ki Celal Doğan o tarihlerde Gaziantepi Türkiyede yaşanabilir kentler arasına sokacak projeler üretip hayata geçirdiyse, Sayın Fatma Şahinde imkansız gibi görülen ama kararlılıkla çözüme ulaştırılabilecek bu kangren haline gelmiş görüntüye son verebilir..

 

HEPİNİZE İYİ HAFTALAR

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
6 Yorum