1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Kurbanın fiyatı netleşti
Kurbanın fiyatı netleşti

Kurbanın fiyatı netleşti

Gaziantep’te tartışmaların yaşandığı kurbanlık fiyatlarına son noktayı Gaziantep Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Osman Türkman koydu.

A+A-

Türkman birlik binasında Gaziantep İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ahmet Şimşek,  Gaziantep İli Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı ve Gaziantep İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ömer İrfan Çetiner ile birlikte düzenlediği basın toplantısında 2021 kurban fiyatları açıkladı. Türkman, “Tosun 30 TL, Düve 29 TL, Antep Halliği (erkek toklu) 35 TL, Diğer ırklar 33 TL, Erkek Çebiş (Keçi) 32 TL’den satışa sunulacak” dedi. 

Pandemi sürecinde birçok sektörde olduğu gibi tarım ve hayvancılık alanında üretim yapmaya çalışan üyelerin ve üreticilerin zarar gördüğünü belirten Türkman, “Bugün geldiğimiz noktada özellikle kuraklığın ile etkisi ile geçen yıl hasat döneminde kilogramını 1,20 TL’den aldığımız arpayı bugün 2,80 TL’den alıyoruz. Geçen yıl hasat döneminde 35 – 50 kuruşa aldığımız beyaz samanı bugün 80 kuruşa alıyoruz. 80 – 85 tl.ye aldığımız 50 kg. bir torba fabrika yemini 150 – 160 TL’den alıyoruz. Bu fiyatlar karşısında üretici üretim yapmakta zorlanmakta ve zarar etmektedir. Bu yem fiyatları ile üreticilerin bir kısmı elindeki hayvanlarını sattıktan sonra yerine beslemek üzerine yeni hayvan almayacaklarını belirtmektedirler.” diye konuştu. 

BİRLİKLER ÜZERİNDEN SATIŞ YAPILMALI

“Tarım ve Orman Bakanlığımızın TMO eliyle yapacağı arpa, mısır satışını hasat mevsimi sonu itibarıyla acilen başlatmalı” diyen Türkman, “Küçük üreticiye vermiş olduğu aylık alım miktarını en az 3 aylık olarak alabilmelerini sağlamalı. KDV oranını büyük, küçük ayrımı olmadan, vergi kaydı olup olmadığına bakılmaksızın Türkvet’te hayvan kaydı olan herkese yüzde 1 olarak uygulamalı. Arpa, mısır gibi yem hammaddelerini yem fabrikalarına değil, tamamını üreticiye satmalı. Üreticinin borsa, tmo gibi kurumlara üyelik şartını kaldırmalı, Üles (elektronik satış ortamı) üzerinden değil de daha önce de Birlikler üzerinden yapıldığı gibi yine Birlikler üzerinden satışın yapılması sağlanmalıdır.” şeklinde konuştu. 

SÖZ SAHİBİYİZ

Türkman, bu sorunlar ışığında Gaziantep’te büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık konusunda yetkili kurumlar olan ve Kurban fiyatlarında söz sahibi olan Gaziantep İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı, Gaziantep İli Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı ve Gaziantep İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliğinin biraraya gelerek fiyatları belirlediklerini söyledi. Yapılan değerlendirmeler neticesinde; geçen yıla göre yüzde 100 civarında artan yem maliyetleri, yetiştiricilerin elindeki hayvan sayıları, halkımızın alım gücü, pandemi şartları gibi konular dikkate alınarak kurban satışlarında kesinlikle fire düşünülmemesi için filatların belirlendiğini anlatan Türkman, “Tosun 30 TL, Düve 29 TL, Antep Halliği (erkek toklu) 35 TL, Diğer ırklar 33 TL, Erkek Çebiş (Keçi) 32 TL’den satışa sunulacak” dedi. LEYLA ÖZEKŞİ POLAT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
6 Yorum