Orhan Dineri

Orhan Dineri

Yazarın Tüm Yazıları >

KURALA UYMAK

A+A-

Şehrimiz Amatör liginde mücadele veren Amatör kulüplerimiz, yöneticilerin veya sponsorların çabası ile mücadele vermeye devam ediyorlar. Sponsoru olmayanlarda gençlere hizmet çerçevesinde kendi çabalarına göre maddi manevi destek olmaya çalışıyorlar. Bazı futbolcuların belki de dolmuş parası bile olmadan maçlarına gelindiği biliniyor. Buraya kadar her şey mutfak bölümü ancak iş sahada mücadeleye kalıyor. İlimizde hakem sıkıntısı yaşanıyor. Ben yapacağım diyenler kısa yoldan hakem olmaya çalışıyorlar. Hakemliğe özenti olmayınca zorluk ve bocalamada burada başlıyor.

Gaziantep27 Gazetesi de şehrimizde amatör futbola en çok yer ayıran tek gazete konumunda. Pazar günü yöneticisi olduğum takımın maçını izledim. Öncelikle belirteyim bu gazete bağımsız ve tarafsızdır. Beni tanıyanlar iyi bilir, kendi takımımda olsa doğruluk ve tarafsızlık her zaman birinci plandadır. Kendi takımımın bir tek haberini yi ve kötü yayınlatmadım, bu sayfa tüm kulüplerin ortak bir dilidir. Benim takımım değil bizlerin takımı diye herkese aynı şemsiye altında saygı duyduk.Spor görgüdür, hoş görüdür. Bunları aşarsan kişi zayıflığı başlamıştır. Hakemleri de izlerken “bazıları için” kendi kuralı kendi bildiğine göre maç yönetmeye kalkıyor ve olay burada başlıyor. Hakem komitesi içinde bulunan kişilerde zor durumda bırakıyorlar. Futbol ve hakem yönetim kurallarının dediği gibi olur, hakem de insan yanlış yapar ama bu maçın tamamına yayılırsa tarafcılık başlamış demektir.

Hakemlerde kurala uyma mecburiyetindedir. Pazar günü oynanan bir maç vardı ki, hakem galiba futbol bilgisini az almış ya da bilmiyor. Bir takımı öylesine gerip, stress yaşattı ki yanlış kararlarla yine maçın önüne geçti. Bunları gördükçe futboldan soğumamak inanın ki elde değil. Bir takım bir takımı mağlup eder, güçlü güçsüzü bazen de güçsüz güçlüyü yenebilir. Öyle de oldu ama hakemin düdüğüyle katkı verdiğie önceleri şahit olduk ama bu apayrı bir görüntü verdi. Kayırmanlık ön plana çıktı.

Yöneticisi olduğum takımın maçıda dahil bundan böyle bu sezon hiç amatör maçı izlemeyeceğim! Çünkü her hakemi böyle yanlış yönetim içinde olduğunu hissetmek psikolojimizi bozmaya yetti. Penaltıyı vermez, bir tarafı kollarsan kırmızı kart gösterirken öncekileri es geçersen derler ki; bunun adı nasıl hakemlik? Yöneticisi olarak bilinsekte herkese aynı sevgi ve saygı içindeyimdir ve gazetemizin de her zaman aynı kural içinde olduğunu belirtmek isterim.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.