1. YAZARLAR

  2. İsa Altun

  3. Kumar bağımlılığı yuva yıkıyor -1-
İsa Altun

İsa Altun

Yazarın Tüm Yazıları >

Kumar bağımlılığı yuva yıkıyor -1-

A+A-

Okuyucumuzun eşi sanal kumar bağımlısı. Eşi ile birlikte giyim atölyesi işletiyorlar. Eşinin tüm kazancı bilgisayarda sanal kumara yatırdığını, yüklü miktarda borçlandığını, evde huzur kalmadığını belirterek yardım istiyor.  Bağımlılık kronik bir beyin hastalığıdır. Beyindeki bazı biyolojik sistemlerin değişmesi sonucu ödül ceza merkezinin bozulmasıyla ortaya çıkan bir hastalıktır.

NPİSTANBUL Beyin Hastanesi AMATEM Kliniği Psikiyatri Uzmanı Doç. Dr. Onur Noyan sanal kumar ile ilgili şu görüşlere yer veriyor:

‘Dopamin, mutluluk hormonudur. Yemek yediğimizde, sinemaya gittiğimizde, kitap okuduğumuzda dopamin salgılarız ve hayattan tatlı bir keyif alırız. Bir kişi madde kullandığında, normal faaliyetlerden aldığı dopaminin 8-10 katı kadar fazlasını alır. Örneğin sinemaya gidildiğinde 70-80 birim dopamin salgılanırken; uyuşturucu madde kullanımında beyinde 800-900 birim dopamin salgılanmaya başlar. Beyin birdenbire bu yüksek dopamini arzular hale gelir.

 Düzenli kullanımla birlikte beyin yaptığı hiçbir faaliyetten keyif almamaya başlar. Bir süre sonra bu maddeleri kullanmazsa yoksunluk belirtileri ortaya çıkar. Yoksunluk belirtileri ortaya çıktığı zaman kişi strese girer, öfke nöbetleri geçirir; eve gitmeyip dışarılarda gezer ve bir şekilde o maddeye ulaşmayı ve kullanmayı hedefler. O maddeye ulaşmak için işlevselliği bozulur; işe gidemez, eşiyle kavga eder, okulunu bitiremez ve bir şekilde hayatı alt üst olur. Özetle sürekli madde kullanma isteği, madde kullanmadığında öfkelenme, madde kullanma sebebiyle de işlevsellikteki bozulma bağımlılığın en temel belirtileridir. Bağımlılık, ertelenebilir bir şeydir. Kişi hazzı ertelediğinde kullanacağı zamanı hayal eder. Erteledikçe o haz büyür ve beklenti de artar. Bir adet sigara içmek ile bir paket sigara içmek arasında hiçbir fark kalmaz. Çünkü beyin o maddeden yüksek dopamini ister.”

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte psikiyatrik hastalıklar da gelişmiştir. Bağımlılıklar önceden davranışsal bağımlılıklar, dürtü kontrol bozuklukları altındaydı ve bağımlılık psikiyatrisi ilgilenmiyordu. Günümüzde cep telefonu ile başlayan davranışsal bağımlılıklar silsilesi internet, internette oyun bağımlılığı, kumar bağımlılığı, sanal bağımlılık, online kumar bağımlılığı gibi birçok farklı davranışla birlikte artık karşımıza çıkmaktadır. Özellikle 3 yıl önce bütün dünyada kumar oynama bozukluğunun aslında bir bağımlılık olduğu ortaya kondu. Daha önce kişinin davranışlarını kontrol edememesi olarak adlandırılıyordu. Yapılan beyin görüntüleme çalışmalarında, uyuşturucu madde kullanan bir kişinin beyni ile kumar oynayan bir kişinin beyninde aynı değişikliklerin olduğu gösterilmiştir.  Devam edecek

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.