1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Kuluçka Merkezi kuruluyor
Kuluçka Merkezi kuruluyor

Kuluçka Merkezi kuruluyor

GSO, GAP VE GAZİANTEP ÜNİVERSİTE ARASINDA PROTOKOL İMZALANDI

A+A-

GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı tarafından, Birleşmiş Miletler Kalkınma Programı’nın teknik desteği ile yürütülen ‘Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Kullanımı ve Enerji Verimliliğinin Artırılması Projesi’ kapsamında, Gaziantep’te ‘’Enerji Verimliliği Danışmanlığı Kuluçka Merkezi’’ kurulacak. Bölgede enerji verimliliği danışmanlığı şirketlerinin kurulumunu kolaylaştırmak ve sektörde teknik iş gücü kapasitesinin artırılmasına katkıda bulunmak amacıyla kurulacak Enerji Verimliliği Danışmanlığı Kuluçka Merkezi’ne ilişkin protokol, Gaziantep Valiliği’nde düzenlenen törenle, GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu, GAP İdaresi Başkanı Sadarettin Karahocagil, Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yavuz Coşkun tarafından imzalandı.

KONUKOĞLU: ELİMİZDEN GELENİ YAPACAĞIZ

Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Adil Konukoğlu, ‘’Her türlü enerjiyi artık verimli şekilde kullanmamız gerektiğini bütün sanayicilerin ve bütün tüketicilerin öğrenmesi gerekiyor. Bu iş için elimizden gelen katkıyı koymak için yola çıktık’’ dedi. Konukoğlu, enerji sektörünün önemine işaret ederek, "Ülkemizde enerjinin önemini artık bilmeyen kalmadı. En büyük döviz açığı da enerjiden geliyor. Kullandığımız her türlü enerji artık verimli şekilde kullanmamız gerektiğini bütün sanayicilerin ve bütün tüketicilerin öğrenmesi gerekiyor. Bu iş için elimizden gelen katkıyı koymak için yola çıktık. Sayın GAP İdaresi Başkanımızın, Sayın Rektörümüzün katkılarına ve her zaman önümüzü açan Sayın Valimize teşekkür ederiz .’’

BÖLGENİN PROJESİ

Gaziantep’teki bütün odaların, özellikle hem elektrik mühendisleri hem makine mühendisleri odasının bütün üyelerinin destek vermesini isteyen Konukoğlu, ‘’Bu yalnızca bizim projemiz değil, bu bölgenin projesi. Bu projede el ele yürümek, birlikte çalışmak istiyoruz’ diye konuştu. Projenin ve merkezin kurulmasında katkısı bulunanlara teşekkür eden Konukoğlu, ‘’Gaziantep bugüne kadar hep ilklere imza attığına göre bu ilki de başaracağına sonsuz inancım var’’ diyerek sözlerini tamamladı.

ATA: DIŞA BAĞIMLILIK BİTER

Gaziantep Valisi Erdal Ata da konuşmasında, Türkiye’nin en önemli sorunlarının başında enerjide dışa bağımlı olmamız yattığını belirterek, dış ticaret açığında en büyük kalemi enerji ithalatının oluşturduğuna dikkati çekti. Ata, ‘’Biz ne kadar enerji konusunda yerli kaynaklara yönelir ve yenilenebilir enerji kaynaklarından ne kadar fazla faydalanabilir, enerjiden ne kadar tasarruf yapabilirsek dışa bağımlılığımızı da o derecede azaltabiliriz’’ diye konuştu.

KARAHOCAGİL: ÇOK GÜZEL BİR MODEL

GAP İdaresi Başkanı Sadrettin Karahocagil ise bölgenin uluslar arası rekabet gücüne sahip olduğu ‘’yenilenebilir enerji, organik tarım ve turizm’’ sektöründe projeler yürüttüklerini söyledi. Bölgede yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği kapasitesinin yükseltilmesi için enerji verimliliği denetimi firmalarının şart olduğuna işaret eden Karahocagil, ‘’Şu anda bölgemizde enerji verimliliği denetimini yapan firma yok. Bu yüzden bir kuluçka merkezi oluşturmayı hedefledik. GSO ve Gaziantep Üniversitesi ile birlikte, çok güzel bir model oluşturuyoruz. Finansmanını GSO ve GAP İdaresi yapıyor’’ dedi. Rektör Prof. Dr. Yavuz Coşkun da bölgenin yenilenebilir enerji özellikle güneş enerjisi açısından büyük potansiyel taşıdığının altını çizerek, Enerji Verimliliği Danışmanlığı Kuluçka Merkezi kurulmasının yenilenebilir enerji açısından yeni ufuklar açacağını kaydetti.

AŞAMALARI NELER ?

GSO, GAP İdaresi ve Gaziantep Üniversitesi ortaklığında yürütülen Enerji Verimliliği Danışmanlığı Kuluçka Merkezi projesi kapsamında, bakanlıktan alınan enerji verimliliği danışma yetkisi ile GSO ve Gaziantep Üniversitesi ortaklığında bir şirket kurulacak. Gaziantep sanayisinde enerji verimliliklerine dair etüt çalışmalar yapılacak. Bu sanayide, sanayide kullanılan enerji azaltmak, verimliliği artırmak amaçlanıyor Projenin mali desteği GSO ve GAP İdaresi tarafından karşılanacak. Merkezde görev alacak mühendislerin eğitimleri ve teknik destek anlamında Gaziantep Üniversitesi görev alacak. Merkez görevli mühendislere destek verecek ve mühendislerin bir sürede burada eğitilmesi sonucunda kendi ayakları üzerine durarak; enerji verimliliği danışma şirketleri kurmasını sağlayacak. Kurulacak danışmanlık şirketleri enerji verimliliği danışma yetkisine sahip olacak.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.