1. HABERLER

  2. KÜLTÜR SANAT

  3. Kukla Amal, İngiltere yolculuğuna başlıyor
Kukla Amal, İngiltere yolculuğuna başlıyor

Kukla Amal, İngiltere yolculuğuna başlıyor

Suriyeli 9 yaşındaki mülteci kız çocuğu Küçük Amal'ın hayatını anlatan "Yürüyüş (The Walk) Projesi" çerçevesinde hazırlanan 3,5 metre yüksekliğindeki kukla, İngiltere'ye uzanan yolcuğunun ilk adımını Gaziantep'te atacak.

A+A-

 Projenin Sanat Direktörü Amir Nizar Zuabi, "Bu, gezici kültür sanat festivali ve belgesel çekimi olmakla beraber mülteci konusuna yeni bir anlatım ve ifade tarzı getirmek gibi de bir iddiası olan bir projedir" dedi. 

Good Chance öncülüğünde hazırlanan ve Türkiye ayağında ise Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği (SGDD-ASAM) ve İstanbul Kültür Sanat Vakfının (İKSV) desteklediği, sanatçılar Bergüzer Korel ve Halit Ergenç'in elçileri olduğu projenin çevrim içi tanıtım toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan projenin Sanat Direktörü Amir Nizar Zuabi, bunun iddialı bir gezici kültür sanat festivali olduğunu söyledi.

65 ŞEHİRDE BULUNACAK

Küçük Amal'ın Gaziantep'ten başlayarak Manchester'a kadar sürecek rotada 65 şehirde bulunacağını, 8 bin kilometre yol gideceğini ve 120'den fazla etkinliğe katılacağını ifade eden Zuanbi, "Bu, gezici kültür sanat festivali ve belgesel çekimi olmakla beraber mülteci konusuna yeni bir anlatım ve ifade tarzı getirmek gibi de bir iddiası olan bir projedir. Özellikle bu konuda algıyı değiştirmek üzere yola çıkıyor." dedi. Zuabi, mültecilerin gittikleri yerlere katkı sunduklarına dikkati çekerek, kültür ve dilleri zenginleştirdiklerini dile getirdi.

TEŞEKKÜR ETTİ

Zuabi, projeyi İngiltere'de oturdukları yerden tasarlamak istemediklerini, rotadaki yerleşim yerlerinde oyuncularla ve kurumlarla tasarladıklarını anlatarak tüm partnerlere teşekkür etti. SGDD-ASAM Genel Koordinatörü İbrahim Vurgun Kavlak ise günde 44 bin 500 kişi, dakikada 30 kişi ve her 2 saniye de bir kişinin doğduğu, büyüdüğü topraklardan ayrı kaldığını vurguladı.

HEYECAN VERİCİ

İKSV Genel Müdür Yardımcısı Yeşim Girer Oymak ise projede bulunmaktan duyduğu heyecanı dile getirdi. Her yıl yüz binlerce insanın savaş, kuraklık ve çevresel faktörlerden dolayı vatanlarını terk etmek zorunda kaldığından söz eden Oymak, "Her türlü tehlike ve acıyı göze alarak yollara düşüyorlar. Tüm bunları da insanca yaşama hayaliyle yapıyorlar. Vakıf olarak bu projenin içerisinde yer almamızın en önemli sebebi Küçük Amal'ın yürüyüşünün mültecinin ve özellikle çocukların yaşadığı bu krize insani bakış olmasıdır." diye konuştu.

KOREL MUTLU

Bergüzar Korel de projenin çok heyecan verici olduğunu vurguladı. Ebeveynlerin çocuklarının üzerine titrerken milyonlarca mülteci çocuğun insanlık dışı şartlarda kaderlerine terk edildiğini dile getiren Korel, "Her şeyin başında dünyadaki tüm mülteci çocukların seslerini duyurmak ve onlara daha iyi koşullarda yaşam verebilmek hepimizin görevi. Hele çocuklar söz konusu olduğunda dil, din, ırk hiçbir şekilde fark etmemeli." dedi. Halit Ergenç de ne zaman mülteci olmak zorunda kalacağını hiç kimsenin bilmediğine değinerek, "Gittikleri ülkelerdeki çocuklarla entegre olması, toplumun onlara kucak açması çok önemli. Bu açıdan Küçük Amal'ın yürüyüşü çok anlamlı. Türkiye'de 27 Temmuz'da Gaziantep'ten geçiş yapacak. En manidar olan kısmı İzmir'de canları pahasına kendilerini denize attıkları koylardan uğurlayacağız. Bu aslında umut verici bir proje." ifadelerini kullandı. AA

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.