1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Küçükcan’ın ismi orada yaşayacak
Küçükcan’ın ismi orada yaşayacak

Küçükcan’ın ismi orada yaşayacak

Büyükşehir Belediye Meclis toplantısı Başkan Vekili Osman Toprak başkanlığında yapıldı.

A+A-

Meclis toplantısında Akkent cami inşaatında iskelenin çökmesi sonucu hayatını kaybeden Korkut Küçükcan’ın ismi Osmanlı Mahallesinde 56001-56082 nolu caddelere verildi. Meclis toplantıısında Limak Çimento’nun yeri, Şahinbey ve Şehitkamil haricinde diğer ilçelerde mezarlık ve parklarla ilgili yetki de tekrar ilçe belediyelerine devredildi. CHP Grubu ayracı meclisin canlı yayınlanması için meclis başkanlığına önerge verdi.

KARAR OY BİRLİĞİ İLE ALINDI

Meclis toplantısında gündemin 9. maddesi olan,ilimizde mühendislik alanında yapılmış olduğu başarılı ve örnek çalışmalara istinaden isminin yaşatılması amacıyla kentimizin önemli caddelerinden birine Mühendis Korkut Küçükcan isminin verilmesiyle ilgili gündem maddesi görüşüldü. Komisyonun oy birliği ile aldığı kararla Korkut Küçüncan’ın isminin Osmanlı Mahallesinde Havuzla metro arası 56001-56082 nolu caddelere verildiği belirtildi.Gündem maddesi meclistede oy birliği ile kabul edildi.

KİREÇ:NİYE HOLDİNGLERE YÜKSEK KAT İZNİ VERİLİYOR?

Gündemin 13.maddesi olan Limak Çimento’nun yeriyle ilgili söz alan CHP’li meclis üyesi Yılmaz Kireç, yatay mimariye geçeceğiz denilmesine rağmen hala yüksek katlı yapılara izin verildiğini belirterek şunları söyledi:”Bazı holdinglere yüksek kat izni veriyorsunuz. Bunu Sanko örneğinde dile getirdik. Limak Çimento’ya  1.85 ve 2 arası yükseklik veriliyor. Bu stratejik planla çelişiyor. Sanko’ya ,Limak’a yapılan uygulama diğer insanlara yapılmıyor.Bu doğru değil” dedi.

TOPRAK:LİMAK ŞEHRİN İÇİNDE ZEHİR SAÇIYORDU

Osman Toprak, Limak Çimento’nun şehir içinde kaldığını ve zehir saçtığını belirterek, “Burayla ilgili vatandaşların çok sayıda şikayeti var. Sanayi alanında imarlı ruhsatlı, ya fabrikanın çalışmasına göz yumayacağız ya da plan yapacağız. İnsan sağlığı bizim için önemli. Yüzde 57 bağış alındı. Etrafıyla uyumlu plan yapıldı. Seyrantepe’deki plandan daha az emsal verildi”dedi. Gündem maddesi oy çokluğu ile meclisten geçti.

KİREÇ:AKCİĞER KANSERLERİ ARTIYOR

Gündemin 38. maddesi olan Sancaktepe Mahallesinde imar plan değişikliğine yapılan itirazlar görüşülürken söz alan CHP’li meclis üyesi Yılmaz Kireç, “5 binliğine dava açtık. Yürütmeyi durdurma kararı verildi. Baktık binlik plan olarak yine gündeme geldi.Binlik planada dava açacağız. Burası park alanı, ticariye çevriliyor. Park alanları ticari ve konut alanlarına çevriliyor.Gaziantep havası en kirli kentler arasında. Belediye başkanları ağaç diktik diyorlar ama akciğer kanserine yakalanma oranı çok yüksek bir şehir haline geldik” dedi.

TOPRAK:KİŞİ BAŞI YEŞİL ALANDA DÜNYA STANDARDINI YAKALADIK

Osman Toprak ise,”Mahkeme kararı herkesi bağlar. Bize geldiğinde mahkeme kararına uygun plan yapıyoruz. Yeşil alanda 15 yılda önemli bir gelişme sağladık. Kişi başına düşen yeşil alanda 10 m2’ye ulaştık. Buda dünya standardı zaten. Şehrin ihtiyaçları doğrultusunda plan değişiklikleri yapılacaktır” dedi.

MEZARLIKLARDA YETKİ YENİDEN İLÇE BELEDİYELERİNE GEÇTİ

Meclis toplantısı sonunda gündeme ek maddeler alınarak oylandı. Şahinbey ve Şehitkamil dışındaki ilçelerdeki mezarlık ve parklarda yetki tekrar ilçe belediyelerine devredildi. Osman Toprak büyükşehir yasasıyla birlikte ilçelerdeki mezarlık ve parklarda yetkinin büyükşehir belediyesine geçtiğini, ancak son yapılan düzenleme ile yetkinin tekrar ilçe belediyelerine devredilebileceğini söyledi. Oğuzeli meclis üyesi Oğuzeli’nin bu kapsamın dışında tutulmasını istedi. Bazı ilçelerin belediye başkanları büyükşehirin ilçe belediyelerine mezarlık ve parklar için yapacağı desteğin düşük olduğunu,15 bin TL gibi bir rakam telaffuz edildiğini belirterek, bu paranın ancak güvenlik ücretine yeteceğini söyledi.

MECLİS TOPLANTILARI CANLI YAYINLANSIN

CHP Grubu meclis başkanlığına meclisin canlı yayınlanması için soru önergesi verdi. Osman Toprak meclisin herkese açık olduğunu, meclisin canlı yayınlanması konusunda ise teknik altyapıya bakacaklarını belirterek,”Bunun için teknik altyapımıza bakalım” dedi. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.