1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Küçük işletmeler için 5 milyar liralık destek
Küçük işletmeler için 5 milyar liralık destek

Küçük işletmeler için 5 milyar liralık destek

AK Parti Gaziantep Milletvekili ve Ekonomi İşleri Başkan Yardımcısı Nejat Koçer, Türkiye’nin pandemiden en az seviyede etkilenmesi için her türlü tedbirin alındığını ve desteklerin sürdüğünü söyledi.

A+A-

 Koçer, KOVİD Salgını sebebiyle gelir kaybına uğrayan, ticari faaliyetleri bozulmuş ancak istihdamını koruyan, imalat sektöründe faaliyet gösteren mikro ve küçük işletmelerimiz, KOSGEB aracılığıyla 5 milyar TL’lik yeni bir finansal destekten yararlanabilecekler "dedi.

 Koçer, “ Salgının tüm olumsuzluklarına rağmen ekonomik faaliyetlerin ve üretim zincirinin devamı için her türlü çaba gösteriliyor.” diyerek salgınla mücadele kapsamında hayata geçen yeni destek paketleri ile düzenlemeleri değerlendirdi.

Alınan tedbirler ile Nisan ayında üretim ve istihdam korunmaya çalışılmış ihracat pazarlarındaki artış devam ettirilmiştir” diyerek konuşmasına devamla, “Pandemi ile mücadele edilen bu zor süreçte her anlamda istikrar için güçlü bir ekonomiye ihtiyaç var. İhracat performansımızın devam ederek hem büyümeye hem istihdama yansıyacağına inanıyorum. Salgına rağmen Türk ürünleri dünyanın dört bir noktasına ulaşıyor. Yatırım, istihdam, üretim, ihracat zincirini en güçlü biçimde oluşturarak, hep birlikte salgına rağmen ekonomik hedeflerimize doğru kararlılıkla ilerliyoruz”dedi.

GELİŞİM ARTACAK

Tam kapanma sonrası ekonomik gelişmelerin artacağını anlatan Koçer, “Salgından tamamen kurtulmamız bugünden alacağımız tedbirlere bağlı. Tam kapanmanın bu süreçte alınan en etkin tedbir olması çok önemli. Tam kapanma süresinde vatandaşlarımıza, esnafımıza destek olmak amacıyla Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan yeni destek paketleri açıkladı ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde de yasal düzenlemeler gerçekleştirdik. Bu desteklerle, el ele salgına karşı mücadelemizi sürdüreceğiz ve bu zor günleri hep birlikte aşacağız.

HANE BAŞI 1100 TL DESTEK

Koçer, “AK Parti iktidarında ülkemizdeki yaklaşık 13 milyon emekli ile dul ve yetim maaşı alanların 2018 yılından bu yana her yıl Ramazan ve Kurban Bayramı öncesinde aldıkları 1000 TL’lik ikramiye tutarı 1100 TL’ye yükseltildi. Bunun yanında ihtiyaç sahibi ailelere hane başı verilen 1000 TL’lik nakdi yardım yeniden başlatılarak 2 milyonu aşkın haneye yapılacak ödeme 1100 TL’ye çıkarıldı. Devletimizin yalnızca bu destek için ayırmış olduğu kaynak 2 milyar 540 milyon TL’dir. Salgının ticari faaliyetlerini olumsuz etkilediği esnafımıza yapılan aylık 1000 TL’lik Gelir Desteği ile 500 ve 750 TL olarak verilen kira desteği uygulamasının süresini 1 ay uzatıldı. TESKOMB ve Halkbank aracılığıyla esnafımızın kullandığı kredilerin taksit ödemelerini 1 Temmuz 2021 tarihine kadar ertelendi. TESKOMB kefaleti ile kredi kullanan esnafımızdan taksit ödemesi yapamayan 240 bin kişinin 1 milyar lira tutarındaki borcu TESKOMB tarafından bankaya ödendi. Salgından olumsuz etkilenen yiyecek-içecek hizmeti faaliyetlerinde bulunan işletmelerimize yönelik geri ödemesiz ciro kaybı desteklerinde ise başvuru süresi 31 Mayıs’a kadar uzatıldı. Nakdi ücret desteğinin genişletilmesiyle yiyecek, içecek sektöründe faaliyet gösteren işyerlerinde martta sigortalı çalışıp da işvereni tarafından ücretsiz izne ayrılan yaklaşık 282 bin kişiye 1500 lira nakdi ücret desteği verilecek.

KOBİLER İÇİN BÜYÜK ADIM

“KOVİD Salgını sebebiyle gelir kaybına uğrayan, ticari faaliyetleri bozulmuş ancak istihdamını koruyan, imalat sektöründe faaliyet gösteren mikro ve küçük işletmelerimiz, KOSGEB aracılığıyla 5 milyar TL’lik yeni bir finansal destekten yararlanabilecekler” diyen Koçer, ‘“Teknoloji alanında faaliyet gösteren start-up lar da bu desteği kullanabilecekler. Mikro işletmeler için 30 bin TL’ye kadar, küçük işletmeler için 75 bin TL’ye kadar olmak üzere 3 yıl geri ödemesiz, tamamı faizsiz bu destek başvurusu 3 Mayıs'ta başlıyor. Bu destekten yararlanmaları için KOBİ'lerimize çağrıda bulunuyorum.  Tam kapanmanın ekonomik etkilerine karşı alınan tedbirler kapsamında yapılan yasal düzenleme ile 30 Nisan ile 31 Mayıs arasına denk gelen karşılığı bulunmayan çeklere uygulanan işlem yapılma süreleri ertelendi. 30 Nisan ile 31 Mayıs arasına denk gelen ticari borçlar için icra ve iflas takibi başlatılması ile aynı zamanda bu borçlar için ihtiyati haciz kararı alınmasını engellenerek başlamış olan takipler durduruldu. Kamu idarelerinin alacakları hakkında da 30 Nisan ve 31 Mayıs tarihleri arasında icra ve iflas takibi başlatılamayacak.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.