İngiltere merkezli uluslararası insani yardım kuruluşu Oxfam, İsviçre'nin Davos kentinde düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu (WEF) yıllık toplantısı kapsamında "Inequality Inc" (Eşitsizlik Inc) başlıklı raporu yayımladı.

Yerli üreticileri haksız rekabete karşı korunuyor Yerli üreticileri haksız rekabete karşı korunuyor

YOKSUL ARTIYOR

Raporda, 2020'lerin başlarında liderlere dünyayı cesur, yeni ve daha adil bir yöne götürme fırsatı doğduğu ancak bunun henüz gerçekleşmediği kaydedildi. 2020 yılı itibarıyla "on yıllık bir bölünmenin başlangıcı gibi görünen" bir dönemden geçildiğine değinilen raporda, eşitsizliğin genişlediği bu dönemde, ekonomik hayal gücünün daraldığı belirtildi. Raporda, "(2020 sonrasında) Sadece üç yıl içinde küresel salgın, savaş, yaşam maliyeti krizi ve iklim çöküşü yaşadık. Her kriz, zenginlerle yoksulluk içinde yaşayanlar arasındaki uçurumu daha da genişletti." ifadeleri yer aldı. 2020 ile dünyanın dört bir yanındaki birçok kişinin çok ciddi zorluklarla karşılaştığı vurgulanan raporda, 4,8 milyar kişinin 2019'a kıyasla daha yoksul durumda olduğu kaydedildi.

MİLYARDERLER ZENGİNLEŞTİ

Aşırı zenginlikte 2020'den bu yana keskin bir artış yaşandığı belirtilen raporda, milyarderlerin, 2020 sonrası 10 yıllık krizin başlangıcına kıyasla 3,3 trilyon dolar veya yüzde 34 daha zenginleştiği ve servetlerinin enflasyon oranının üç katı hızla arttığı ifade edildi. Büyük şirketler için de son 20 yılın olağanüstü kazançlı geçtiği ve son birkaç yıl karlılık oranının daha da arttığı kaydedilen raporda, en büyük şirketlerin 2021 ve 2022'de karlarında yüzde 89'luk artış olduğu ve 2023'ün en karlı yıl olarak tüm rekorları alt üst edeceği belirtildi. Raporda, bu karların yüzde 82'sinin, çoğunlukla her toplumdaki en zengin insanlar arasında yer alan hissedarlara fayda sağlamak için kullanıldığı da vurgulandı.