1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Köy iken mahalle oldu otobüs seferleri durdu
Köy iken mahalle oldu otobüs seferleri durdu

Köy iken mahalle oldu otobüs seferleri durdu

Köyden mahalle statüsüne geçirilen Burç, Durantaş, Serince ve Mahraman Mahalle sakinleri, ulaşım konusunda oldukça dertli.

A+A-

Otobüs seferlerinin az olduğunu, bazen de otobüslerin yolcu az diye mahalleye uğramadığını anlatan mahalle sakinleri, ulaşım sorunlarına çözüm istiyor.

ÖĞRENCİLER, MAĞDUR VE PERİŞAN OLUYOR

Serince Mahallesinde ikamet eden Postacıoğlu ailesi, ulaşım sıkıntısı nedeniyle kızlarını eğitimini devam ettirmesi için şehirde yaşayan dayısının yanına koyduklarını anlattı. Aile, "Kızımız buradan okula giderken ilk derse yetişemiyordu. Okul bitiminde eve dönerken tramvaya biniyor. Oradan durağa gelene kadar otobüsü 5 dakikayla kaçırıyordu. Okuldan eve, evden okula derken halsiz düşüyor, dersini yapacak hali kalmıyordu. Kızımı şehirde yaşayan dayısının yanına koydum. Orada servisle gidip geliyor. Mahalle olduk ama o da fayda etmedi” dedi. 

DOLUM NOKTASI YOK

Serince'de oturan Fatma Bağcı, mahallelerinde aktif dolum noktası olmayışından dert yanarken aynı zamanda 7 yıldan beri ulaşım konusunda sıkıntı yaşadığını söyledi. Bağcı, “Dolum noktası yok. Bazı zamanlar kartımızda para olmuyor dolum yapamıyoruz. Otobüse bindiğimizde ise haklı olarak şoförlerle karşı karşıya geliyoruz. Şehir merkezine yakın bir konumda olmamıza rağmen  40-50 dakikada bir geliyor otobüs. Ve ekstra şehir içi tarifesinden fazla ücret ödüyoruz. Belediye otobüsleri ise, gün içerisinde üç defa uğruyor, gelirken giderken. Ücret konusunda da onlarda aynı tarife uyguluyor" dedi. 

OTOBÜSE YETİŞMEK İÇİN KOŞTURUYORUZ

Serince Mahallesin’de yaşayan Emine T.  “İşten evimize gelirken büyük mağduriyet yaşıyoruz. Çoğu zaman otobüsler köye uğramadan gidiyor. Bazıları yolda indiriyor, köye girmiyor. Şansımıza bir tanıdık görürsek şanslıyız, yoksa ya ailemizi arıyoruz ya da köye kadar yürüyoruz. Şehir içinde adam 10 dakika otobüs beklediği için sorun yapıyor. Aynı yerden yüzlerce otobüs geçiyor gideceği bölgeye ona rağmen hayatından şikayetçi. Bizi de duyun. Bizde öğrenciyiz, işçiyiz, anneyiz babayız. Günümüz otobüsleri beklemekle ya da otobüs saatini düşünmekle geçmesin. Rahat bir şekilde o gün ki işimizi halledelim. Ya da evde işimiz varsa geç kalmayalım. Gerçekten insanı bu durum okumaktan çalışmaktan soğutuyor. Bizi asıl yoran şey bu.” dedi.

SENİN İÇİN KÖYE GİRMEK ZORUNDA DEĞİLİM

Mahalledeki kadınlara ve kız çocuklarına Kur’an eğitimi veren Kur’an Kursu Öğreticisi Elif Nur Özülker, ulaşım konusundaki sıkıntılarını dile getirdi. Özülker, “En büyük sıkıntımız şoförlerin kendi kafalarına göre hareket etmesi. Bizlere söylenen saatlerle, otobüsün geldiği saat arasında dağlar kadar fark olması. Kısaca şoförün vicdanına kalmış bir durum. Biz şikayet edincede haddi aşan konuşmalar yapıyorlar. Hatta bizzat bana bir tanesi, ‘binme senin için köye girmek zorunda değilim” dedi.

SOSYAL FALİYETLERDEN YARARLANAMIYORUZ

Durantaş Mahallesi’nde yaşayan üniversite öğrencisi Ayşegül Çetin, sosyal aktivitelerden yararlanamadıklarına dikkat çekti. Çetin, “Bir çok sorun var. Bana göre en büyük sorun bazı şeylerden geride kalmak. Sosyal anlamda kendimizi yetiştiremiyoruz. En ufak bir örnek verecek olursak eğer diyelim ki, konser var. Akşam saatlerinde biz o konsere gidemiyoruz. Çünkü tekrar eve nasıl gideceğiz endişesi oluyor. Ya da gidebilmek için arkadaş veya akrabada kalıyoruz. İkinci öğretimde okuyan öğrenci ne yapacak peki. Ya okuyamayacak ya da bulunduğu şehirde kalacak yer ayarlayacak. Şehirden Burç güzergahına giden otobüs, bulunduğumuz yere gelen yolcu yoksa uğramıyor. Eğer yolcu var ise bazen dönüşte bırakıyorlar iki iş yapmamak adına. Saatler düzensiz otobüsün ne zaman geleceğini kestiremiyoruz” diye konuştu.

OĞLUM, OKUL ÇIKIŞI BAZEN YÜRÜYEREK EVE DÖNÜYOR

Üç çocuk annesi S.Kurt, “Çocuğum Mahraman’daki liseye gidiyor. Üç çocuğumda okuyor, onlara ben bakıyorum. Oğlum gidip gelirken okula, ulaşımda sıkıntı yaşıyor. Bazen otobüslere denk gelmiyor. Ya da girmiyorlar o saatte. O da onca yolu yürüyerek geliyor. Zaten canı ne kadar. Bunu dert etmekten bende perişan oldum. Servis ayarlamaya çalıştım. Benden 150 TL istedi. 150’de kapora. Toplam 300 TL. Ben nasıl vereyim her ay onu. 150 Tl’ye değecek bir yol yok ortada. O yüzden yine otobüsle gidip geliyor” dedi. Lise öğrencisi oğlu ise, “Servis parasını karşılayacak durumumuz olmadığı için otobüsle gidip geliyorum. Otobüs saatlerine denk gelemediğim zamanlar yürüyorum” dedi.

YILLARDIR DURUM BU

Mahraman Mahallesin’de yaşayan ve iş için merkeze gidip gelen Elif Kaplan, otobüs saatlerinin düzensizliğinden yakındı. Kaplan, “Bazen onlarında elinde olmayan gecikmeler oluyor. Havadan ya da trafikten kaynaklı. Onları anlayışla karşılıyoruz. Ama keyfi durumlarda oluyor" dedi.Gaziantep Üniveristesi’nde eğitim gören Güllü D.,ise otobüslerin düzensizliğinden dert yandı. Güllü D. otobüs şoförlerinin insanları azarladıklarını öne sürdü. AYŞEGÜL BAĞCI

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum