1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. KÖTÜ TABLO
KÖTÜ TABLO

KÖTÜ TABLO

TMMOB Gaziantep İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Burkay Güçyetmez, 19 Eylül Mühendis, Mimar ve Şehir Plancıları Dayanışma Günü nedeniyle açıklama yaptı.

A+A-

TMMOB Gaziantep İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Burkay Güçyetmez, 19 Eylül Mühendis, Mimar ve Şehir Plancıları Dayanışma Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, ülkemizin, 15 Temmuz kanlı darbe girişiminin yaşattığı olumsuzlukların ağır etkisi altındayken, OHAL ilanı, meclisin devre dışı bırakılması ve ardı ardına çıkarılan kanun hükmünde kararnameler ile daha baskıcı bir döneme sokulduğunu söyledi. Güçyetmez ayrıca, "Doğamız, kentlerimiz ve yaşam alanlarımız yağmacılığın artık kurumsal hale gelen saldırıları ile geri dönüşü mümkün olmayacak düzeyde zarara uğratıldı" dedi.

MUHALİF KESİM BASKILARA MARUZ KALDI

Burkay Güçyetmez, 19 Eylül Mühendis, Mimar ve Şehir Plancıları Dayanışma Günü nedeniyle Mimarlar Odası Gaziantep Şubesi'nde basın açıklaması yapıldı. TMMOB'a bağlı oda temsilcilerinin katıldığı toplantıda konuşan Burkay Güçyetmez, "Bir yanımız Ortadoğu bataklığı, bir yanımız darbe girişimi, patlayan bombalar, savaş ve katliamlar ile sarıldı. Yıllardır iktidarların yanlış uygulamalarına ve cemaate karşı mücadele eden muhalif kesimler darbe girişimi bahanesiyle görevlerinden alındı, baskılara maruz kaldı. Kürt sorunundaki savaş ve şiddet odaklı çözümsüzlük politikaları ülkemizi iş savaşın eşiğine getirdi. Toplumsal hayatı kuşatan gericilik iktidar yapısındaki gücü ile laikliği ortadan kaldıracak bir düzeye ulaştı. Doğamız, kentlerimiz ve yaşam alanlarımız yağmacılığın artık kurumsal hale gelen saldırıları ile geri dönüşü mümkün olmayacak düzeyde zarara uğratıldı. Ülkemiz maalesef mesleğimizi kamu ve toplum yararı doğrultusunda onurluca icra edebileceğimiz koşullardan uzaklaştı" dedi.

GÜVENCESİZ ÇALIŞMA YAYGINLAŞTIRILDI

Mühendilik, mimarlık şehir plancılığı meslek disiplinleri ve meslek örgütlerinin kapitalizmin neoliberal döneminin yeni sermaye birikimi ve rant sürecine tabi kılınmaya çalışıldığını belirten Güçyetmez, "Mühendis, mimar, şehir plancılarının bazı alanlardaki yetkileri uluslararası sermaye kuruluşlarına devredildi, bazı alan ve yetkiler kısıtlandı, bazıları ortadan kaldırıldı. Esnek ve güvencesiz çalışma koşulları yaygınlaştırıldı. İşçi sağlığı ve iş güvenliği, insanca barınma hakkı ve deprem gerçeğinin gerektirdiği yapı denetimi, kent politikaları enerji tarım orman su kaynakları gibi alanlarda mühendislik, mimarlık, şehir plancılığının mesleki denetim ve bilimsel teknik kriterleri devre dışı bırakıldı, kanun hükmünde kararnamelerle yargı kararlarını gözetmeyen mevzuat düzenlemeleri, evrensel bilimsel mesleki gereklilikleri büyük oranda tasfiye etti" diye konuştu.

KAMUSAL DENETİM ORTADAN KALDIRILMAYA ÇALIŞILDI

Neoliberal dönüşüm programının rant eksenli yeni kurumsallaşması uyarınca TMMOB'un hedef tahtasına oturtulduğunu ifade eden Güçyetmez, "Kamusal hizmet ve kamusal denetim ortadan kaldırılmaya çalışıldı. İktidar bu kapsamda TMMOB Yasasını değiştirmeye, odaların ve TMMO'nin önemli bazı yetkilerini elinden almaya çalıştı. TMMOB 19 Eylül Mühendis, Mimar ve Şehir Plancıları Dayanışma gününde doğamızın, kentlerimizin ve yaşam alanlarımızın yağmasına karşı Artvin halkı ve Cerattepe ile dayanışma içerisinde olacaktır. TMMOB içerisine sürüklendiğimiz savaş ve baskı atmosferine karşı emperyalizme, savaşlara, faşizme ve gericiliğe karşı toplumsal muhalefet güçlerinin birliği için çalışacak, eşitlik, özgürlük, bağımsızlık, demokrasi, laiklik için gericiliğin alt edildiği, bilim ve tekniğin aydınlattığı başka bir Türkiye mücadelesini kararlılıkla sürdürecektir. TMMOB ülkemize ve geleceğimize sahip çıkma sorumluluğu ile yoluna devam edecektir" şeklinde konuştu. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.