1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. KOSGEB VAKASI MECLİSTE
KOSGEB VAKASI MECLİSTE

KOSGEB VAKASI MECLİSTE

CHP Gaziantep Milletvekili Dr. Mehmet Şeker, TBMM'de yaptığı konuşmada KOSGEB'te yolsuzluk, usulsüzlükler olduğunu, bunlarla ilgili elinde belgeler bulunduğunu söyledi.

A+A-

CHP Gaziantep Milletvekili Dr. Mehmet Şeker, TBMM'de yaptığı konuşmada KOSGEB'te yolsuzluk, usulsüzlükler olduğunu, bunlarla ilgili elinde belgeler bulunduğunu söyledi. KOSGEB Başkanı ve Gaziantep KOSGEB'teki yolsuzluk iddialarını da gündeme getiren Şeker, "Sekiz aydır Gaziantep'te denetim yapılıyor, hiçbir sonuca ulaşılmış değil. Savcılık 70 tane dosyaya el koymuş ve burada, 70 tane dosyada ciddi anlamda usulsüzlükler var" dedi. Mecliste bulunan AK Parti Milletvekili Halil Mazıcıoğlu ise, Şeker'e "Mevcut mu deliller?" diye sordu. Şeker, "Elimde bunlarla ilgili belgeler de var, Sayın Bakana da bunları sunacağım. Bizim amacımız, üzüm yemek ama burada organize bir şebekenin oluşmasına da müsaade etmememiz gerekiyor çünkü burada, 400 milyon TL'de tüyü bitmemiş yetimlerin hakkı var" dedi.

İŞİNİ DÜRÜST YAPANLAR HAKKINI ALAMIYOR

Bununla ilgili, denetimin gayriciddi bir denetim olduğunu söyleyen Şeker, "Sekiz aydır Gaziantep'te denetim yapılıyor, hiçbir sonuca maalesef ulaşılmış değil. Savcılık 70 tane dosyaya el koymuş ve bu 70 dosyada ciddi anlamda usulsüzlükler var. Hak etmediği hâlde birilerine hibe verilmiş, kredi verilmiş; hak edenler de hakkını alamadığı için sekiz aydır bekliyor. Buradan tekrar Sanayi Bakanına sesleniyorum: KOSGEB Başkanıyla ilgili çok ciddi iddialar var. Bunları çok ciddi şekilde araştırması lazım, mutlaka bununla ilgili de bu Mecliste milletvekillerine bilgi vermesi gerekiyor" şeklinde konuştu.

KURDA KUZU TESLİM EDİLMİŞ

Türkiye'de 2,5 milyon işletmenin yüzde 99'unu KOBİ'lerin oluşturduğunu, istihdamın yüzde 77,8'ini, maaş ve ücretlerin yüzde 51,5'unu, katma değerin yüzde 55'ini, ihracatın da yaklaşık yüzde 60'ını KOBİ'ler göğüslediğini belirten Mehmet Şeker, "68 ilde hizmet müdürlüğü bulunan ve bütçesi 400 milyon TL'ye ulaşan KOSGEB'in yasal, temiz ve şeffaf bir şekilde yönetilmesi, yöneticilerinin şaibeden uzak, vicdan ve ahlak sahibi olması beklenir. Ancak bugün, KOSGEB denildiğinde örgütlü yolsuzluğun, usulsüz kredi desteklerinin ve rüşvetin odağı hâline gelmiş bir kurum maalesef akla gelmektedir. Neden? Çünkü, burada, maalesef kurda kuzu teslim edilmiştir. Özel sektörde çalıştığı dönemde zimmetine para geçirmekten yargılanan ve mahkûm edilen bir müdür Gaziantep'e hizmet müdürü olarak atanıyor" diye konuştu.

HAPİS CEZASI VERİLEN MÜDÜR, ŞANLIURFA'DA ÇALIŞIYOR

'Bu kişiyle ilgili üç yıl hapis cezası veriyor mahkemenin birisi' diyen Mehmet Şeker, "Üç yıl hapis cezası verilen kişi Gaziantep'e KOSGEB müdürü olarak atanıyor ve hiçbir şey yapılmıyor. Soru önergemizde burada dönen yolsuzluklarla ilgili gündeme getirdiğimiz zaman, oradan alınıyor, Kilis hizmet müdürlüğüne veriliyor. İşin üzerine biraz daha gidince, aynı arkadaşımız şu anda uzman olarak Şanlıurfa'da çalışıyor"dedi.

UZMANLIĞI YOK

Gaziantep'te tüm ödemeler durdurulduğu için kurunun yanında yaşında yandığını ve mevzuata uygun destek alan KOBİ'lere ödeme yapılamadığını belirten Şeker, "Kilis'e, yeni, başka bir para musluğunun başına maalesef bu kişi getiriliyor. Tabii ki mahkeme kararının sonuçlanması gerekiyor. Mahkemenin verdiği bir karar var ama bu karara rağmen atanıyor. Bu kişinin aslında bir uzmanlığı da yok ama aynı zamanda, bu şahıs maalesef Urfa'ya da uzman yardımcısı olarak atanıyor" diye konuştu.

KOSGEB BAŞKANI'NIN HESABINA PARA GÖNDERİLMİŞ!

Bir başka iddianın da KOSGEB Başkanıyla ilgili olduğunu, KOSGEB Başkanının hesabına diğer hizmet müdürlerinden para gönderildiğini iddia eden Şeker şunları söyledi:"Böyle bir iddia var ve dekontlar var, bunlarla ilgili şikâyetler var. Bunlarla ilgili yapılan şikâyetler sonucu -KOSGEB- bakan adına teftiş kurulu bir inceleme başlatıyor ve bununla ilgili bir sonuca ulaşıyor, diyor ki: "Burada adı geçene, disiplin cezası mahiyetinde olmamak üzere yazılı uyarıda bulunma sonucuna ulaşılmıştır." Yani, bir kişinin, KOSGEB Başkanının hesabına bazı KOBİ'lerden -dikkatinizi çekiyorum- bazı hizmet müdürlüklerinden ve bir ilin müdürünün hanımı tarafından gönderilmiş dekontlar var." Bakana seslenen Şeker, "KOSGEB Başkanıyla ilgili kendisine bir süre veriyoruz; bununla ilgili çalışmasını yapsın, incelemeyi başlatsın ve mümkünse de açığa alsın bu arkadaşımızı soruşturmanın selameti açısından çünkü çok ciddi iddialar var, çok ciddi ithamlar var" dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.