1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Konuşamadık !
Konuşamadık !

Konuşamadık !

BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan'ın toplantısına katılan ancak soru yerine tanıtım yapan temsilciler yüzünden sor

A+A-

BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan'ın toplantısına katılan ancak soru yerine tanıtım yapan temsilciler yüzünden sorunları dile getiremeyen Sivil Toplum Örgüt temsilcileri dert yandı… Oda başkanları "Toplantıya katılan bazı STK temsilcileri sorularını uzatıp, detaya dalınca herkesin hakkını gasp ettiler. Oysa kentin ciddi sorunları vardı. Sorularımız hazırdı ancak toplantı bir anda tanıtıma girince elimiz boş döndük" değerlendirmesini yaptı.

SEVEROĞLU: SIRA GELMEDİ

Mimarlar Odası Gaziantep Şube Başkanı Sıtkı Severoğlu, STK toplantısında soru sırasının kendisine gelmediğini, gelseydi Başbakan’a kent gündemiyle ilgili sorular yönelteceğini söyledi. Sıtkı Severoğlu, soracağı soruların başında, ulaşımın geldiğini ifade ederek, “Ulaşım Gaziantep için ileride ciddi problemler yaratacak. Bu kentin, bu nüfus artışıyla kesinlikle metroya ihtiyacı var. Dünyada pek çok şehir, nüfusu bizim nüfusumuzdan daha az iken metro yapımına başlamıştır. Başbakan’a bu konuda ne düşündüğünü, neden Gaziantep’te metro projesi yapılmadığını soracaktım. Ayrıca kentin imarıyla ilgili de Başbakan’a sorum olacaktı. Türktepe’yi gündeme getirip, kentsel dönüşümle yapılan yüksek binalarda yaşayan insanların mutlu olup olmadığıyla ilgili bir araştırma yapılıp yapılmadığını soracaktım” diye konuştu.

ÖZDURAK: GÜMRÜK KÖYÜ TALEBİMİZ VARDI

GAGİAD Başkanı Taner Özdurak, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın STK’larla buluşmasında, bazı STK temsilcilerinin sözlerini uzatmaları nedeniyle söz alamadığını ve soru soramadığını belirtti. Taner Özdurak, kendisine sıra gelip söz alabilseydi Başbakan’a Gaziantep-Ankara arasında hızlı tren yapılmasını isteyeceğini belirterek şunları söyledi: ”Sayın Başbakanımızın Gaziantep’te yoğun programı arasında STK’lara zaman ayırması önemliydi. Söz alabilseydik şehrimizle ilgili taleplerimiz, isteklerimiz olacaktı. Örneğin Ankara-Gaziantep arasında hızlı tren isteyecektim. Ayrıca Gümrük Köyü talebim olacaktı. İhracat ve ithalatımızı Mersin, İskenderun Limanından yapıyoruz. Büyükşehir katkı payı kesiliyor. Neden bu para şehrimizde kalmasın. Gümrük Köyü konusunda altyapının hazırlanmasını talep edecektim.”

ÇEKİCİ: BUNUN ADI HAK GASPI!

TÜMSİAD Gaziantep Şube Başkanı Cuma Çekici, Başbakan’a soru sormak için isim yazdırmadığını, ancak sorular kısa tutulsa, kendisinin de bir sıkıntıyı dile getireceğini söyledi. Çekici söz sırası kendisine gelse, Maliye eski Bakanı Kemal Unakıtan’ın leasing ithalatlarında KDV’yi suistimaller oluyor diye yüzde 1’den yüzde 18’e çıkardığını, daha sonra PAGDER ve PAGEV gibi ambalaj ve plastik sektörünün önde gelen kuruluşlarının çabalarıyla KDV’nin kademeli olarak yüzde 1’e tekrar indirildiğini anlatacağını belirterek ”Ancak burada adaletsizlik var. Gümrük tarife istatistik pozisyon numarası 8477 olan makinaları kapsatmadılar. Örneğin Naksan veya Süper Film’in üretiminde kullandığı makinaları kapsamadı. Bundan küçük ve orta ölçekli firmalar çok ciddi olarak etkilendi. Tabi toplantıya katılan bazı STK temsilcileri sorularını uzatıp, detaya dalınca herkesin hakkını gasp ettiler" dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.