1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Konsey üyelerinden ziyaret
Konsey üyelerinden ziyaret

Konsey üyelerinden ziyaret

Gaziantep’e gelen 10. Dönem başkanı Ekrem Aslan, Kent Konseyleri Birliği yürütme kurulu üyesi ve Yalova İl Genel Meclisi Başkanı Hasan Soygüzel ile yürütme kurulu üyesi Zeynep Arıkan Gazetemizi ziyaret etti.

A+A-

Türkiye Kent Konseyleri Birliği Yürütme Kurulu toplantısı için Gaziantep’e gelen 10. Dönem başkanı Ekrem Aslan, Kent Konseyleri Birliği yürütme kurulu üyesi ve Yalova İl Genel Meclisi Başkanı Hasan Soygüzel ile yürütme kurulu üyesi Zeynep Arıkan Gazetemizi ziyaret etti.

Şehircilik anlamında Gaziantep’i değerlendiren Hasan Soygüzel Suriye meselesinden sonra şehrin sosyolojisinde ciddi anlamda birtakım zorlanmalar olduğunu gördüklerini dile getirerek, “Ama fiziki açıdan olsun, şehircilik açısından olsun Gaziantep’te gözle görülür bir gelişme var” dedi. Ekrem Aslan da, Suriye ve İran’daki gelişmelerin Gaziantep’i de etkilediğini belirterek, “Buna rağmen şehircilik anlamında, kentsel gelişim anlamında, ciddi derecede ayakta duran, gelişen bir kentimiz” dedi. Zeynep Arıkan ise, “Kent Konseyleri Birliğinin Gaziantep ölçeğinde yeri çok önemli” dedi.

Gaziantep 27 Gazetesi’nin güvenilir, tarafsız, objektif gazetecilik anlayışının yanısıra kamusal  bir görevide yerine getirdiğini belirten Ekrem Aslan, “Kente olan aidiyat duygusu yüksek bir gazete” derken, Hasan Soygüzel, “Gaziantep 27 Gazetesini sürekli izliyorum,  yayın çizgisini beğendiğimiz bir gazete” dedi. Zeynep Arıkan da, “Gaziantep 27 Gazetesi bölgede bir marka” diye konuştu. 

SOYGÜZEL:DENEYİMLERİMİZİ AKTARACAĞIZ

Türkiye Kent Konseyleri Birliği Yürütme Kurulu Üyesi ve Yalova Merkez İl Genel Meclisi Başkanı Hasan Soygüzel, Türkiye Kent Konseyleri Birliği Yürütme Kurulu toplantısı için Gaziantep’e geldiklerini belirterek, 31 Mart seçimlerinde Yalova merkez il genel meclis üyesi seçildiğini ve ardından il genel meclisi başkanı olduğunu söyledi. Soygüzel, “Gaziantep’te il genel meclisi kapandı ama hala büyükşehir olmayan 51 ilde devam ediyor. Biz kent konseylerinde elde ettiğimiz o demokrasi katılım kültürünü il genel meclisinde de yaygınlaştırmak istiyoruz. O kent konseyi çizgisi o anlamda bize çok şey kattı. İnşallah bu yeni görevimizde deneyimlerimizi aktarma fırsatımız olur” dedi.

 GAZİANTEP ÖRNEK ŞEHİRLERDEN BİR TANESİ

Gaziantep’e çok sık geldiğini, Suriye meselesinden sonra şehrin sosyolojisinde ciddi anlamda birtakım zorlanmalar olduğunu gördüklerini dile getiren Soygüzel şunları söyledi:”Bu çok net şekilde gözüküyor ama öbür taraftanda fiziki açıdan olsun, şehircilik açısından olsun Gaziantep’te gözle görülür bir gelişme olduğunu da şahsen her seferinde müşahade ediyorum. Bu anlamda Gaziantep Türkiye’nin yıldız ve örnek şehirlerinden bir tanesi. Biz kent konseyleri vesilesi ile Türkiye’nin başka şehirlerini de gezme fırsatımız oluyor. O anlamda bu şehirlerin hepsinden Gaziantep’i ayıran bir şey var Gaziantep girişimci ruhu çok güçlü bir şehir. Yani ‘devlet yapsın bizde arkasından gidelim’ demiyor. Zaten bizzat yolu kendisi açıyor ve bu anlamda Türkiye’ye ciddi model oluşturan bir şehir olduğunu açıkçası düşünüyorum. O nedenle her zaman ilgiyle izlediği bir şehir olmuştur. Bu yüzdende bende ayrı bir yeri vardır.”

ARIKAN:GAZİANTEP 27 GAZETESİ BÖLGEDE BİR MARKA

Kahramanmaraş’tan gelen Kent Konseyleri Birliği Yürütme Kurulu Üyesi Zeynep Arıkan Gaziantep 27 Gazetesi’nin bölgede bir marka olduğunu dile getirerek şöyle konuştu:” Maraş’ta Ökkeş beyden bahsedildiği zaman, adı geçtiği zaman bütün gazeteci arkadaşlarımız, hakikaten çok takdir eder. Basın camiasının tanıdığı, sevdiği, saydığı bir isim. Bizde şu anda burada olmaktan dolayı çok mutluyuz” dedi.

Gaziantep ile Maraş’ın mesafe olarak yakınlığının her türlü sosyal ilişkiyi artırdığını dile getiren Arıkan,” Kent Konseyleri Birliğinin Gaziantep ölçeğinde yeri çok önemli. Birliğimiz tamamen çok kısıtlı imkanlarla, iyi niyetli, gönüllülük esasıyla çalışan bir birlik. 10 yıldır da geldiğimiz noktada hakikaten istikrarlı, çok büyük emek vererek, fedakarlık yaparak tüm üyelerimizin, arkadaşlarımızın gayretleriyle, çok iyi bir noktaya geldi. Bundan sonrada inşallah daha da büyüyerek, güçlenerek yolumuza devam edeceğiz. Şehirlerin yönetiminde gerçekten çok büyük etkisi var. Sivil toplum alanındaki çalışmaların bir bütün olarak yürütülmesinde kent konseyleri çok önemli mekanizmalar. Bizde hem şehir ölçeğinde hem de Türkiye genelinde bu mekanizmanın daha da güçlü olması, daha verimli ve etkin olması için elimizden geleni yapıyoruz” diye konuştu.

ASLAN:GAZİANTEP 27 KAMUSAL BİR GÖREVİ İFA EDİYOR

Kent Konseyleri Birliği 10. Dönem Başkanı Ekrem Aslan da, aslen Gaziantepli olduğunu ancak uzun yıllardır Adana’da yaşadığını dile getirerek, “Gaziantep 27 Gazetesi sayesinde, Ökkeş bey sayesinde memleketimle ilgili tüm gelişmeleri, olanları bitenleri takip ediyoruz. Bu yönüylede de Gaziantep 27 gazetesi çok önemli hemşehricilik vazifesini de görüyor. Aynı zamanda kamusal bir görevi de ifa ediyor. Değerli başkanlarımız, kent konseylerimiz, yerelde sivil toplum olarak halkın sorunlarının tespiti ve bunu karar mercilerine iletme noktasında önemli bir görev yapıyor. Kentte yaşayan vatandaşlarımızın, kentin ana sorunlarını gündeme getirip bunları çözüm noktasında önemli bir görev yapıyor.Bu noktada kente olan aidiyat duygusu yüksek bir gazete. Şahsında Ökkeş Bey ve değerleri çalışanlarını kutluyorum” dedi.

GAZİANTEP CİDDİ GELİŞMELER GÖSTERİYOR

Gaziantep’in Adana’ya nazaran biraz daha gelişmiş, kalkınmış, gün geçtikçe gelişen kent olduğunu söyleyen Aslan, ”Özellikle bölgemizdeki etkileşimi güçlü olan bir kentimiz. Suriye ve İran’daki gelişmeler Gaziantepimizi de etkilemiş olsa da şehircilik anlamında, kentsel gelişim anlamında, ciddi derecede ayakta duran, gelişen bir kentimiz. Akademi anlamında da ciddi gelişmeler gösteriyor. Özellikle yeni üniversitelerin açılması bu üniversiteler aracılığıyla kente gelen öğrencilerin kenti tanıma, tanıtma açısından da güçlü bir etkisi var kentin. Kent konseyleri Birliği olarak Gaziantep’te bulunmaktan Gaziantep’i tanımaktan ve kent konseyi içerisindeki Gaziantepin hem Ökkeş bey aracılığıyla, hem yürütme  kurulu üyemiz Netaci Binici aracılığıyla bir lokomotif olması noktasında da çok güçlü bir görev ifa ediyor. Bizler Gaziantep’te olmaktan mutluyuz çok teşekkür ediyoruz” dedi. 

konsey-uyelerinden-ziyaret255.png

 Fatma Şahin ile buluştular

Türkiye Kent Konseyleri Birliği, Büyükşehir Belediye başkanı Fatma Şahin ile buluştu. Aynı zamanda Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı olan Fatma Şahin ile görüşen birlik yürütme kurulu ve danışmanları ağırlayan Fatma Şahin, "Birliğin çalışmalarını dikkatle takip ediyoruz. Son derece başarılı buluyoruz"dedi. Dönem Başkanı Ekrem Aslan'da Fatma Şahin'e  ev sahipliği için teşekkür etti.

Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.