1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. KÖMÜR DAĞITIMINDA İLGİNÇ HABER
KÖMÜR DAĞITIMINDA İLGİNÇ HABER

KÖMÜR DAĞITIMINDA İLGİNÇ HABER

Muhtarlara "Siz karışmayın"denilmiş

A+A-

Muhtarlar, Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Tarafından belirlenen ve dağıtılan kömür yardımları konusunda dertli. Gaziantep'te çok sayıda mahalle muhtarı, geçen seneye oranla kömür alan aile sayısında düşüş olduğunu, kömür alamayanların ise ilgileri olmadığı halde kendilerini suçladığını öne sürdü. Yukarıbayır Mahalle Muhtarı Hacı Yıldız, geçen sene mahallede 650 kişi kömür alırken, şu ana kadar bu yardımdan 250 kişinin yararlandığını belirterek, "Mahallede fakiri fukarayı en iyi bilen muhtardır, ancak siz karışmayacaksınız deniyor. Kömür alamayan vatandaş ise kömürüm ne oldu diye bize geliyor" dedi. Bey Mahallesi Muhtarı Şahin Yeşilyurt, "Geçen sene kömür yardımı alan 36 kişiydi bu sene 16'ya düşürmüşler. Kömür alamayanlar ne oldu diye bize soruyorlar" dedi. Eyüpoğlu Mahalle Muhtarı Mithat Kont, 55 aile kömür alırken bunun 23'e, Alleben Mahalle Muhtarı da 117 kişi kömür alırken, şu anda bu sayının 70'e düştüğünü söyledi.

Geçmişte mahalle muhtarları tarafından belirlenen kömür yardımı alacak muhtaç ailelerin listeleri uzun bir süredir Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından belirleniyor. Muhtarlar kömü yardımında devre dışı bırakılmalarından memnun olduklarını ancak, vatandaşın yaşadıkları sorunda ise kendilerini bulduğunu anlattı. 

YEŞİLYURT:

Bey Mahalle Muhtarı Şahin Yeşilyurt, "Bu listelerin mahalle muhtarlarından geçmesi lazım değil mi, bizlere sormaları lazım değil mi? Mahallemde geçen yıl 36 kişi kömür alırken bu sayı 16 kişiye düştü. Eskiden birlikte listeler hazırlanıyordu. Çünkü mahallede kim fakir, kim zengin en iyi muhtar bilir. Memurun bulamadığı adresi muhtar bilir. Fakir fukara kömür alamadığında bizi suçluyor. Kapı komşum geçen sene, ondan önceki sene kömür alıyordum ne oldu da alamıyorum diye bana soruyor"dedi.

YARIN SEÇİM VAR

Memurların muhtarların yanına gelerek listelerle ilgili bilgi alışverişinde bulunması gerektiğini dile getiren Yeşilyurt şunları söyledi:"Yarın seçim var, bu insanlar muhtar bana kömür vermedi diye bana oy vemeyecektir. Mahallede etkimiz sıfıra düştü. Bu işin doğrusu listelerin birlikte hazırlanmasıdır. Ben mahallemin mülki amiriyim, gelen memurun beni görmesi sorması lazım. Bu yazımlar yanlış. Sosyal hizmetlerde müdür ve çok sayıda memur değişikliği oldu. Mahallenin durumunu bizim kadar bilemezler."

DONÇ:LİSTELER BİZE ÖNCEDEN VERİLSİN

Akyol Mahalle Muhtarı Recep Donç, mahallelerinde kömür alan kişi sayısının 117'den 70'e düştüğünü belirtti. Vakfın yeniden kömür dağıtacağı yönünde bilgi aldıklarını anlatan Donç, "Listeler bize önceden verilse insanlara şu gün evinizde bulunun deriz. Eskiden bir hafta önceden muhtara liste bilgisi verilir ve bu kişiler kömür alacak denirdi. Bizde vatandaşı bilgilendirir, şu gün evde bulunun derdik. Ama artık liste bize gelmiyor. Kömürün geleceği günü mahalleliye bildiremiyoruz. Geçen döneme göre kömür alan kişi sayısında düşüş var" dedi.

KONT:MUHTARLARDA İŞİN İÇİNDE OLMALI

Eyüpoğlu Mahalle Muhtarı Mithat Kont, mahallelerinde kömür alan kişi sayısının 55'ten 23'e düştüğünü, bunun da yardım alamayan kişilerde sıkıntı yarattığını söyledi. Kont, "Normalde muhtarların da bu işin içinde olması gerekiyor. Listeler yazılırken bize de danışılmalı, fikrimiz alınmalı. Çünkü mahallede kimin durumu iyi, kimin durumu kötü en iyi muhtar bilir. İşin kötüsü kömür alamayan vatandaş bizi buluyor, bizi suçluyor. Vatandaşla karşı karşıya kalıyoruz. Sen muhtarsın, ben fakir değil miyim diyor" diye konuştu.

YILDIZ:SİYASİLER SÖZ VERDİ

Yukarıbayır Mahalle Muhtarı Hacı Yıldız, mahallede 650 kişi kömür alırken, şuana kadar 250 kişinin aldığını söyledi. İkinci etapta da kömür dağıtılacağı bilgisini aldıklarını belirten Hacı Yıldız, muhtarların bu işte devre dışı bırakılmalarının sorunları da beraberinde getirdiğini söyledi. Yıldız, "Kömür alan kişi sayısı düştü. Bu konudaki rahatsızlık devam ediyor. Siyasiler seçimden önce söz verdiler, geçmişte kömür alan herkese vereceğiz dediler. Bekliyoruz" dedi. 

MUHTARLARA SİZ KARIŞMAYACAKSINIZ DENİYOR

Sıkıntının kömür yardımında muhtarların devre dışı bırakılmasından kaynaklandığını öne süren Hacı Yıldız, "Bir mahallede fakiri fukarayı en iyi bilen muhtardır. Muhtarlara siz karşmayacaksınız deniyor. Ama vatandaşda sıkıntı yaşadığında ilk muhtara geliyor. Sayın Cumhurbaşkanımız her konuda muhtarlarla istişare ediyor. Seçim zamanı tüm siyasiler muhtarları çağırıyor. Mahallede kim muhtaç kim değil en iyi muhtar bilir. O zaman bu konuda da muhtarlara sorulması lazım değil mi?" diye konuştu. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum