1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Koçer'den Fırsatçılık uyarısı
Koçer'den Fırsatçılık uyarısı

Koçer'den Fırsatçılık uyarısı

Ak Parti Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer, fırsatçılık yapmamaları noktasında vatandaşları uyardı.

A+A-

Koçer, "Stok yapıldığı yönünde ya da fahiş fiyat artışıyları yapıldığı yönünde birçok sektörden gelen şikayetler var. Bu konuda ticaret bakanlığımız bir çalışma başlattı. Bunlar tesbit ediliyor. tTespit edilenler için müeyyide uygulanacak. Kısa süreli 3-5 kuruş kazanç kişileri mutlu ve memnun edebilir ama Türkiye Cumhuriyetinin geleceği önemli. Ekonomik olarak bizim varlığımız önemli. Bu anlamda ben vatandaşlarımızı duyarlı olmaya davet ediyorum" dedi.

AÇIK BİR SALDIRI VAR

Ak Parti Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer, ilgili bakanlıkların, hükümetimin ekonomiyle ilgili gerekli tüm adımları attığını, ıtüm tedbirleri aldığını söyledi. Koçer, "Her gün küçük büyük demeden bütün tedbirler alınıyor. Ülkemize yapılan açık bir saldırı var. Bu saldırı artık kuşkusuz açık ve aleni yapılıyor. Piyasaların kapalı olduğu saatlerde ya da bizim bayram tatillerimizde, bizim kendi piyasalarımızın kapalı olduğu saatlerde özellikle yapılıyor. Bunu yapanlar yaptıklarınında bilinmesini, görünmesini istiyorlar kanaatindeyim. Dolayısıyla Türkiye bununla mücadelesini sürdürecek. Ve önümüzdeki günlerde bununla ilgili sonuçları almaya başlayacak" diye konuştu.

PANİĞE GEREK YOK

Bir yandan piyasalara güven verilirken, bir yandan da alınan tedbirlerin birbir hayata geçirildiğini dile getiren Koçer şunları söyledi:"Tabi uzun bir bayram tatili girdi araya, bu uzun bayram tatili içerisinde çeşitli uygulamalarda bazı sıkıntılar yaşandı. Şimdi onu da atlattık çok şükür. Eylül ayı Türkiye'de ekonominin daha sağlıklı olduğu, istihdamın arttığı aylardır. Bayramlar tatillerin bittiği, artık işe güce bakıldığı aylardır, dolayısıyla ben Eylül başından itibaren birçok konuda daha farklı bir piyasa ortamının gelişeceğini düyürüyoum. Tabi sabırlı olmak lazım. Paniğe gerek yok. Böyle bir ortamda devletimiz her konuya hakim. Her konuda tedbir alıyor. Bunu elbirliğiyle, toplumda birlik beraberlik içerisinde böyle açık bir saldırıyı defedeceğiz diye düşünüyoruz. Burada herkesin buna inanması lazım bir kere."

 

FIRSATÇILARA MÜEYYİDE UYGULANACAK

'Fırsatçılık yapmamak lazım' diyen Koçer şöyle konuştu:"Özellikle birçok sektörden gelen şikayetler var. Stok yapıldığı yönünde ya da fahiş fiyat artışlarıyla yapıldığı yönünde. Bizede ulaşan bilgiler var. Bu konuda ticaret bakanlığımız bir çalışma başlattı. Bunlar tesbit ediliyor. Tespit edilenler için müeyyide uygulanacak. Böyle bir zamanda bunları atlatmak için herkesin elinden gelen çaba ve gayreti göstermesi lazım. Kısa süreli 3-5 kuruş kazanç kişileri mutlu ve memnun edebilir ama Türkiye Cumhuriyetinin geleceği önemli. Ekonomik olarak bizim varlığımız önemli. Bu anlamda ben vatandaşlarımızı duyarlı olmaya davet ediyorum. Ülkemiz güçlüdür yaşadığımız şey bir ekonomik kriz değildir, dövize müdahaledir. Bu müdahaleye karşıda hep birlikte mücadelemizi yapacağız."

KOBİ'LER İÇİN ÖNEMLİ DESTEK

Son 6 aya baktığımızda, Türkiye'nin ihracat rakamlarında, istihdam rakamlarında, sanayi üretim rakamlarında sürekli pozitif gelişim olduğunu belirten Koçer, "Zaten. bu rakamlarımızda bir sorunumuz gözükmüyor. Sadece döviz kuru üzerinden yapılan bir saldırı var, bu saldırıyıda inşallah defedeceğiz. TOBB'un öncülüğünde maliye bakanlığımız ve ticaet bakanlığımızın himayesinde 10 milyar TL'lik bir yeni kredi hacminin dün başlamış olması çok önemli. Pazartesinden itibaren KOBİ'lerimizin hizmetine sunuluyor. 200 bin tl üst limitli 6 ay ödemiz 12 ay ödemeli kobi kredileri verilecek. Özellikle küçük ve orta boy işletmelerimiz için acil para ihtiyacını karşılayacak çok önemli bir destek bu. Kredi garanti fonu tarafındanda kefalet verilecek. Bu da çok önemli. Tedbirler, adımlar, iyileştirme çabaları devam ediyor. Bizde piyasalarda görmüş olduğumuz, bize aktarılmış olan herşeyi ilgili bakanlıklara aktarıyoruz. Bu çalışmaların neticelenmesi içinde gerekli katkıyı koyuyoruz"şeklinde konuştu. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.