1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. KOBİ'leri sevindirecek Fuar
KOBİ'leri sevindirecek Fuar

KOBİ'leri sevindirecek Fuar

'KOBİ Bilgi ve Eğitim Fuarı" yarın açılıyor... Küçük ve Orta Ölçekli Sanayi Geliştirme İdaresi Başkanlığı, Türkiye Bilimsel Teknik Araştırmalar...

A+A-

'KOBİ Bilgi ve Eğitim Fuarı" yarın açılıyor... Küçük ve Orta Ölçekli Sanayi Geliştirme İdaresi Başkanlığı, Türkiye Bilimsel Teknik Araştırmalar Kurumu, Türk Patent Enstitüsü ve Halk Bankasının da ortakları olduğu proje kapsamında 20 ilde gerçekleştirilen fuar sayesinde, kredi veren kuruluşlar KOBİ'lerin ayağına geliyor.

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin, yeni girişimciler yaratmak ve mevcut girişimcilerin ufkunu açmak üzere düzenlediği ''KOBİ Bilgi ve Eğitim Fuarı''nın yedincisi, yarın şehrimizde açılacak. Fuarın açılışına, TOBB Yönetim Kurulu Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) İcra Kurulu Başkanı Rona Yırcalı, KOSGEB Başkan Yardımcısı Mustafa Çolakoğlu da katılacak. Fuar sırasında, DEİK İş Forumu da gerçekleştirilecek.

KOÇER: KOBİ'LER HAK ETTİĞİ DEĞERİ GÖRMELİ

Sanayi Odası Başkanı Nejat Koçer, KOBİ'lerin hak ettiği değeri görmesi gerektiğini vurgulayarak, TOBB olarak 2007'yi ''KOBİ yılı'' ilan etmeyi ve bu işletmeleri, destek veren kamu ve özel sektör kuruluşlarıyla buluşturmayı amaçladıklarını söyledi. TÜBİTAK ve KOSGEB başta olmak üzere KOBİ'lere destek veren kurumların kendilerine proje gelmemesinden şikayet ettiğini belirten Koçer, fuar ile bir bilinç yaratmayı hedeflediklerini söyledi.

KURUMSALLAŞMA EKSİKLİĞİNDEN PROJE ÜRETİLEMİYOR

Nejat Koçer, KOBİ'lerin kurumsallaşma eksikliğinden dolayı proje üretemediğini savunurken, "KOBİ'lerimiz uzun yıllardır yaşadığı diğer sorunların yanında kurumsallaşma, AR-GE, inovasyon gibi konulara çok fazla bakamadılar. Biraz fantastik kaldı bu konular. Çünkü üretimin içinde bulunduğu sorunlar onları çok fazla yormuştu. Ancak bugün AR-GE, yeni ürünler geliştirmek, ayakta kalmanın ve gelişmenin temel şartı oldu. Artık, proje üretmek zorundayız. Proje üreten ve AR-GE yapan öne geçecek, bu desteklerden yararlananlar rekabet gücü kazanacak. Bütün KOBİ'lerimiz mutlaka fuara katılsınlar, kredi ve destekler hakkında bilgi alsınlar" dedi.

ASLAN: KOBİ'LERE BÜYÜK FIRSAT

Ticaret Odası Başkanı Mehmet Aslan, bölgedeki bütün KOBİ'leri, Gaziantep'te açılacak KOBİ Bilgi ve Eğitim Fuarı'na katılmaya çağırarak, ''Bu fuar, KOBİ'ler için son derece önemli. Gerek finans kaynaklarına gerekse bilgiye ulaşmaları için büyük fırsat sunuyor'' dedi. Aslan, istihdamın ve ihracatın temelini meydana getiren KOBİ'lerin, imalat sanayinde faaliyet gösteren işletmelerin yüzde 99.5'ini oluşturduğuna, istihdamın ise yüzde 61.1'ini sağladığına dikkati çekti.

FİNANS KAYNAKLARINA ULAŞMA FIRSATI

KOBİ'lerin kredi temininde güçlükler yaşadığını ve diğer finansman araçlarından yeterince yararlanamadığını ifade eden Aslan, TOBB koordinatörlüğünde ''KOBİ'lere 1 milyar YTL'' sloganıyla gerçekleştirilen ''KOBİ Bilgi ve Eğitim Fuarı''nın 13-14 Nisan tarihlerinde Gaziantep'te yapılacağını hatırlatarak, "Bu fuar, KOBİ'ler için son derece önemli. Gerek finans kaynaklarına gerekse bilgiye ulaşmaları için fırsat sunuyor. KOBİ'lerimiz daha fazla kaynağa ulaşma imkanına kavuşacaklar. Tüm KOBİ'leri fuara katılmaya davet ediyorum. Fuar sayesinde KOBİ'lerin bilgi erişimi, vizyon oluşturma ve profesyonellik konularındaki eksiklikleri de giderilecek. Fuar boyunca panel, workshop ve seminer gibi etkinliklerden KOBİ'ler azami derecede yararlanmalıdır" diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.