1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. KOBİ’lere odaklanılmalı
KOBİ’lere odaklanılmalı

KOBİ’lere odaklanılmalı

GÜNSİFED Başkanı Enver Öztürkmen, TÜRKONFED’in Ekonomi Beklenti Anketine dikkat çekerek 2018’in son çeyreğinde ekonomik gidişatın bir önceki çeyreğe göre kötüleştiğini belirtti.

A+A-

 Öztürkmen ekonomide iyileşme için KOBİ’lerin odağa alındığı politikalar geliştirilmesi gerektiğini belirterek, “Önce Küçüğü Düşün” ilkesiyle hareket edilmeli” dedi. 

İŞ DÜNYASI TEDİRGİN

 Öztürkmen, TÜRKONFED’in üç ayda bir düzenlediği ekonomik beklenti anketinin sonuçlarını değerlendirdi. Öztürkmen anket sonuçlarına göre, 2018’in son çeyreğinde ekonomik gidişatın, bir önceki çeyreğe göre kötüleştiğini belirtti. TÜRKONFED tarafından yapılan Ekonomik Beklenti Anketi’nden çıkan sonuçlara göre iş dünyasının gelecek dönemler için de tedirgin olduğunu belirten Öztürkmen, “TÜRKONFED’in Türkiye genelinde bölgesel ve sektörel federasyonları ile bölgelerden gelen iş insanlarından oluşan Genişletilmiş Yönetim Kurulu Üyeleri’nin ekonomiye ilişkin görüşlerini almak üzere üç ayda bir gerçekleştirdiği Ekonomik Beklenti Anketi’nin sonuçlarına göre, ekonomik gidişatın kötüleştiğini değerlendiriyoruz. 2018’in dördüncü çeyreğinden sonra 2019’un ilk çeyreği için de gidişatın değişmeyeceğini düşünüyoruz” dedi.

ÖNCE KÜÇÜĞÜ DÜŞÜN

Öztürkmen, “İş dünyası olarak bize göre rekabetimizi kısıtlayan başlıca problem ödemelerin gecikmesi. Burada her zaman söylediğimiz şey olan KOBİ’lerin finansmana ulaşamaması, nakit akışının sağlanmaması ve ödeme sorunlarının çözülememesi bu problemi liste başı yapıyor. Bize göre KOBİ’lerin odağa alındığı politikalar geliştirilmeli ve “Önce Küçüğü Düşün” ilkesiyle hareket edilmeli. KOBİ’lerimiz finansmana erişimde büyük ölçekli işletmelere nazaran daha dezavantajlı durumda. Finansmana ulaşamama ve nakit akışının kilitlendiği kriz dönemlerinde ise tahsilat başta olmak üzere reel sektörün kilitlenmesine sebep olan büyük sıkıntılar yaşıyorlar. Bu sebeple devletimiz ekonomik çözümler üretirken KOBİ’lere daha fazla odaklanmalı ve büyük ölçekli işletmelerin sorunlarını dinlediği kadar KOBİ’lerin de sorunlarını göz önünde bulundurmalıdır.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.