1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Kız çocuk evliliğinde öndeyiz
Kız çocuk evliliğinde öndeyiz

Kız çocuk evliliğinde öndeyiz

TÜİK Gaziantep Bölge Müdürlüğü tarafından Dünya Nüfus Günü kapsamında yapılan açıklamada ülkemizde gebelik sebebiyle gerçekleşen anne ölüm oranlarında gerileme olduğu belirtildi.

A+A-

Açıklamada Gaziantep, Adıyaman ve Kilis’te kız çocuk evliliklerinin oranının Türkiye ortalamasının üstünde gerçekleştiği bildirildi. Adıyaman’da çocuk evliliklerinin diğer bölge illerine göre düşük olduğu gözlendi.   Gaziantep’te kız çocuk evliliklerinin toplam evlenmeler içindeki oranı yüzde 9,7 olarak gerçekleşti. Bu oran ile Gaziantep tüm iller içinde 8. sırada yer aldı.

ÖLÜM ORANI GERİLEDİ

Bir yıl içerisinde gerçekleşen yüz bin canlı doğum başına anne ölümlerinin sayısı olarak tanımlananan anne ölüm oranı geriledi. Anne ölümü, gebeliğin başlangıcından doğum sonrası 42. günü kapsayacak şekilde; kaza ve tesadüfi sebeplerden kaynaklanmayan, gebelik veya gebeliğin yönetiminden kaynaklı olarak veya gebeliğin ağırlaştırdığı herhangi bir sebeple kadının ölmesi olarak ifade edildi.

BÖLGE DEĞERLENDİRİLDİ

TÜİK Gaziantep Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada Bölge illeri de değerlendirildi. Yapılan açıklamada Gaziantep, Adıyaman ve Kilis’te kız çocuk evliliklerinin oranının Türkiye ortalamasının üstünde gerçekleştiği bildirildi. Adıyaman’da çocuk evliliklerinin diğer bölge illerine göre düşük olduğu gözlendi.

GAZİANTEP 8. SIRADA

Gaziantep’te kız çocuk evliliklerinin toplam evlenmeler içindeki oranı %9,7 olarak gerçekleşti. Bu oran ile Gaziantep tüm iller içinde 8. sırada yer aldı. Adıyaman’da kız çocuk evliliklerinin toplam evlenmeler içindeki oranı %5 olarak gerçekleşti. Bu oran ile Adıyaman tüm iller içinde 26. sırada yer aldı. Kilis’te kız çocuk evliliklerinin toplam evlenmeler içindeki oranı %11,7 olarak gerçekleşti. Bu oran ile Kilis tüm iller içinde 5. sırada yer aldı. HABER MERKEZİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.