1. HABERLER

  2. KÜLTÜR SANAT

  3. Kitap sayısı arttı kullanıcı sayısı azaldı
Kitap sayısı arttı kullanıcı sayısı azaldı

Kitap sayısı arttı kullanıcı sayısı azaldı

TÜİK Gaziantep Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, kütüphane istatistikleri bölge illeri olan Gaziantep, Adıyaman ve Kilis için değerlendirildi.

A+A-

Açıklamada en çok halk kütüphanesinin Ankara’da, sonra da İstanbul, Nevşehir ve İzmir’de olduğu belirtildi. Kullanıcı sayısı bakımından Gaziantep, tüm iller içinde 25. oldu. 2017 yılına göre halk kütüphanelerinde kitap sayısı artarken kullanıcı sayısı azaldı.

EN ÇOK KONYA KULLANDI

TÜİK Gaziantep Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada illerin istatistikleri de değerlendirildi. Açıklamada halk kütüphane sayısı bakımından ilk sırayı Ankara, ikinci sırayı 38 halk kütüphanesi ile Nevşehir, İzmir, İstanbul ve üçüncü sırayı Konya’nın aldığı bildirildi.  Halk kütüphaneleri en çok Konya ilinde kullanıldı. 2018 yılında 2.489.025 kullanıcı sayısı ile Konya ilk sırada yer aldı. Konya’yı 1 milyon 338 bin kullanıcı ile İstanbul takip ederken, sırasıyla Kayseri, Manisa ve Diyarbakır geldi.

13 TANE HALK KÜTÜPHANESİ VAR

Gaziantep’te 2018 yılında toplam halk kütüphane sayısı 13 oldu. Gaziantep, tüm iller içinde 36. sırada yer aldı. 13 kütüphanede toplam kitap sayısı 223.672 olurken yıl içindeki kullanıcı sayısı 412.292 oldu. Kullanıcı sayısı bakımından Gaziantep, tüm iller içinde 25. oldu. 2017 yılına göre halk kütüphanelerinde kitap sayısı artarken kullanıcı sayısı azaldı.  Halk kütüphanelerinde ödünç verilen materyal bakımından ilk sırada 636 bin materyal ile Ankara’nın kütüphaneleri yer aldı. 2018 yılında Gaziantep halk kütüphanelerince ödünç verilen materyal sayısı 131.011 oldu. HABER MERKEZİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum