1. HABERLER

  2. ASAYİŞ

  3. Kırmızı bülten çıkarıldı
Kırmızı bülten çıkarıldı

Kırmızı bülten çıkarıldı

Terör örgütü üyeliği suçlamalarıyla ceza yağdırılan Nakıboğlu ailesi, bu kez vergi usul kanuna muhalefet suçundan hakim karşısına çıktı.

A+A-

9. Ağır ceza mahkemesinde görülen duruşmaya tutuksuz sanıklar Cahit Nakıboğlu ve Emre Özkaya ile avukatları katıldı. Taner ve kardeşi Emre Nakıboğlu’nun katılmadığı duruşmada mahkeme, Holdingin ABD'ye kaçan eski yöneticileri Osman, Bahaeddin, Beyhan ve Mehmet Hilmi Nakıboğlu hakkında kırmızı bülten çıkarılmasına karar verdi. Duruşmada ayrıca dosyadaki tüm şirketlerin 2011-2014-2016 yıllarında çıkartılan vergi affından yararlanıp yararlanmadığı hususunun ilgili vergi dairelerinden  sorulmasına, ilgili vergi dairelerinden vergi suçu raporu, vergi inceleme raporu ve vergi tekniği raporlarının istenmesine karar verildi.

ADNAN YILMAZ BAŞKANLIK ETTİ

9. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen ve Adnan Yılmaz’ın başkanlık yaptığı duruşmaya, "Suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama", "Terörizmin Finansmanının Önlenmesi Hakkındaki Kanun'a muhalefet" ve "Vergi Usul Kanunu'na muhalefet" suçlarından cezalandırılması talep edilen tutuksuz sanıklar Cahit Nakıboğlu ve Emre Özkaya ile avukatları katıldı. Duruşmaya, FETÖ'ye ilişkin başka suçlardan tutuklu bulunan Taner ve kardeşi Emre Nakıboğlu, firari sanıklar Osman ve oğlu Bahaeddin Nakıboğlu ile Mehmet Hilmi ve Beyhan Nakıboğlu katılmadı. 

EMRE ÖZKAYA:İŞÇİ OLARAK ÇALIŞTIM

Mahkeme Başkanı Adnan Yılmaz, vergi dairesi başkanlıklarınca Naksan Holding'e bağlı şirketler hakkında hazırlanan çok sayıda raporun, dosyaya gönderildiği hatırlatarak sanıklara söz hakkı verdi. Sanık Cahit Nakıboğlu, önceki beyanlarını tekrar ettiğini belirterek, suçsuz olduğunu savundu. Sanık Emre Özkaya ise "Bu şirketlerde hissedar, ortak,yönetici değilim. Satış elemanı olarak çalıştım, sonra yurtdışı satış elemanı olarak Royal Halı’ya geçtim, hissem yok, hissedar değilim. Naksan şirketinde sadece işçi olarak çalıştım." dedi.

TANER VE EMRE NAKIBOĞLU ÖNÜMÜZDEKİ DURUŞMAYA KATILACAK

Mahkeme, ilgili vergi dairelerine müzekkere yazılarak sanıklar ve haklarında rapor bulunmayan şirketler ile ilgili suç tarihi yıllarına ait vergi suçu raporu, vergi inceleme raporu ve vergi tekniği raporlarının mevcut olması halinde mahkemeye, gönderilmesi mecbur olmaması halinde söz konusu raporların düzenlenerek mahkemeye gönderilmesinin istenilmesine, sanık Cahit Nakıboğlu’na 2012-2016 yılları arasında ödenen kamulaştırma bedellerinin Karayolları genel müdürlüğünden sorulmasına, başka suçtan tutuklu sanıklar Emre Nakıboğlu ve Taner Nakıboğlu’nun bir sonraki celse hazır edilmesi için tutuklulu bulundukları Gaziantep Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğüne yazı yazılmasına karar verdi.

4 İSİMLE İLGİLİ KIRMIZI BÜLTEN

Firari sanıkların avukatları ise müvekkillerinin savunmaları alındıktan sonra beyanda bulunacaklarını belirtti. Mahkeme heyeti, yurt dışında yaşadığı anlaşılan Osman ve oğlu Bahaeddin Nakıboğlu ile Osman Nakıboğlu'nun kardeşi Mehmet Hilmi Nakıboğlu ve Beyhan Nakıboğlu hakkında kırmızı bülten çıkarılması için gerekli işlemlerin yapılmasına hükmederek duruşmayı 28 Mayıs’a erteledi. 

CEZA YAĞMIŞTI

Gaziantep 9. Ağır Ceza Mahkemesi, yaklaşık 2 yıl devam eden duruşmalar sonucunda, kararını geçen ay vermişti. Mahkeme, Cahit ile oğlu Taner Nakıboğlu'nun da aralarında bulunduğu 9 sanığa 2 yıl 1 ay ile 15 yıl arasında değişen hapis cezaları verdi. Mahkeme, Taner Nakıboğlu’nun 15 yıl, Emre Nakıboğlu’nun 11 yıl 3 ay, Cahit Nakıboğlu, Cihan Dağcı ve Murat Zar’ın 8 yıl 9 ay, Ferhan Nakıboğlu’nun 2 yıl 1 ay, Emre Özkaya ve Mesut Çeven’in 6 yıl 3 ay, Arif Çifçi’nin de 3 yıl 9 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına hükmetmişti.

8 SANIK YARGILANIYOR

9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde kabul edilen iddianamede, 8 sanık vergi usul kanununa muhalefet suçlamasıyla yargılanıyır. Cahit Nakıboğlu, Taner Nakıboğlu, Osman Nakıboğlu, M.Hilmi Nakıboğlu, Beyhan Nakıboğlu, Emre Nakıboğlu, Bahaeddin Nakıboğlu ve Emre Özkaya, 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıktı. Sanıklar, vergi usul kanununa muhalefet suçu nedeniyle 18 aydan 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanacaklar. Mahkeme, ceza alan sanıkların holdinge bağlı 42 şirketteki paylarının da müsaderesine hükmetmişti. Aynı davada yargılanan firari sanıklar Osman ve oğlu Bahaeddin Nakıboğlu ile Osman Nakıboğlu'nun kardeşi Mehmet Hilmi Nakıboğlu'nun dosyası daha önce ayrılmıştı. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.