1. YAZARLAR

  2. Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

  3. KİRALIK BOMBA VE FUHUŞ EVLERİ
Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Yazarın Tüm Yazıları >

KİRALIK BOMBA VE FUHUŞ EVLERİ

A+A-

Gaziantep’te herkesin canını sıkan en önemli sorunlardan birisi de, kiralık evler konusu.. Kusura bakmasınlar ama AÇ GÖZLÜ bazı ev sahiplerinin sorumsuzlukları yüzünden, şehirde teröre ve fuhuşa meyilli insanlar, kendilerine iyi sığınak buluyorlar. 300 liralık evi 6-700 liraya, 500 liralık daireyi 900-bin liraya, normalde 700-800 eden daireler ise 1.500 hatta 2 bin TL'ye kiraya veriliyor.. Bu fiyatlara rağmen hiç itiraz etmeyenler yüzünden bazı ev sahipleri bu şehre en büyük kötülüğü yapıyor.. Çünkü pahalı olmasına rağmen kiralayanlar yüzünden, iti kopuğu, hırsızı arsızı, pezevengi, orospusu, teröristi, canlı bombacısı bu şehirde istediklerini özgürce yapabiliyor..

Bunda biraz da yetki karmaşası yüzünden kontrolün yetersizliği, denetimin eksikliği ve bu konuda sistem oluşturmada gecikilmesi nedeniyle, şehrin her tarafından keyfiyet özgürlüğü almış başını gidiyor.. Muhtarların yeterince kullanılamayışı, onların her mahallede, binalarda ve bağımsız evlerde kimlerin oturduklarını bilecek donatıya kavuşturulmayışı yüzünden, Gaziantep’te ciddi sıkıntılar yaşanıyor.

BİNALAR VE EVLER KONTROL EDİLEMİYOR

İşte geçen hafta gördük ve yaşadık. 500 Evlerde patlayan canlı bombanın olduğu binanın bilindiği ama teröristlerin o binanın hangi dairesinde olduklarını bilmediklerini bizzat Vali Ali Yerlikaya söyledi.. Ve onun yüzünden polislerin o binada teker teker hücre evi aramak zorunda kalışıyla üç vatan evladımız hayatını kaybetti..Daha yaralılar var.. Böyle durumlarda daha profesyonelce davranılabilinirdi belki, ama nihayetinde şehrimizde böyle onlarca, belki de yüzlerce ev ve apartman olduğu gerçeğini gözardı etmemek gerekir..

Dün Sayın Fatma Şahin ile bu konuyu konuştuk.. Muhtarlar meselesine ciddi ciddi eğiliyor.. Kendisine “ben bunları 4 yıl önce yazmıştım, hemde yöntemine kadar” dedim.. Muhtarlarıın harekete geçirilmesiyle birlikte birçok mahallede, illegal örgütlerin ve yasa dışı işler yapanların rahat hareket edemeyeceklerine Sayın Şahin’de inanıyor.. Bunun için çok ciddi uygulamalara geçilmesi şart olmuştur.. Tabii birde şu saatlik, günlük ev kiralamanın ne amaçla yapıldığı bilinmesine rağmen, takibat konusunda titiz davranılmadığı gerçeğini unutmamak lazım..

FATMA ŞAHİN'İN ULUSLARARASI BAŞARISI

Görmezlikten gelemem.. Sizleri de bu konuda bilgilendirmek isterim.. Sayın Fatma Şahin geçtiğimiz hafta Kolombiya’da, kısa adı UCLG olan Dünya Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatının Başkan yardımcılığına getirildi. Bilmeyenler için söylüyorum,Fatma Şahin daha önce Ortadoğu ve Batı Asya ülkelerinin oluşturulduğu MEWA’nın Başkanlığına seçilmişti.

Ama Kolombiya’da tahminlerin üstünde bir ilgi görerek, Uluslararası teşkilat olan UCL’nin başkan yardımcısı oldu. Daha basit izah etmek gerekirse, Sayın Şahin uluslararası şube başkanlığından şimdi Genel Merkezin Başkan yardımcılığına seçildi.. Bunun anlamı, şehrimize çok sayıda yabancı ülkelerin gelmesi demek. İlişkilerin daha sıklaşacağı ve Gaziantep için o hepimizi üzen ALGI’nın  bu toplantılar ve etkinlikler sayesinde giderilmesi demek..Bu yönden çok önemsiyor ve Fatma Şahin’i bu başarısından dolayı kutluyorum..

EMNİYET MÜDÜRÜNÜN HASSASİYETİ

Biliyorsunuz Ocaklar mahallesinde 2,5 yaşındaki Kübra ortadan kayboldu. Ailesi arayarak yardım isteyince, haliyle Emniyet Müdürü Sayın Erhan Gülveren’e durumu anlattım. O dakikadan itibaren Kübra’nın bulunması için ne lazımsa yapıldığına şahit oldum. Hatta Adana’dan koku alan köpek getirildi ve kızın çok uzakta olmadığı tespit edildi. Nitekim 2 gün içinde Kübra ortaya çıktı. Kameralardan bir kadının kandırarak kaçırdığı görüntülendi. Korkumuz daha başkaydı biliyorsunuz. Küçük kız ve erkek çocuklarının son dönemlerde başına gelen olaylardan dolayı, hepimiz istim üzerindeyiz. Nihayetinde haber de Gaziantep ismi geçecek.. Bir yandan olumsuz bir algı oluşmasın diyerek çabalarken, diğer yandan böyle haberler şehrimizin adını daha da olumsuzlaştırıyor. Bu nedenle Erhan Gülveren’e hassasiyeti için teşekkür etmeyi görev sayıyorum..

KAVAKLIKTAKİ KOKU NİYE GİDERİLEMİYOR

İnsanlar yürüyüş yapıyor.. Bazen bende katılıyorum elbette. Kavaklık bizim vazgeçilmezimiz.. Yıllardır burası Gaziantep’in nefes alma alanı kadar, spor alanı olarak da insanları hizmet veriyor. Ancak ne varki, bazı günlerde derenin belirli kısımlarından geçerken, korkunç bir koku yayılıyor.. O koku uzun süreden beri giderilemiyor nedense.. Herşeye çare ve çözüm bulan Büyükşehir’in bu konunun üzerinde durmasını, hem semt ahalisi, hemde spor yapanlar adına haseten rica ediyoruz..

CENAZE TAKİP YÖNTEMİNE ALKIŞ

Son günlerde başta Halam Perihan Erdem olmak üzere, dost ve arkadaşlarımızın yakınlarının cenazesine katılıyorum.. Ayrıca taziyelerde bulunuyorum.. Yeni farkettim inanın.. Büyükşehir’in “Taziye Hizmetleri” adı altında oluşturduğu birim, cenaze sahipleriyle temas kuruyor, görevlendirilen elemanlar hem kuran okuyor, hemde bilgi verip, varsa sorunları kayıt altına alıyor.. Doğrusu kimin fikri ise, kutlamayı görev sayıyorum..

hafta.jpg

GEL DE BU GENÇLERİN ALNINDAN ÖPME

Müthiş bir fikir.. Biliyorsunuz spqor alanları ve basketbol potaları konusunda geçtiğimiz günlerde sıkıntıları dile getirmiştir. Duyarlı insan Büyükşehir Genel Sekreteri (diğer ünvanlarını yazmıyorum) Deniz Köken, öncelikle Kavaklıktaki şikayeti giderip potaları yaptırdı ama bu arada şehrin her yerine basketbol potaları yerleştireceği bilgisini de verdi..

İşte tam bu sırada Vatan mahallesinde gençlerden bir resim geçti elimize.. Bakınca ne kadar duygulandım bilemezsiniz.. Bir kutunun ortasını açmışlar, bir direğe bağlamışlar ve basketbol potası olarak kullanıyorlar.. İşte bu gençlerin yoktan var ettikleri formüle elbette şehrin her yerine basketbol potaları yerleştirmek isteyen Deniz Köken duyarsız kalamazdı. Nitekim konuştuğumda çok etkilendiğini ve harekete geçtiklerini söyledi.

basket.jpg

BİR ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİNDEN GELEN MESAJ

Geçen hafta eski Rektör Sayın Yavuz Coşkun’un açıklamasını yayınlamıştım bu köşede. Beğenenler de oldu, beğenmeyip eleştirenlerde. Hatta suçlayanlarda.. Tahminimden fazla mail ve mesaj alıyorum bu konuda. Özellikle Yavuz hoca hakkında.. Ama dediğim gibi benim görevim herkesin görüşünü yayınlamak.. Şimdi de şu anda Üniversitede okuyan ve isminin gizli kalmasını rica eden bir –öğrencinin mailini sizlerle paylaşıyorum..

İyi günler Ökkeş Bey, Gaziantep Üniversitesi Rektörü hakkındaki yazılarınıza katılıyorum. Bende Üniversitenin öğrencisiyim. Yavuz hocanın zamanında darbe yapıldı, Zirve Üniversitesi bize bağlandı. Ama hiçbir zaman bizlerle ilgilenmeyi bırakıp, siyaset içine girmedi. Şimdi öyle bir tablo görüyorum ki; Seçim zamanında söylemiş olduğu tavrı göremiyoruz. Sizde biliyorsunuzdur. Gaziantep Üniversitesinin haberlerine bir bakın. Yeni gelişmeler varmı ? Hayır. Hala ziyaret, hala Fetö. Biz görevimizi yerine getirdik ve vatanımızı savunduk. Artık girişim vakti. Ama rektör Üniversitemizi büyütüp şehrimize olan ön yargıları kırmak yerine, maalesef bunun etkisiyle yavaş yavaş öğrenciler de siyaset içine girmeye başlıyor. Allah yardımcımız olsun gerçekten. Yapmış olduğunuz tarafsız, özgür basın yayıncılığınızdan dolayı sizi tebrik eder, iyi çalışmalar dilerim.

HEPİNİZE İYİ HAFTALAR

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum