Cemali TOPRAK

Cemali TOPRAK

Ziraat Yüksek Mühendisi (Zootekn
Yazarın Tüm Yazıları >

KİRA

A+A-

 

Şimdi kronolojik olarak sizlere ev sahibimizin bize yaptıklarını anlatacağım. Bu bir mağduriyet durumu ama maalesef ev sahibi kazandı.

2019 Temmuz 2019’da 3 yıl oturma sözü alarak yani Temmuz 2022’ye kadar oturma ve daha sonra evi boşaltma sözü vererek 1500 TL kira bedeli ve 1500 TL depozito vererek şimdiki oturduğumuz eve kiracı olarak taşındık. 

Evin içi savaş alanı gibiydi. PVC lerde kırıklar, boya da ciddi yıpranmalar, kapı ve pencerelerde ayar sorunları ve hasarlar, elektrik ve su sisteminde sorunlar, derzlerde problemler, kombide kırık parçalar vb birçok hasar vardı evde. Bunların hepsi video olarak delil niteliğinde elimizde mevcut ve ev sahibi ile de paylaştık. Bir kuruş para bile alamadan hepsini biz yaptırdık ve oturduk. Hatta kombinin soğuk ve sıcak su girişleri ters bağlanmış. Bunu 3 yıl boyunca fark etmemişler. Onu da tespit ettirip yaptırdık.

2020 Temmuz ayında normalde kiranın 1650 TL olması gerekiyordu ama ev sahibi çok rica edince kırmadım 1800 TL oldu kiramız (normalde sözleşmede yazılı olan TEFE/TÜFE oranının üstünde olmasına rağmen ev sahibi talep etti ve biz de kabul ettik).

2021 Temmuz ayında normalde 2100 TL olması gerekiyordu ama ev sahibi yine çok rica edince kıramadım 2250 TL oldu kiramız (normalde sözleşmede yazılı olan TEFE/TÜFE oranının üstünde olmasına rağmen ev sahibi talep etti ve biz de kabul ettik).

2022 Ocak ayında ev sahibini aradım ve 2022 Temmuz ayında size söz verdiğimiz gibi evden çıkma süremiz doluyor. Gelecek misiniz? Ona göre önlem alıp, başka bir ev bakalım dedi. Ev sahibim ise biz 1,5 yıl daha gelmiyoruz. Ev sizin. Yalnız hazır aramışken 2022 Temmuz da kiramız 3250 TL olsun dedi. Israr rica 3100 TL ye anlaştık (normalde sözleşmede yazılı olan TEFE/TÜFE oranının üstünde olmasına rağmen ev sahibi talep etti ve biz de kabul ettik).

2022 Temmuz geldi ve ev sahibi emlakçısı aracılığıyla beni aratarak; kızım yatay geçiş yaparak Gaziantep’e gelecek evi mümkün olduğunca erken boşaltsınlar dedi. Tabi ki itiraz ettik. Verilen sözleri vb hatırlattık. Hatta derdiniz para ise zam da yapalım bizi yaz ayında emlak ve kira bulmak sorunlu iken ev aramak zorunda bırakmayın dedik. Ev sahibi önce yemin billah kızım geliyor derdimiz para değil dedi. Sonra Kurban Bayramının son günü beni aradı ve 4500 TL kabul ediyorsanız oturun dedi. 

Eşim ile konuştuk ona da tamam dedik. Sonra ev sahibinin emlakçısı bizi aradı ve haksız bir düzüne sözleşme imzalama tutarı, fatura KDV tutarı ve bir de evi kiralama tutarı artık gönlünden ne koparsa bizi de gör dedi. Tabi ki bunların hepsi haksız talepler olduğu için ret ettik.

Ev sahibi yeni bir emlakçıya gönderdi bizi. Gittik tam sözleşmeyi imzalayacağız bu defa da gelecek yıl kira artış oranı kısmını boş bıraktılar. İtiraz edince de ev sahibi başladı “sen çıksan ben evi 7000 TL ye kiraya veririm, ben pişmanım 4500 TL dedim vb” bir sürü saçmalığa.

Sonuçta biz başka bir siteye taşınıyoruz. Durup oturduk yerde 30.000 TL ilave taşınma masrafı çıktı. Zorla yalvar yakar ev bulduk. Avukatımı aradım. Ev sahibini şikâyet edeceğim dedim. Cemali üzgünüm ama bir şey elde etme şansın çok az dedi.

Ben kiramı hep gününden önce ödedim. Ortak gider, elektrik, su vb hiçbir zaman bir saniye geç kalmadı. Sicilimde en ufak bir çizik dahi yok. Ev sahibi ile hiçbir derdim yok. Ama ev sahibi sırf birkaç bin TL fazla kira alacak diye bize mobbing yaparak evden çıkardı.

Şimdi soruyorum size, suç mu işledik adam gibi kiracı olarak? Çıkmasam en az 1,5 yıl beni beklemek durumunda. İstesem her türlü eziyet ederim. Ama Allah’a havale ediyorum. 

Daha önce Bursa da ev sahibim oturmadığım evin kirasını benden işszi olduğum halde 5 ay almıştı. Sonraki kiracı 3.5 yıl kira ödemedi ve Jandarma ile zor çıkardı. Allah’ın adaletine güveniyoruz. 

Önceki ve Sonraki Yazılar