Şehitkamil Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan Türkiye Sakatlar Derneği Gaziantep Şubesi Engelsiz İstihdam Merkezi, düzenlenen törenle hizmete açıldı. Yoğun katılımın olduğu törende Türkiye Sakatlar Derneği Genel Başkanı Şükrü Boyraz, engellilerin işe gitme sorunun başlıca nedenin ulaşım olduğunu söyledi.

Açılış töreni öncesinde down sendromlu çocuklar hareketli müzik eşliğinde folklor gösterisi düzenledi. Folklor gösterisinin ardından istihdam merkezinin yapımında emeği geçen Sanayi Odası Başkanı Adil Konukoğlu, Şehitkamil Kaymakamı Mehmet Aydın, Şahinbey Kaymakamı Uğur Turan, AKParti Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu ve çok sayıda davetliye plaket verildi.

ÜRETİME KATKI

Türkiye Sakatlar Derneği Genel Başkanı Şükrü Boyraz,“Sosyal, istihdam ve eğitim alanlarına baktığımız da engellilerimizin sayısı kadar engelli istihdam edilmiyor. Engelliler evinden çıkmadığı zaman istihdama kazandırılamaz dolaysıyla üretime katkıda bulunamazlar” dedi.

KALENDER: HERKESE TEŞEKKÜR EDERİM

Boyraz’ın ardından kürsüye çıkan Türkiye Sakatlar Derneği Gaziantep Şube Başkanı Hulusi Kalender, “Bugün engelli kardeşlerimin günüdür. Bizim böyle bir istihdam merkezinin oluşturmamızda Gazianteplilerin etkisi vardır. Engelli kardeşlerimizi istihdama kazandırmamız için ilk önce onların iş yerlerine gidebilmelerini sağlamak için tekerlikli sandalye temin etmemiz gerekiyor. Manüel ve akülü sandalye konusunda yurtdışından Gaziantepliler 100 adet akülü sandalye getirdiler. Artık engellilerin anlamlı bir işe girmesi gerekir. İstihdam merkezine katkıları geçen herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

ŞAHİN: KİMSEYİ ÖTEKİLEŞTİRMEDİK

Engelin elde, ayakta olmadığını; kalplerde olduğunu dile getiren AK Parti Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Fatma Şahin, “Kimseyi ötekileştirmeyeceğiz. Engel, elde, ayakta, gözde değildir. Esas engelin, nasırlaşmış kalplerde, ağlamayan gözlerde ve vicdansızlıkta olduğunu gördük. Siz kardeşlerimde muhteşem bir insanlık dersi var. Başbakanımızın liderliğinde, engelli kardeşlerimize, hak ettiği yaşamı vermeyi ve sizlerin birinci sınıf vatandaş olmasını çok önemsiyoruz. Yasalarımızı ve mevduatlarımızı buna göre yeniden yapılandırdık. Bütün negatif alanların gitmesini istedik. Sosyal demokrat devlet olarak engelli kardeşlerimizin yanında olduk” şeklinde konuştu.

TAHMAZOĞLU: AZ LAF ÇOK İŞ

Engellilerle 800 adet akülü sandalye dağıttığını ifade eden Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, “Şahinbey Belediyesi olarak az laf, çok iş yapmayı amaçlıyoruz. Hangi alanda dezavantajlı gruplar varsa hepsi şu anda avantajlı duruma geldi. Engelli kardeşlerimizin sahaya çıkmalarını istediğim için ‘açık çek ’verdik. Herhangi bir kapak karşılığında olamadan 800 tane akülü sandalye dağıttık” ifadelerini kullandı.

TAŞDÖĞEN: PROJELERE DEVAM EDECEĞİZ

2 bin 870 engellinin işe yerleştiğini söyleyen Gaziantep Vali Yardımcısı Mehmet Taşdöğen, “Engelli kardeşlerimizi eğittik. Bunların en önemli bilgisayar operatörlüğü, mefruşat ve çağrı merkezi gönüllüğü gibi birçok projeye imza atıldı. Bundan sonra bu projeler yapılmaya devam edecektir. Bugün 3 bin 108 civarında engelli istihdam zorunluluğu var. 2 bin 870 engellimiz İş Kur tarafından, iş yerlerine yerleştirildi. Bundan sonra engellilerimizin buluşabileceği özellikle İş Kur ve kamu kuruluşları ile iletişim halinde bulunabilecekleri bu önemli merkez ilerleyen yıllarda Gaziantep için çok önemli işlere imza atacaktır” ifadelerini kullandı. Yapılan açılış konuşmaların ardından davetliler hep birlikte kurdele kesti. Davetliler daha sonra istihdam merkezini gezerek incelemelerde bulundu.

KATILIM YOĞUNDU

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından başlayan açılış törenine; Gaziantep Vali Yardımcısı Mehmet Taşdöğen, AK Parti Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Fatma Şahin, AK Parti Gaziantep Milletvekili Nejat Koçer, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Şehitkamil Kaymakamı Mehmet Aydın, Şahinbey Kaymakamı Uğur Turan, Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Adil Konukoğlu, Türkiye Sakatlar Derneği Genel Başkanı Şükrü Boyraz, Türkiye Sakatlar Derneği Gaziantep Şube Başkanı Hulusi Kalender, Gaziantep Çalışma ve İş Kurumu Müdürü Siraç Ekin, engelliler ve çok sayıda davetli katıldı. HABER MERKEZİ - İHA