1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kimse başkanımızın ağzına biber süremez
Kimse başkanımızın ağzına biber süremez

Kimse başkanımızın ağzına biber süremez

Gaziantep-Şanlıurfa ve Kahramanmaraş arasında yaşanan biber tartışmalarına tarımda uzman isimlerde dahil oldu.

A+A-

 Gaziantep eski Tarım İl Müdürü ve Büyükşehir eski Tarım Daire Başkanı İbrahim Yılmaz ve Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği Gaziantep Temsilcisi Kenan Seçkin, biber kimin tartışmalarına açıklık getirirken, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in de ağzına kimsenin biber süremeyeceğini söylediler. Kenan Seçkin, “Maraş’ta yetişen Maraş1 çeşidi. Bizim İslahiye ve Nurdağı’nda kullandığımız çeşit ağırlıklı et kalınlığı daha fazla ve Amanos çeşidi” derken, İbrahim Yılmaz, “Kimse bizim başkanımızın ağzına biber süremez, kusura bakmasın herkes ağzından çıkanı bilsin” dedi.

YILMAZ:BÖLGENİN ORTAK BAHARATI

Gaziantep eski Tarım İl Müdürü ve Büyükşehir eski Tarım Daire Başkanı İbrahim Yılmaz, biber kültürünün bölgenin ortak baharatı olduğunu belirterek, “Şanlıurfa daha ziyade isot yapıyor. Maraş ve Gaziantep’se kırmızı pul biber yapıyor. Şimdi Türkiye’de en çok kırmızı biber üretilen il Gaziantep. Türkiye kırmızı biber üretiminin yaklaşık yüzde 30’una yakın kısmını Gaziantep karşılıyor. Bu biber 2001 yılında Maraş biberi diye tescil edilmiş. Maraş biberi diye tescil edildiği için Maraş biberi diye sahip çıkıyorlar. Fakat şimdi şu soruyu sormak lazım ‘kardeşim bunu geliştirmek için ne iş yaptın?’ Ekimini üretimini geliştirmek için ne yaptınız, pazarlamasını geliştirmek için ne yaptınız?” dedi.

ÜRETİMİ ARTIRDIK

Fatma Şahin’in biber ekimini geliştirmek için bütçeden ödenek ayırdığını anlatan Yılmaz, “Büyükşehir Belediyesi çiftçiye 4 milyon fide dağıttı. Yani biz Gaziantep olarak gerek Gaziantep il tarım müdürlüğü döneminde, gerekse daire başkanlığı döneminde biberin üretimi noktasında çiftçi eğitiminden başlayarak tarla hazırlığı, sulama, yabancı ot kontrolü, zirai mücadele, sertifikalı tohum ekimi, fide dikimi, hasat konularında 16 yıldan beri aralıksız çalışıyoruz. Yıl yıl yaptığımızı ortaya koyabiliriz. Bu manada baktığımız zaman Gaziantep’te her yıl 20-30 bin dönüm arasında biber ekiliyor. Bu rakam Maraşta aşağı yukarı 5 bin dekardır. Dolayısıyla üretimi artıran biz, çiftçi eğitimini yapaz biz, işleme tesislerini kurmak için çaba gösteren biz, buna sahip çıkmamızdan daha öte ne olabilir?” diye konuştu.

ŞAHİN’İN SÖYLEYECEK SÖZÜ VAR

‘Biber bizim kültürümüzün bir parçası’ diyen İbrahim Yılmaz, ”Fatma Şahin’le büyükşehir belediyesinde tarım dairesi kurdu tarım dairesinde bu iş için ödenek ayırdı. Son 5 yıldan beri biz her yıl 4 milyon fide yaklaşık 1000 dönüm fideden biber ekerek modern usüllerle biber üretimini gerçekleştirmek için yol katediyoruz, emek sarfediyoruz. Fatma Şahin çıkıp biber festivali yapıyorsa söyleyecek sözü var onun için yapıyor eğer Maraş’taki arkadaşlarımızında söyleyecek sözü varsa onlarda çıkıp tabiki bizde şunu yaptık diye söyleyebilirler, hiç bir mahsuru yok. Biz orada Yesemek diye bi tohumu tescil ettirmiştik. Şimdi şu anda bizim burda kullandığımız tohum Kahramanmaraş Tarımsal Araştırmalar Enstitüsünün geliştirdiği Dila hanım denilen bir çeşit. Ama herkes aynı çeşidi ekmiyor” dedi.

FATMA ŞAHİN BİR İNSİYATİF ORTAYA KOYDU

‘Kimse benim başkanımın ağzına biber süremez, kusura bakmasın herkes ağzından çıkanı bilsin’ diyen Yılmaz, ”Sende çalış üretimi artır, teknolojiyi artırmaya çalış. Modern aflatoksinsiz biber üretecek tesisler kazandırdık Gaziantep’e. Gaziantep bunun için çaba sarfediyor. Söz söylemesinden daha doğal ne olabilir, onlar daha fazlasını yapsınlar. Fatma Şahin bir insiyatif koydu, ben buna yatırım yapacağım dedi onlar da yapsın. Ama unutmasınlar onlar ne kadar yatırım yaparsa biz 1 lira fazlasını yaparız” dedi.

SEÇKİN:İSLAHİYE BİBERİ TESCİLLENDİ

Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliği Gaziantep Temsilcisi Kenan Seçkin ise İslahiye’de yetiştirilen biberin Maraş biberi diye geçtiğini ancak bir alt varyans olarak İslahiye biberi olarak tescillendiğini belirtti. Seçkin,”İslahiye’de yetişen biber, büyükşehir belediyemizin desteklediği ve tarım dairesi tarafından tohumu temin edilip üretici fide firmaları tarafından tohumdan fide elde edilip üreticiye dağıtmak suretiyle yaygınlaştırılan biberler. Büyükşehir Belediyesi İslahiye biber üreticilerini destekliyor. İslahiye bölgesinden o tescillediğimiz tohumlardan fide firmalarına fide üretilerek onları çiftçilere getirip veriyoruz. Onların tescil ettiği çeşit ile bizim şu anda ürettiğimiz çeşit farklı. Maraş’ın tescilli biberi Maraş1 çeşididir.”

ONLARINKİ MARAŞ1 ÇEŞİDİ

Kırmızı biber bağlamında şu anda Türkiye’de ikinci sırada olduğumuzu, Maraş’tan daha fazla üretimimiz, ekili alanımız olduğunu belirten Kenan Seçkin, “2018’de Gaziantep’te ekim alanı 43 bin dekar. Türkiye toplamı 120 bin dekar. Türkiye’de üretim 227 bin ton Gaziantep’in üretimi 59 bin ton. Yani Türkiye’de üretimde ikinci sıradayız. Maraş’ta yetişen Maraş1 çeşidi. Bizim İslahiye ve Nurdağı’nda kullandığımız çeşitte et kalınlığı daha fazla ve Amanos çeşidi. Maraş 1 dediğimiz çeşidi bölgemizde çok az yetiştiriyoruz. Ama genel kıyaslamaya baktığımız zaman bizim biber işleme tesislerimizde Maraş’ın biber işleme tesislerinden çok daha fazla. Üretim çoğunluğu İslahiye Nurdağı’nda. Yani Gaziantep’te olduğu için biber sanayi Gaziantep’te gelişmiştir” dedi.

KENDİLERİ DE ÜRETSİN

‘Kahramanmaraş’ın biberine sahip çıkmıyoruz, ama bizde biber üretiyoruz’ diyen Seçkin, “Maraş’ın ürettiği biberde bu ülkenin milli eıkonomisine katkı sağlayan bir ürün Gaziantep’inki de. Dolayısıyla bugün İslahiye ve Nurdağı’nın ana geçim kaynağından birisi biber oldu. Maraş’ta ekilmiş üretim alanı bizim çok gerimizde kaldı ve sektör tamamen Gaziantep’e kaydı bunu kim üretir, kim satar, kim kazanırsa, biber onundur. Maraş’ın havaya hoplamasına gerek yok. Kendide çalışsın, kendi de üretsin kendi de yapsın bu tür festivallerini” dedi.

HAVANDA SU DÖVMESİNLER

Şanlıurfa’nın biber çeşidinin bizim biber çeşidinden çok farklı olduğunu belirten Seçkin, “Gaziantep’in üreticisi üretmesin mi bazı şeyleri. Bunlar küçük düşünen insanların işi. Onlar ne kadar hoplarsa hoplasın biz üretir, milli ekonomiye katkı sağlarız, biz Gaziantepliyiz, biz her zaman üretimden yanayız ve biz üretiriz. Öbürleri havanda su dövmesin” diye konuştu. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum