1. YAZARLAR

  2. Tamer Abuşoğlu

  3. KİLİS’TEN TÜRK KÜLTÜRÜNE AKAN BİR IRMAK; ’’SONSUZLUK A.AVNİ KEÇİK’E AĞLARKEN’’ (2)
Tamer Abuşoğlu

Tamer Abuşoğlu

Yazarın Tüm Yazıları >

KİLİS’TEN TÜRK KÜLTÜRÜNE AKAN BİR IRMAK; ’’SONSUZLUK A.AVNİ KEÇİK’E AĞLARKEN’’ (2)

A+A-

Kilis Belediyesi A.Avni Keçik’in üç kitabını yayınlamış.Kilis Belediyesi Kültür yayınları arasındaki kitaplardan ikisi A.Avvni Keçik’in Karacaoğlan’la ilgili araştırmalarının kitaplaşmış hali.

’’Karacaoğlan’da Dil ve Söyleyiş’’ bir diğeri ise ’’Karacaoğlan Gerçeği’’ bu kitaplar ilgillileri için iyi bir başvuru kaynakçası olacak. 

Yayınlanan son kitap ise A.Avni Keçik’in şiirlerinden oluşan ’’Sonsuzluk Ağlarken’’ adlı yapıtı. Arı ve duru bir dil dokusunda lizimin doruklarında başarılı bir şair izlenimi hemen kendini ele veriyor. 

O saçların tütünü

Ağzınızın buğusu

Belk benim aynalarda

Size bakan bengüsu (Bengüsu,syf29)

Zengin bir sözcük dağarcığı dizeleri daha da kuvvetlendirirken, dilin o sonsuz ummanından dolaşan şair, okurunu da şiire katmayı, şiirine ortak etmeyi amaçlıyor. 

Uçsuz bucaksız gökdeniz

Sabahla akşam arası

Sızım sızım sızılar

Güneşin armonikası 

 

Tavus kanadı ırlan ırlan

Kİrpiğinin ucunda 

Asılı kalmış damla 

Tut ki yağmur sonrası (Dayan yüreğim dayan, syf43)

Kuşkusuz A.Avni Keçik’in Türkçe’ye hakimiyeti, Gaziantep Öğretmen okulundan sonra Gazi Eğitim Ensitüsünün Türkçe bölümünden mezuniyetiyle inkişaf etmiş. Son olarak Kilis İmam Hatip Lisesi’nden Türkçe öğretmeni olarak emekli olmuş, daha sonra ise Kilis ve Adana’daki  özel dershanelerde öğretmenlik yapmştır. 

Hacıların Osman’ı 

Bir şıvgacık dal idi

Hala bir kırık plak

Döner gramofonda  (Geçmiş zaman olur ki, syf64)

Kendini yaşadığı toplumdan soyutlamayan şair, kalemini zamanın tanıklığı için işletir. Zaman,mekan ve birey, tarihin koridorlarına sıkışmış izleklerin kaleme ve kağıda dökülmesiyle son bulacaktır. 

Şiire durmuş sessizlik

Dibe çeken bir kuyu 

Kıyısızlık zamanı 

Uyu kardeşim uyu (Gül yağmuru,syf74)

’’Gül Yağmuru’’ bir Kilis büyüğü saydığım ve Türk şiirinin önemli şairlerinden bri olarak tespit ettiğim Seyfettin Başçıllar’a itaf edilmiş.  Başçıllar New Jersey’de huzur içinde uyurken ona bu dizelerle seslenen A.Avni Keçik ise Kilis’te ebedi uykusunda.

 

Seyfettin Başçıllar’ın ABD’den yazdığı mektuplar koleksiyonumda,ilerde oluşturacağım mektuplar kitabımda hepsini yayınlamayı vefanın sadece bir semt adı olmadığını göstererek tarihe armağan edeceğim. Ortak dostumuz Başçıllar’a ve henüz tanıma olanağı bulduğum A.Avni Keçik’e rahmet diliyorum. 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.