1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kilis'te Mevlevihane hazırlığı
Kilis'te Mevlevihane hazırlığı

Kilis'te Mevlevihane hazırlığı

Kilis'te halen mescit olarak kullanılan Kilis Mevlevihanesi'nin yeniden mevlihane olarak değerlendirileceği öğrenildi. Kilis İl Kültür ve Turizm Müdürü...

A+A-

Kilis'te halen mescit olarak kullanılan Kilis Mevlevihanesi'nin yeniden mevlihane olarak değerlendirileceği öğrenildi. Kilis İl Kültür ve Turizm Müdürü Raif Toker, restorasyon projesi Adana Kültür ve tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'na sunulan mescidin, Mevlana'nın 2007 yılında kutlanacak 800. doğum yılına yetiştirilmesine çalışıldığını bildirdi.

Kilis ili Tekke Mahallesi Cumhuriyet Alanı'nda bulunan ve halen mescit olarak kullanılan Tekke Mevlevihanesi, yeniden eski haline getirilecek. Evliya Çelebi'nin "Asitane-i Mevlana" sözüyle belirttiği "Mevlevihane" de, hizmet verildiği dönemlerde şeyh ve derviş yetiştirmede kullanılanılıyordu.

Günümüzde sadece mescit ve semahanesi kalan Mevlihane'nin, Hurufat Defteri'ndeki adının "Kilis Mevlevihane Mescidi" olarak kayıtlı olduğunu söyleyen Raif Tokel, "Düzgün, beyaz, sarı/sarımtrak renkli kesme taşlardan yapıldığı için yöre halkı arasında 'Ak Tekke/Ak Teyke' olarak bilinen tarihi yapı, kare planlı olup, 'L' biçimli dört ayağın üzerine oturan bir merkezi kubbe ile köşelerdeki köşe kubbelerden oluşmuştur. Dört yığma ayağa binen merkezi kubbeden ayak tablaları mukarnaslıdır. Onikigen bir kasnağa oturan bu kubbe, dışarıdan payandalarla desteklenmekte olup, kurşun kaplı" olduğunu belirtti.

19. yüzyılda ülkemiz topraklarında 90 tane mevlevihane olduğunu sözlerine ekleyen Raif Tokel, Mevlevihane'nin restorasyon projesi Adana Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'nca onaylandığını ve 2007 yılında idrak edilecek Mevlana Celaleddin Rumi'nin 800. Doğum Yıl Dönümüne yetiştirilmeye çalışılacağına işaret etti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.