1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Kılıçdaroğlu: Yolsuzluk parasıyla bunlar yapılır
Kılıçdaroğlu: Yolsuzluk parasıyla bunlar yapılır

Kılıçdaroğlu: Yolsuzluk parasıyla bunlar yapılır

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, parti genel merkezinde seçim hazırlıklarının değerlendirileceği toplantı öncesi konuştu.İşte Kılıçdaroğlunun...

A+A-

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, parti genel merkezinde seçim hazırlıklarının değerlendirileceği toplantı öncesi konuştu.

İşte Kılıçdaroğlunun sözlerinden satır başları:   

Devlet dediğimiz kurumu adeta yok etti. Anayasa da benim dedi, yürütmenin de başındayım dedi, yargıyı da yöneteceğim dedi Dün Cemil Çiçek diyor ki: Yargı çökmüştür. Anayasanın 138. Maddesi çökmüştür . Anayasanın 138. Maddesi çökerken TBMMye başkanlık yapan kimdi? Yeni mi aklın başına geliyor. Erdoğan kürsüde konuşurken laf atmalara sinirleniyor ve Cemil Çiçeke dönüp Sen mi susturacaksın yoksa ben mi diyor. Orayı AKPnin İl Başkanları toplantısı sanıyor. Devlet çökerken TBMM Başkanı hiç acaba cumhurbaşkanına çıkıp Devlet çöküyor, haberiniz var mı? dediğini duydunuz mu? Veya Başbakandan randevu alıp Böyle konuşamazsınız. Burası yasama organı dedi mi? Demedi. 

SİZ DEĞİL YARGI SERBEST BIRAKTI

Yasama organının 8 vekili tutukluydu. Kendisine bir ara söyledim: Onların bir ikisini neden ziyaret etmediniz. Şimdi onlar serbest kalıyor diye bayram yapıyorlar. Siz değil yargı serbest bıraktı onları. Şimdi bayram yapacaksan hiç yapma.

CUMHURBAŞKANI O KOLTUKTA NEDEN OTURUYOR 

Dün akşam Cumhurbaşkanı da yolsuzlukların üstü örtülürse toplum çürür dedi. Ben ne yapabilirim ki diyor. Sayın cumhurbaşkanı eğer bir şey yapamayacaksınız o koltukta neden oturuyorsunuz? Görev tanımınızda devletin kurumlarını uyum içinde çalıştırmak yazar. Ben ne yapabilirim ki dediğiniz andan itibaren ben cumhurbaşkanlık görevimi yerine getiremiyorum demektir. Yetkiyi kullanmayıp ben ne yapabilirim diyemez bir cumhurbaşkanı... Kin ve intikam hırsı ile devlet yönetilmez. Hukuk herkes için gereklidir Bu badireyi de halkın desteği ile atlatacağız. Halkımıza güveneceğiz. Ayaklarının altından demokrasinin kaydığını görüyor. Sağduyu ve kararlı anlatımımızla, kimseyi ötekileştirmeden her yurttaşa doğruları anlatmak zorundayız.

BAKAN HERKES İŞİNE BAKSIN DİYOR

Devleti bir anlamda çalışamaz hale getirdi bu iktidar. Bir sayın Bakan diyor ki Herkes kendi işine baksın. Bu demokrasilerde temel söylemdir. Herkes işine bakacak. Herkes görevini yapsın, temel kural budur. Herkes görev yapsın derken birilerinin görev yapmasını engellemek de suçtur.

1994TE ERDOĞAN SÖYLEMİŞTİ 

17 Aralıkta cumhuriyet tarihinin en büyük yolsuzluk operasyonu yapıldı. Şimdi bunu kapatmak için olağanüstü çaba harcıyorlar. 1994de Erdoğan söylemişti: Yolsuzluğu babam da yapsa sonuna kadar takip edeceğim. Peki ya bugün. Bakanlar, onların çocukları ve kendi çocuğu şaibeli durumda. Peki bunları neden takip etmiyorsun. Savcı ve polis görevini yapacak, engelliyorsun. Hani herkes kendi işini yapacaktı. Yolsuzlukları meşrulaştırdığınız andan itibaren toplumun temeline dinamit koymuşsunuz demektir. Toplum çürür.

YÖNETMELİĞİ DEĞİŞTİRDİLER

Bunca ahlaksızlığı yapanlara ne diyeceğiz biz? O kadar ileri gittiler ki yönetmeliği değiştirdiler. Önce hırsıza haber vereceksin, polis gitmeden önce Dünyada hangi bunu yapar. Böyle bir kavram olabilir mi?

ARTIK O TOPAL ÖRDEK

Toplumsal baskı arttı ve bakanlar gitti. Bir bakan giderken dedi ki Niye ben gidiyorum. Ben bütün imzaları Başbakan talimat verdi, attım. Önce o istifa etsin. Hırsızlığı bu kadar net ve açık ifade eden cumhuriyet tarihinde başka bir söylem olmamıştır Kabinedeki bir bakan arkadaşı O talimat verdi, yaptık dedi. O koltukta artık o topal ördektir. Yönetme iradesini kaybetmiştir artık o.

247 MİLYAR İLE 30 MARMARAY YAPILIRDI

Yolsuzluğun boyutları 247 milyar lira gazetelere yansıdığı kadarıyla Ne olurdu bu 247 milyarla. Arkadaşlarım bir hesap yaptı. 2 milyon 831 bin işsize 8 yıl asgari ücretten para ödenirdi. 300 bin atama bekleyen öğretmen var. Tamamı atanır ve onlara 30 yıl maaş ödenirdi. Her emekliye 25 bin lira ikramiye ödenirdi. 6 GAP yapılırdı. 30 tane Marmaray yapılırdı. 5363 adet F-16 uçağı alınabilirdi. Erdoğanın bu olaydan bu kadar ürkmesinin nedeni bu.

14 AY ÖNCE BAŞLAMIŞ

3 ay önce değil 14 ay önce başlamış. İhbar senin kurumlarına gelmiş. MASAKa, savcıya gitmiş. Devlet soruşturma yapacak. Bir bankanın genel müdürünün evinde ayakkabı kutusunda 4,5 milyon doları çete mi koydu dedim. Hemen bir şayia. O parayla imam hatip okulu yapılacaktı. Lafa bakın lafa€¦ Üniversite de bizim bunlara ihtiyacımız yok, yasal yollardan para gelir, yatırım yaparız dedi. Ben bu kadar ahlaksızlığı hayatımda görmedim. BAKAN

ÇOCUKLARININ ODASINA O KASALARI ÇETELER Mİ KOYDU

Bakanların çocuklarının yatak odaları 7 tane kasa var. O yatak odalarına çocuklar uyurken çeteler gelip kasaları mı koydular. Dolarları, EUROları, milyarları onlar mı koydu. Helal paranın ayakkabı kutusunda ne işi var. Para sayma makineleri€¦ Normaldir. Milyarları nasıl sayacaksın? Say say bitmez. Yatak odasına koymuş beyefendi sayıyor. Haram parayı nasıl sayacaksın. Akıyor oluk oluk. Mahkemeden karar alıyorlar. Savcı tebliğ ediyor. Şu kişileri getirin ifadelerini alacağım diye.

DEVLETİN ÇÖKTÜĞÜ YER

Polis gitmiyor. Devletin çöktüğü yerdir burası. Yasalara aykırı uygulamayı yürütme başlatmıştır. Çünkü aralarında beyefendinin oğlu da var. Gelemez.

DEMİREL CUMHURBAŞKANIYDI, YEĞENİ TUTUKLANDI

Süleyman Bey cumhurbaşkanıydı. Onun yeğeni Yahya Murat Demirel vardı. Kendisi cumhurbaşkanıydı, ifadeye çağrıldı, tutuklandı, hapis yattı. Bne yeğenim. Tutuklayamazlar demedi

ŞİMDİ BEYEFENDİ LÜTFEDİP GİTMİYOR

Şimdi Beyefendi lütfedip savcının talebini bile yerine getirmiyor. Benim babam başbakan diyor. Ben o savcının savcılığını bitiririm diyor. Biz de Türkiye demokratik, laik sosyal hukuk devleti diyoruz. İnanan var mı?

YOLSUZLUKLA NASIL MÜCADELE EDİLİR ANLATACAĞIM

Salı günü yolsuzlukla mücadele nasıl edilir. Bunun ayrıntılarına gireceğiz. Siyaset zenginleşme aracı değildir. Halka adanmışlıktır. Mazlumun hakkını korumaktır.

BANANE CEMAATTEN KARDEŞİM

CHP ile cemaat kol kola girdiler diyorlar. Banane cemaat kardeşim. Ben yolsuzluk var diyorum onlar dikkati başka yöne çekmeye çalışıyor. Bu tuzağa düşmeyeceğiz. Bize düşen tüyü bitmemiş yetimin hakkını korumaktır.

BİLAL ERDOĞAN NÜFUS TİCARETİ YAPIYOR

Başbakanın oğlu vakıf kurmuş: TÜRGEV. Başbakan bu vakfın üzerine neden gidilir diyor. Nüfus ticareti şudur: Kişi oturduğu makamdan aldığı güçle yakınlarına veya kendisine çıkar sağlarsa bu nüfus ticaretidir. Bilal Erdoğanın yaptığı budur. Bakıyoruz buraya kim yardım ediyor. Acaba Erdoğan Başbakanlık koltuğunda oturmasaydı o vakfa işadamları koşa koşa gider milyarlarca lira yardım eder miydi?

O VAKFA PARALAR NEREDEN GELİYOR

Açar ceza kanununa bakar. Nüfus ticareti ne demektir. Karşı çıktığımız öğrenciye yurt yapılması değil. O vakfa paraların nerelerden geldiği ve neyin karşılığında geldiğidir. Yandaşlarına ihale verip sonra git oraya para yatır diyorsan bu suçtur. 

TUTUKLU VEKİLLERİ İLK BEN ZİYARET ETTİM

Tutuklu milletvekillerini ilk ziyaret eden genel başkan benim. Gözaltına alınıp tutuklanan eski genelkurmay Başkanını ziyaret ettim. En genç teğmenin nikahında şahitlik yaptım. Silivri için toplama kampı dedim. O davalarda hukuk ihlalleri yapıldığını söyledim. Bazı delillerin yok edildiğini söyledim. Tanıkların dinlenmediğini söyledim. Davanın savcılığını Erdoğan üstlendi. Biz itiraz ettikçe siz zaten darbecisiniz dedi. Kendisi hangi darbeden zarar gördü. 

ERGENEON DAVASI SÜRECİNDE ŞUNLAR OLDU:

Ergenekon davası sürecinde 60 bin kişinin telefonları dinlendi. 3 bin kişi hakkında tahkikat yapıldı. 7 kişi öldü dava sürecinde. Biri de Kuddusi Okkırdı. Ergenekonun kasası dediler, öldüğünde ailesi cenazeyi İstanbul2a getirecek para bulamadı. Dava dosyasının tamamı 120 milyon sayfayı aşıyor. Yargıtay ne yaptı. Tak hepsini mahkum etti. Biz itiraz ettik. 

BİZE ERGENEKONCU DİYORLARDI, ŞİMDİ BİZİMLE AYNI NOKTAYA GELDİLER

Şimdi biz bunları nasıl çözeriz. 17 maddelik Özgürlük ve Demokrasi Bildirgemiz vardı. Özel yetkili mahkemeler kaldırılmalı dedik. Bize Ergenekoncu diyorlardı. Şimdi onlar bizim noktamıza geldi. Demek ki biz haklıymışız. Bütün davalarla ilgili aynı duyarlılığı gösteriyoruz.

ESADA SÜRE BİÇTİLER, 3 YIL GEÇTİ, GİTTİĞİ YOK

Hatayı biliyorsunuz. Türkiyenin en güzel yerlerinden birisi. Hiçbir komşumuzla barış içinde değiliz. Suriyede kan gövdeyi götürüyor. Esada ömür biçtiler. 3 yıl geçti, kimsenin gittiği yok. Halkına şiddet uygulayan hiçbir yöneticiyi CHPliler savunmaz.

SAVCI CANIMI ZOR KURTARDIM DEYİP GİTTİ

Türkiye El Kaide, El Nusra gibi radikal unsurlara silah gönderiyor. Bir TIR yakalandı. Savcıya ihbar geliyor silah var diye. Gidiyorlar. Savcı haklı olarak TIRı arayacak. MİT görevlileri diyor ki Hayır arayamazsınız€¦ Vali yazıyor Bu TIR Başbakanlığa ait. MİTin kontrolünde. Arayamazsınız diyor. Savcı tek başına kalıyor. Canımı zor kurtardım diyor ve çekip gidiyor.

MİTİN OPERASYON YAPMA GÖREVİ YOK MİT

Yasası var. 2937 sayılı yasa. MİTin görevleri tek tek tanımlı. MİTin operasyon yapma görevi yoktur. Bu kadar açık ve net tanımlanmıştır. MİTin silah kaçakçılığı yapma gibi bir görevi de yoktur. Orada insani yardım malzemeleri vardı diyorlar. Açarsınız, yiyecek-içecek, ilaç çıkar.

İNSANİ YARDIM DEVLET SIRRI OLUR MU?

İnsani yardım devlet sırrı olur mu? Onunla herkes gurur duyar. Pakistanda veya bir başka yerde Kızılay yardım götürdüğünde sevinmedik mi? Ne zamandan beri silah kaçakçılığı devlet sırrı olmaya başladı. Hukuk devleti yok Türkiyede. Devleti bir çete yönetiyor. x

EVREN BİLE BUNU YAPAMADI

Sayıştay denen bir kurum var. Görevi TBMM adına kamu harcamalarını denetlemek. Bir anayasal kurumun görev yapması engellendi. Raporlarının TBMMye gelmesi engelleniyorsa temel nedeni yolsuzlukları kapatmaktır. Bu dikta rejimlerinde olur. Kenan Evren bile bunu yapamadı. İlla omuzlarında apolet olması gerekmez. Öyle bir devlet kurarsın ki yasama ve yürütmeyi baskı altında tutarsın.

İŞ DÜNYASINDA RAHATSIZLIK VAR

Toplumun her kesiminde rahatsızlık var. İş dünyasında da var. İş dünyası üzerinde siyasal amaçlı vergi denetimleri yapılması doğru değildir. Başbakan kendi ülkesine kötülük yapıyor. Avazı çıktığı kadar ekonomi kötüye gidiyor demeye başladı. E sen yönetmiyor musun bu ülkeyi. Bütün iş dünyasına sesleniyorum: Yeni bir sürece geldik. Bütün bunlar demokrasiyi güçlendirerek çıkabileceğimiz bir süreçtir. Siyaseti duru, saydam, temiz kılarak yapabiliriz.

İKTİDARIMIZDA KESİN HESAP KOMİSYONU OLACAK. BAŞINDA DA ANA MUHALEFETTEN BİRİ OLACAK

Biz temiz siyaseti özlüyoruz ve bunun sözünü veriyoruz. Bizim iktidarımızda Parlamentoda kesin hesap komisyonu olacak. Harcanan her kuruşun hesabının verildiği komisyondur. Başına da ana muhalefet partisinden biri gelecek. Hesap vermekten korkmayacağız. Onurlu bir görev sayacağız.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.