İpekyolu Kalkınma Ajansı ev sahipliğinde Gaziantep’te, Gap Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı ve İKA’nın yerel yönetimlere sağlayacağı projelerle ilgili bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Şehitkâmil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, Oğuzeli Belediye Başkanı Mehmet Sait Kılıç, Nurdağı Beldiye Başkanı, Mehmet Yıldırır, Gap Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Sadrettin Karahocagil, İpekyolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Burhan Akyılmaz, Şahinbey Belediye Başkan Yardımcısı Erdal Kılınç katıldı.

BÖLGEYE 191 MİLYON

Toplantının açılış konuşmasını yapan İpekyolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Burhan Akyılmaz, Ajansın kurulduğu günden bu yana Gaziantep’te 113, Adıyaman’da 52 ve Kilis’te 26 milyon TL olmak üzere TRC1 Bölgesi (Gaziantep, Adıyaman, Kilis) toplam 191 milyon TL’lik destek verdiğini söyledi. Akyılmaz, İKA’nın 2017 yılı Proje Teklif Çağrısı kapsamında Yenilikçi İşletmeler Mali Destek Programı, Kent Kültürü ve Kentlilik Bilincinin Geliştirilmesi Mali Destek Programı, Kültür-Turizm Altyapısı Mali Destek Programı, Sanayide Enerji Verimliliğinin Artırılması Mali Destek Programı ve Organik Tarım Mali Destek Programı için bölgeye 31 milyon TL destek vereceğini kaydetti.

BİYOGAZ TESİSİ

İKA’nın mali destek programların yanında yerel yönetimlere Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı ve Güdümlü Proje Desteği de sağladığını dile getiren Akyılmaz, Gaziantep ilinin Oğuzeli ilçesinde yapımı devam eden ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesinin yürütücüsü olduğu hayvan atıklarına dayalı Gaziantep’te en büyük Biyogaz kojenerasyon tesisinin İpekyolu Kalkınma Ajansı tarafından desteklendiğini söyledi. Gaziantep ilinin turizm potansiyelinin arttırılması yönelik projelere de Ajansın katkı sağladığını ifade eden Akyılmaz, Şahinbey Belediyesi tarafından yürütülen ve Gaziantep’in kültürel çeşitliliğine ve sürdürülebilir kentsel kalkınmasına katkıda bulunacak Mediciye Hanı Projesi ile tarihi hanın turizme kazandırılmasının hedeflendiğini kaydetti. Akyılmaz ayrıca İpekyolu Kalkınma Ajansı Güdümlü Proje Desteği Kapsamında Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Gaziantep Sanayi Odası (GSO) ortaklığında girişimci kadınlara yönelik, Kadın Girişimci Destek Merkezi’nin protokolünün imzalandığını hatırlatarak proje ile kurulacak merkezde girişimci kadın adaylarının iş hayatına hazırlanacağını belirtti. BÜLTEN