1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Kent Konseylerinin Fethiye buluşması
Kent Konseylerinin Fethiye buluşması

Kent Konseylerinin Fethiye buluşması

Türkiye Kent Konseyleri Birliği ile Fethiye Kent konseyi tarafından organize edilen bölgesel toplantı sonuçlandı.

A+A-

Son derece verimli geçen toplantıda, Muğla bölgesindeki sorunlar tartışıldı. Kent Konseyleri Birliği, katılım sağlayan ilçe kent konseylerine bilgiler verdi, yol haritaları belirlendi.

Çalış Turizm ve Tanıtma Derneği Plaj Sporları Sosyal tesislerinde gerçekleşen toplantıya; Çanakkale, Gaziantep, Kahraman Maraş, Adana, Bodrum, Datça, Marmaris ve Muğla ile Fethiye’den katılım oldu. Fethiye Belediyesi ve Fethiye Kent Konseyi ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıda; Kent Konseyi Birliğinin tanımı, oluşumu ve gelişimiyle ilgili bilgiler masaya yatırıldı.

kent-konseylerinin4.jpg

Türkiye Kent Konseyleri Birliği Başkanı ve Adana Kent Konseyi Genel Sekreteri Ekrem Aslan yönetiminde yapılan toplantıda kent konseyleri yönetmelik ve çalışma programları üzerinde duruldu. Birlik Başkanı Ekrem Aslan “Kent konseylerinin yapısı ve işleyişlerinin tartışılacağı Fethiye bölge toplantımız bir çalıştay havasında geçecektir” ifadelerini kullandı. 

KAYMAKAMLIK  VE BELEDİYE’YE ZİYARET

Kent Konseyleri Birliği, Fethiye Kent Konseyi ile yapacağı çalıştay için Fethiye’ye geldi. Kent Konseyleri Birliği başkan ve üyeleri, önce Kaymakam Muzaffer Şahiner ile buluştu. İlçenin durumu hakkında bilgi alan birlik yönetimi, daha sonra Fethiye Belediyesi’ne gelerek başkan yardımcısı Sabri Oğuz Bolelli’yi ziyaret etti. 7 Eylül Cumartesi günü gerçekleştirilen çalıştay için Fethiye’ye gelen Kent Konseyleri Birliği Başkanı ve Adana Kent Konseyi Genel Sekreteri Ekrem Aslan, Gaziantep Yönetim Kurulu Üyesi Necati Binici, Kahramanmaraş Kent Konseyi Yönetim Kurulu üyesi Zeynep Arıkan, Çanakkale Kent Konseyi Yönetim Kurulu üyesi Saim Yavuz ve Kent Konseyi Birliği Basın Danışmanı Ökkeş Özekşi, Fethiye Belediyesi’ne gelerek Başkan yardımcısı Sabri Oğuz Bolelli’yi ziyaret ettiler. Ziyarete Fethiye Kent Konseyi Başkanı Gül Bahar Edik Kayhan, Fethiye Kent Konseyi Genel Sekreteri Melek Gözde Gürsoy Hoşafcı ve Yürütme Kurulu Üyeleri Bora Sarıca, Mete Ay, Çağatay Aras ve Birol Keski katıldı. Bu arada Bodrum kent konseyi Başkanı Arif Yılmaz, Marmaris Konsey Başkanı Ufuk Beytekin ile Datça Konsey Başkanı Hayriye Balkan toplantıda hazır bulundular.

İŞBİRLİĞİ AĞI KURULACAK

Muğla’nın Bodrum, Marmaris ve Datça kent konseyleri temsilcileri de toplantıda yer aldılar. Çalıştayın açılışında konuşan Türkiye Kent Konseyleri Birliği Dönem Başkanı Ekrem Aslan,“9 yıl önce 58 kent konseyinin katılımı ile gerçekleştirilen Türkiye Kent Konseyleri tarafından kabul edilen sonuç bildirgesinde kent konseyleri arasında eşit ortaklık ve dayanışma temelinde sürdürülebilir işbirliğinin gelişmesini hedeflenmiştir. Hemşeri hükümlerini esas alan bir anlayışla kentlerin potansiyelini harekete geçirmeye çalıştık. Ülkemizin tüm kentlerinde iyi yönetimin temel prensiplere bağlı kent konseylerinin birliğine öncülük eden bir işbirliği ağının kurulması sağlanmıştır” dedi.

kent-konseylerinin.jpg

BELEDİYENİN STRATEJİK PLANI İÇERİSİNE GİRDİK

Türkiye Kent Konseyleri Birliği’nin kuruluş amaç ve felsefesini de anlatan Ekrem Aslan“Fethiye’deki bu toplantıda bilgi birikimlerimizi ve tecrübelerimizi paylaşacağız. Toplantı sonunda yeni fikirler edinerek ayrılacağımıza inanıyorum” ifadelerini kullandı. Fethiye Kent Konseyi Başkanı Gül Bahar Edik Kayhan ise yerel seçimlerin ardından geniş katılımlı yönerge çalışması yaptıklarını hatırlatıp, “Her kentin farklı dinamikleri var. Muğla’daki tüm kent konseylerini bu toplantımıza davet ettik. Biz bağımsız olarak harekete geçtik. Ancak bölgedeki bazı belediye başkanları kent konseylerini kendilerine rakip olacaklar diye istemiyor. Biz Fethiye Belediyesi’nin stratejik planı içerisine girdik. Bu dönemde Dalaman’da orman yangını, Fethiye’de körfez kirliliği, İnlice’de Milyon Fest sorunları ile karşılaştık. Belediyemizin yapacağı projelerde kent konseyinin görüşünün alınmasını sağladık. Engelsiz ve ekolojik bir kent için hazırlanacak projelerde iç ve dış paydaş konusunda anlaşılabilirlik sağladık. Yönergemizi hazırladık. Burada da her kentin dinamiklerinden faydalanmayı umuyoruz” dedi.

HOŞAFÇI: BELEDİYE OLARAK ÖNEMSİYORUZ

Fethiye Belediye Meclis Üyesi Melek Gözde Gürsoy Hoşafçı  “Muğla’ya bağlı kent konseylerinin buluşmasını ve geniş katılımlı bu toplantıyı fikir alışverişi için gerçekleştiriyor ve belediye olarak önemsiyoruz. Belediye Meclis Üyesi olarak sekreteryalık yaptıktan sonra arkadaşlara görevimi devredeceğim” diye konuştu.

kent-konseylerinin6.jpg

BİNİCİ: ÜST DÜZEY YETKİLİLERE TAVSİYELERDE BULUNACAĞIZ

Türkiye Kent konseyleri Birliği Derneği Başkanı olan ve aynı zamanda Gaziantep Kent Konseyi ve Birlik Yürütme Kurulu Üyesi görevini sürdüren Necati Binici yaptığı konuşmada, yerel seçim sonrası henüz genel kurullarını yapmayan ve konsey kurmayan belediyelerin dikkatini çekti. Binici. kent konseylerinin önemine dikkat çekip, “Bu konuda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı titiz bir çalışma yapmaktadır. Kent konseyleri mutlaka çalıştırılacaktır. Kendi bölgelerinde stratejik planları hazırlayacaklardır. Burada bazı farklı, içi henüz doldurulmamış yönetmeliklerle ilgili görüş alışverişi yapıp, üst yetkililere tavsiyelerde bulunabiliriz” diye konuştu. HABER MERKEZİ

kent-konseylerinin7.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.