1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Kent Konseylerine denetleme görevi
Kent Konseylerine denetleme görevi

Kent Konseylerine denetleme görevi

Kent konseyleri kuruluş amaçları yönündeki adımları hızla atıyor. Resmi Gazete’de yayınlanan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Sıfır Atık Yönetmeliğine göre kent konseyleri atık toplama konusunda denetleme görevini üstlenecek.

A+A-

Türkiye Kent Konseyleri Birliği geçmiş dönem Başkanı Necati Binici, “Çevre ve Şehircilik Şurası sonuç bildirgesinde Bakanımız ‘kent konseyleri güçlendirilmelidir’ dedi. Yönetmeliğe Kent Konseyleriyle ilgili madde konuldu. Çıalışmalarımızın meyvelerini almaya başladık” dedi.

KENT KONSEYLERİ GÜÇLENDİRİLMELİ

Geçtiğimiz yıllarda iki yıl süreyle Çevre ve Şehircilik Şurası’nda üye olarak görev aldığığını, bu çalışmalarda kent konseylerinin işlevleri hakkında katılımcılara bilgi verme fırsatı bulduğunu söyleyen Necati Binici, “Ve katıldığım komisyonda kent konseylerinin gelecekte kentlere olan faydalarını uzun vadeli anlattığımda gerçekten üyeler bilmedikleri bir konuyla karşılaşmış gibi bana tuhaf tuhaf baktılar. Ama görüyorumki Çevre ve Şehircilik Şurası sonuç bildirgesinde bizzat Bakanın açıkladığı ‘kent konseyleri güçlendirilmelidir’ ifadesi ile çalışmalarımızın meyvelerini almaya başladık. Bakan sonuç olarak hakettiğimiz sözü söylemiş oldu” diye konuştu. 

DENETİM GÖREVİ ÜSTLENECEKLER

Atık meselesinde kent konseylerinin, bakanlığın genelgesi doğrultusunda atık toplama konusunda denetleme görevini üstleneceklerini belirten Binici, “Önümüzdeki 5 yıllık süreçte kent konseylerimiz hızlı bir şekilde gelişmelerini kuruluşlarını tamamlayıp kentleri, beldeleri için faydalı işler yapmaya başlayacaklardır. Bu konuda tekrar yine belediye başkanlarımızın kent konseylerii kurulma konusunda hassasiyetlerini istirham ediyorum. Göreceklerdirki, kurulduğu takdirde o kent, o belde, o şehir mutlaka faydalanacaktır. Kent konseylerinden bizimde istediğimiz, arzuladığımız budur “şeklinde konuştu. 

İŞTE O YÖNETMELİK

Resmi Gazete’de 12 Temmuz 2019 tarihinde yayınlanan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Sıfır Atık Yönetmeliğinde, ‘Belediyelerin mevcut atık yönetim hizmetleri ile belediye sınırlarında herhangi bir işletmeye bağlı olmazsızın atık toplayan kişilerin faaliyetlerini kent konseyi gündeminde değerlendirerek sosyal ve ekonomik koşullar göz önünde bulundurulmak sureti ile yerel ölçekli yapılabilecek uygulamalar için belediye meclislerine önerilerde bulunulmasını sağlamakla ve Sıfır atık yönetim sisteminin tasarım aşamasından başlayarak uygulamaların izlenmesi faaliyetlerini de içeren tüm süreci kent konseyi gündemine dahil etmekle yükümlüdür” dendi. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.