1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Kent Konseyleri önemli bir vizyon üstleniyor
Kent Konseyleri önemli bir vizyon üstleniyor

Kent Konseyleri önemli bir vizyon üstleniyor

Türkiye Kent Konseyleri Birliği Yürütme Kurulu Toplantısı Balıkesir’de yapıldı.

A+A-

 Toplantıda 2019 Mahalli İdareler Genel Seçimi sonrasında, kent konseylerinin oluşumu ve gelişimiyle ilgili Türkiye’nin farklı şehirlerindeki uygulamaları ve deneyimleri masaya yatırıldı. Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, bu buluşmada Türkiye'nin değişik illerinden gelen birlik üyeleriyle buluştu ve yaptıkları çalışmalardan dolayı teşekkür etti.

BELEDİYE BAŞKANLARINI ZİYARET

Türkiye Kent Konseyleri Birliği Yürütme Kurulu üyeleri  ve danışmanları yeni dönüm için yeni stratjeiler belirlemek üzere Balıkesir'de yaptığı toplantıda önemli kararlar alırken, bu arada bir dizi ziyaret ve temaslarda bulundu. Gaziantep, Adana, Eskişehir, Kahramanmaraş, Yalova, Çanakkale'den gelen temsilcilerle yapılan toplantıda UCLG Mewa'da çeşitli komisyonlarda görev alacak isimler de belirlendi. 

foro.jpg

KENT KONSEYLERİ İÇİN ÖNEMLİ DUYURU YAPILDI

Bu arada Kent konseyleri Birliği yerel seçimler sonrası, illerdeki konseyleri bilgilendirmek ve bundan sonra izleyecek yol haritaları için bilgilendirme kararı aldı. Soru ve cevap şeklinde oluşan bilgilendirme şu şekilde duyuruldu:

1.Soru: Yerel Seçimler sonrası; Kent Konseyi kimin çağrısı ile oluşacaktır?

Cevap: Belediye Başkanı çağrıyı yapacaktır. Çağrı, YSK’nın seçim sonuçlarını ilan etmesinden itibaren 3 aydır. Bu çağrıyı bizzat yapabileceği gibi birisini görevlendirerek de yapabilir.

2.Soru: Belediye Başkanı bu çağrıyı yapmak zorunda mıdır?

Cevap: Kanun ve yönetmelik uyarınca başkanın çağrı yapması zorunludur. Bu Belediye başkanının bir görevi olup ihmali halinde sorumluluk doğuracaktır

3.Soru: Kent Konseyi başkanın görevi ne zaman biter?

Cevap: Mahalli seçimlerin yapıldığı günün ertesi günü biter. Seçimler erkene alınsa da bu durum geçerlidir.

4.Soru: Konsey Başkanı genel kurul çağrısını hangi dönemde yapacaktır?

Cevap: Seçim sonrası Kent Konseyi, Belediye başkanının çağrısı ile toplanır, ilk seçim sonrası başkan seçilir. Ara dönemde yapılacak yeni seçim çağrısını Kent Konseyi Başkanı yapacaktır.

5.Soru: Kent Konseyi Başkanı ve yürütme kurulunun görev süreleri nedir?

Cevap: İlk dönem 2; ikinci dönem içim ise 3 yıl süre ile seçilir. İlk seçim için çağrı Belediye Başkanınca yapılır; ikinci dönem için çağrı Kent Konseyi başkanınca yapılır.

YÜCEL YILMAZ'DAN ÖVGÜ

Birlik Dönem Başkanı Dr. Ekrem Aslan ve Yürütme Kurulu üyeleri Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ı ziyaret ederek hayırlı olsun temennisinde bulundu. Türkiye Kent Konseyleri Birliği Yürütme Kurulu, Başkan Yılmaz’a, Kent Konseylerine ve kolektif kültüre katkılarından dolayı teşekkür etti.  Başkan Yılmaz, “Kent vizyonunun ve hemşehrilik bilincinin gelişmesinde önemli bir vizyon üstlenen Türkiye Kent Konseyleri Birliği’nin Başkanı Ekrem Aslan ve Birlik Yürütme Kuruluna nazik ziyaretleri için teşekkür ediyorum” dedi.

Türkiye Kent Konseyleri Birliği (TKKB) Yürütme Kurulu Üyeleri ayrıca Karesi Belediye Başkan Vekili Uğur Türkmen ve Karesi Kent Konseyi Başkanı Şaban Akkol’u da ziyaret ederek bilgi alışverişinde bulundu. 

SOYGÜZEL'İ UNUTMADILAR

Türkiye Kent Konseyleri Birliği Yönetim Kurulu, Yalova İl Genel Meclisi Başkanı Hasan Soygüzel’i ziyaret ederek, başarı dileklerini iletti. Ekrem Arslan, “Hasan Soygüzel’in İl Genel Meclisi Başkanı seçilmesi, kent konseyleri ailesi olarak bizleri son derece mutlu etti. Kendisinin bu alandaki bilgi ve tecrübesinden Türkiye Kent Konseyleri Birliği olarak bizler her zaman istifade ediyoruz. Şimdi Yalova’nın da Hasan Başkanımızın yerel yönetimlerle ilgili birikiminden en üst düzeyde faydalanacağını düşünüyorum. Kendisine başarılar diliyoruz.” dedi.

SOYGÜZEL: KENT KONSEYLERİ BİR DEMOKRASİ OKULU

Yalova İl Genel Meclisi Başkanı Hasan Soygüzel de ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade ederek; “Kent konseyleri gerçekten bir demokrasi okuludur. Ben de bu okulda çok şeyler öğrendim. Şimdi farklı bir kulvarada yerel yönetimlerin ve yerel demokrasinin güçlenmesi için çalışıyorum. Ancak, Türkiye Kent Konseyleri Birliği ile ve sivil toplumla olan yol arkadaşlığım bundan sonra da devam edecek. Çünkü bu bitmeyen bir yolculuk. Ülkemiz ve şehirlerimiz için çalışmaya devam edeceğiz.” dedi.

İZLENECEK YOL HARİTASI BELİRLENDİ

Türkiye Kent Konseyleri Birliği Yürütme Kurulu ziyaretlerin ardından yaptığı toplantıda yerel seçimler sonrası izlenecek yol haritası çerçevesinde, mevcut ve yeni kurulacak kent konseyleri için değerlendirmelerde bulundu. 2019 Mahalli İdareler Genel Seçimi sonrasında, kent konseylerinin oluşumu ve gelişimiyle ilgili Türkiye’nin farklı şehirlerindeki uygulamaları ve deneyimleri masaya yatırıldı. Haber Merkezi

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.