1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kent Konseyinden ÜÇ önemli uyarı
Kent Konseyinden ÜÇ önemli uyarı

Kent Konseyinden ÜÇ önemli uyarı

Gaziantep Kent Konseyi Başkanı Dr. Samet Bayrak, Tugay arazisinin, Dülükbaba Ormanı ile birleştirerek kente kazandırılması gerektiğini Valilik Binasının yıkımına karşı olduklarını ve buranın kültürel amaçlı kullanılmasını istediklerini söyledi.

A+A-

 Yesemek ile ilgili görüşlerini de aktaran Bayrak, “Yesemek önemli bir Kültürel değerimiz ve korunmalı ve Gölet duvarı yapılmamalı” dedi. 

Geçtiğimiz hafta içerisinde Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından onaylanan ve askı süreci devam eden 5.Zırhlı Tugay Komutanlığı arazisinde yapılan plan tadilatı, kamuoyunda yoğun şekilde tartışıldığını anlatan Bayrak, “Kentin oldukça önemli bir noktasında gerçekleştirilen bu plan tadilatıyla ilgili tartışmaları önemsemekte ve bu tartışmalardan kent lehine bir sonuç çıkmasını umut etmekteyiz. STK’lar tarafından yapılan açıklamalar ile birlikte Gaziantep Kent Konseyi olarak da bu konudaki hassasiyetimizi Gaziantep kamuoyuyla paylaşmak isteriz” diye konuştu. 

KENTE KAZANDIRILMALI

“Stratejik olarak önem arz eden bir konumda bulunan askeri alanın kentimizde farklı bir bölgeye taşınması elbette ki konunun uzmanları tarafından değerlendirilerek alınmış bir karar sonucu ortaya çıkmıştır” diyen Bayrak, “Zırhlı Tugay Komutanlığının yeni askeri alana taşındıktan sonra mevcut tugay arazisinin nasıl kullanılacağı ise kentin bugünü ve yarını açısından önem arz etmektedir. Gaziantep iklimsel özellikleri gereği orman alanının kısıtlı olduğu, bununla birlikte insan emeği ile ortaya çıkarılmış ve kent için çok değerli olan orman arazisine sahip bir kenttir. Nüfusu hızla artan Gaziantep’te iklim krizinin etkilerini giderek hissettirdiği bu dönemde orman alanına duyduğumuz ihtiyaç giderek artmaktadır. Bu alanda Dülükbaba Ormanının hemen yanı başında yer alan ve neredeyse tamama yakını kamu mülkiyetinde yer alan bu geniş araziyi Dülükbaba Ormanı ile birleştirerek kente kazandırmak için büyük bir fırsat bulunmaktadır. Medeniyetler Şehri Projesi, geniş yeşil alanlar ayrılmış nitelikli bir proje olsa da gerçek ve tümleşik bir ormanın yerini tutmayacaktır. Yine şu anda askı süreci devam eden ve Turgut Özal Bulvarı üzerindeki aks, çorak bir alan durumundadır. Unutulmamalıdır ki Dülük Ormanının bulunduğu arazi de benzer özellikler göstermekteydi. Gaziantep Kent Konseyi, kente dair doğal ve kültürel zenginliklerin korunması ve yenilerinin oluşturulmasına büyük önem vermektedir” şeklinde konuştu. 

YIKIMA KARŞIYIZ

Sözlerine “Kent Konseyi Valilik Binasının yıkımına karşı ve Kültürel amaçlı kullanılmasını istiyor” diye devam eden Bayrak şunları söyledi: “ Kamil Ocak Stadyumu ve Çevresi ile ilgili yapmış olduğumuz açıklamalar ve yapılan Genel Kurul bu bilinçle yapılmıştır. Gaziantep Kent Konseyi burada ki valilik binasının yıkılmasını doğru bulmamaktadır. Bu bina boşalacaksa kültürel amacı olarak kullanılmalıdır.  Yesemek önemli bir Kültürel değerimiz ve korunmalı ve Gölet duvarı yapılmamalı. Yesemek Antik Kentine çok yakın bir bölgede yapılan duvarların yer yer 36 metreye varan yüksekliğe ulaştığı ve antik kente zarar verme potansiyeli taşıyan sulama göletini yargıya taşımamız Gaziantep Kent Konseyi’nin kent değerlerine verdiği öneme başka bir örnektir. Bu ve benzeri konularda Gaziantep Kent Konseyi sürecin takipçisi olmaya devam edecektir. Zırhlı Tugay arazisi ve çevresinin bütünüyle orman alanına dönüştürülerek Dülükbaba ile birleştirilmesi tarihi bir kazanım olacaktır” LEYLA ÖZEKŞİ POLAT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum