1. HABERLER

  2. KÜLTÜR SANAT

  3. Kendirli Kilisesine Arkeoloji misyonu
Kendirli Kilisesine Arkeoloji misyonu

Kendirli Kilisesine Arkeoloji misyonu

Avrupa Birliği desteğiyle hayata geçirilecek Anadolu Arkeoloji ve Kültürel Miras Enstitüsü'nün tanıtım toplantısı gerçekleştirildi.

A+A-

Restore edilerek enstitüye dönüştürülecek Tarihi Kendirli Kilisesi, Türkiye’nin ilk milli arkeoloji ve kültürel miras niteliğini taşıyacak. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından uygulamaya alınan AB-Türkiye Anadolu Arkeoloji ve Kültürel Miras Enstitüsü Projesi kapsamında kentte gelen  Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Avrupa Birliği Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Haluk Dursun, AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger, Vali Davut Gül ve Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, enstitünün hizmet vereceği alanda incelemelerde bulundu.  7,5 milyon avroluk AB fonuyla hayata geçirilen projenin 540 günlük sözleşme süresince enstitünün anlamlı bir tarihe sahip binada arkeoloji dünyasına kazandırılacağı belirtildi. 

CİDDİ BİR PROJE

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Gaziantep ziyareti sırasında halka seslendiği konakla tarihi Kendirli Kilisesi'ni kapsayan alanda enstitünün kurulmasıyla ortak kültürel miras değerlerinin araştırılması, korunması, tanıtımı yoluyla Türkiye ve AB arasındaki kültürlerarası diyaloğun geliştirilmesi, sivil toplum diyaloğunun artırılması hedefleniyor. Projede kütüphane, laboratuvar, eğitim ve danışmanlık birimleri yer alacak.

TERCİH TESADÜF DEĞİL

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Berger, tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, barışçıl ilişkilerin sürdürülebilmesi için kültürel değerlerin iyi kullanılması gerektiğini söyledi.  Bu anlamda kurulacak enstitünün önemli bir misyon üstlenebileceğine işaret eden Berger, enstitünün kuruluş yeri olarak Gaziantep'in tercih edilmesinin ise tesadüf olmadığına dikkati çekti.

GAZİANTEP ÇOK ÖNEMLİ

Berger, sosyal ve kültürel açıdan Gaziantep'in önemine değinerek, şunları kaydetti: "Bu şehirde arkeoloji enstitüsünün açılmasının çok güzel sonuçları olacaktır. Enstitü, kültürel ortak değerleri korumak adına kuruldu. Kadim Anadolu kültürünü koruma ve toparlama adına önemli bir merkez hazırlayacağız. Bu çalışma, ortak bir araştırma enstitüsü olacak. Gençleri yetiştirip eğitecek. AB ile Türkiye arasında arkeolojik iş birliklerini artırma konusunda da önemli bir adımı atmış oluyoruz. Gaziantep'in uluslararası iş birliğinin merkezi haline gelmesi adına da güzel bir adım atmış olacağız."

GÜL: İDDİALIYIZ

Vali Davut Gül ise Gaziantep'in önemli bir kültürel alan derinliğine sahip olduğunu, o yüzden kurulacak enstitünün de daha anlamlı hale geleceğini vurguladı. Bundan sonraki süreçte arkeolojinin dünya çapındaki çalışmalarına ev sahipliği yapmaya hazırlanacaklarını anlatan Gül, bu açıdan zaman kaybetmeden çalışıp, Gaziantep'i arkeolojinin merkezi haline getirmek istediklerini kaydetti.

ŞAHİN: ÇOK ÖNEMLİ

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin de 4 yıllık emeğin sonucunu Türkiye ve dünya toplumlarıyla paylaştıklarını ifade etti. Şehirlerin medeniyetlerin aynası ve beşiği olduğunu, Anadolu'nun da büyük bir zenginliği bünyesinde barındırdığını dile getiren Şahin, "Bugün bu coğrafyada, bereketli hilalin ortasındayız. Dünyanın en eski medeniyetlerinin barındığı bu topraklarda açılacak enstitü de bu anlamda çok önemli." dedi.

RESTORE EDİLECEK

Şahin, söz konusu enstitü için önemli bir bina seçtiklerini ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün Gaziantep'e geldiğinde halka seslendiği binayı enstitüye ayırdıklarını belirtti. Gelenekten geleceğe, yerelden evrensele anlayışıyla kentteki tüm eserleri restore ederek yaşayan merkezler haline getirmek istediklerini dile getiren Şahin, bu anlamda hayata geçirdikleri projeleri anlattı.

LEZZET BAŞKENTİ

Gaziantep'in dünya tarafından tescilli "lezzet başkenti" olduğunu kaydeden Şahin, "Artık bir iddiamız daha var, o da arkeoloji başkenti olabilmek. Bunun için de ciddi çalışmalar yapacağız. Atalarımızdan aldığımız mirası geleceğe taşıyacağız. Medeniyet kodlarına yeniden dönmemiz, birlikte yaşam kültürünü yeniden bu coğrafyaya taşımalıyız." diye konuştu.

KAYMAKCI: YER KONUSU ÖNEMLİYDİ

Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Avrupa Birliği (AB) Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı, Gaziantep'te yapılacak Anadolu Arkeoloji ve Kültürel Miras Enstitüsü'nün tanıtımında yaptığı açıklamada, enstitü için yer seçimi konusunda uzun süre düşünüldüğünü ve bakanlığın Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile görüşerek projenin hayata geçirilmesine karar verdiğini söyledi.

SİVİL TOPLUM DİYALOGU ÖNEMLİ

Kaymakcı, bugün Gaziantep için hayata geçirilen enstitü projesinin 7,5 milyon avrosu AB destekli olmak üzere 8,2 milyon avroluk bir proje olduğunu belirterek, "AB başkanlığımız 15 yıldır ülkemizin AB sürecini hızlandırmak için çalışmalarını sürdürüyor. AB artık elit projesi olamaz, AB artık sadece diplomatların masada müzakere ettiği, konuştuğu bir süreç değil. Biz artık AB sürecimizde belediyelerimizi, yerel yönetimlerimizi, sivil toplum kuruluşlarımızı, öğrencilerimizi, üniversitelerimizi sistemin içine dahil etmek istiyoruz. Zaten sivil toplum diyaloğuna da önem veriyoruz." diye konuştu.

DURSUN: GÜÇLÜ BİR ŞEHİR

 Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Haluk Dursun, gelecek dönemde 2 sergiyle Türkiye'nin AB'ye kültür köprüsü kurması için çalışma yapacaklarını belirterek, "Berlin ve Londra'da 2 büyük sergi planlıyoruz. Karkamış, Göbeklitepe ve Yenikapı kazıları AB'ye kurulacak kültür köprüsünün en önemli araçları olacak." dedi.Gaziantep'in ve bölgesinin kültürel değerlerinin yanı sıra insani ve beşeri değerler konusunda da çok güçlü olduğunu anlatan Dursun, "Bu toprakların ne kadar cömert olduğunu son olaylarla gördük. Ensar ve muhacirin ne olduğunuGaziantep gösterdi. Bu değerlerimizi, yaşayan insan hazinemizi her şeyin üzerinde tutuyoruz." diye konuştu.

KARKAMIŞ ÖNEMLİ

Gaziantep'teki Karkamış Antik Kenti'nin de bu anlamda önem kazanan bir merkez olduğunu anlatan Dursun, şöyle devam etti: "Karkamış ile yakından ilgileniyoruz. Çünkü Karkamış sınırın sıfır noktasındadır, karşısı Suriye'dir. Kazı alanının bir kısmı Türkiye'de bir kısmı da Suriye'dedir. Tüm savaşlara, insanlığı rencide eden durumlara karşın bilim ve arkeoloji açısından önemi göz önünde bulundurarak bu bahardan itibaren alanın yönetiminin sürdürülmesinin devamlı şekilde olması için karar aldık."

İLK OLMA ÖZELLİĞİNİ YAŞANIYOR

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Büyükşehir Belediyesi işbirliğinde hazırlanan AB-Türkiye Anadolu Arkeoloji ve Kültürel Miras Enstitüsü Projesi, başlatıldı. Restore edilerek enstitüye dönüştürülecek Tarihi Kendirli Kilisesi, Türkiye’nin ilk milli arkeoloji ve kültürel miras niteliğini taşıyacak. Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, tarihiyle, kültürüyle, arkeolojisiyle yükselen Gaziantep’e, Anadolu Arkeoloji ve Kültürel Miras Enstitüsü’nün çok yakışacağını söyledi.

KENDİRLİ KİLİSESİ’Nİ GEZDİLER

Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne adaylık sürecinde Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı II (IPA II) kapsamında Kültür ve Turizm Bakanlığı liderliği ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ortaklığıyla 2014 programına sunulan AB-Türkiye Anadolu Arkeoloji ve Kültürel Miras Enstitüsü Projesi, uygulamaya alındı. Proje kapsamında restore edilerek Anadolu Arkeoloji ve Kültürel Miras Enstitüsü’ne dönüştürülecek olan tarihi Kendirli Kilisesi gezildi. HABER MERKEZİ * AA

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.