1. YAZARLAR

  2. Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

  3. KENDİ PENCEREMDEN GAZİANTEP SİYASETİNE BAKIŞ
Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Yazarın Tüm Yazıları >

KENDİ PENCEREMDEN GAZİANTEP SİYASETİNE BAKIŞ

A+A-

Artık her yerde seçim konuşuluyor.. Türkiye'de olduğu gibi şehrimizde de heyecan dorukta.. Bu seçim genel seçime benzemeyecek kesinlikle.. Pahalılık ve Zamlar bu seçimi kesinlikle etkileyecek.. Çünkü ülke pahalılıktan ve tarıma yönelik yanlış politikadan dolayı şu anda resmen huzursuz.. AK Parti iktidarı ciddi sıkıntılar yaşabiliriz sandıklarda.. Haliyle bu şehrimize de yansıyacak.. Aslında pahalılık zaten vardı, keyfi fiyat artışları hepimizi canından bezdiriyordu.. Birde üstelik meyve sebze fiyatlarındaki zamlar, tanzim satış uygulamasına dönüşler, marketlerdeki keyfi artışlar, poşet vakası, bunu fırsat bilip ortaya çıkan ve kolay yoldan zengin olanlar vatandaşları canından bezdirdi.. Bunları bir kenara koyup şehrimizdeki durumlara bakacak olursak adayların tempoyu yükselttiklerini söyleyebilirim.. Aslında aylardır bu tempoyu Büyükşehir, Şahinbey ve Şehitkamil belediye başkanları başlatmıştı zaten.. Fatma Şahin en erken açıklanan aday olmasına karşın, Mehmet Tahmazoğlu ve Rıdvan Fadıloğlu’da aday gösterilecekleri belli olmadan sahalarda çalışmaya başlamışlardı.. Diğer partilerden hiç ses çıkmıyordu.. Özellikle CHP’den.. İYİ Parti ise Büyükşehir adayı bulabilmek adına Antep’te görüşmediği kimse kalmamıştı.. HDP başından beri sessiz kaldı.. Hiç ön plana çıkmadı, aday göstermedi.. Saadet her zamanki ses verdi.. MHP biliyorsunuz önce aday çıkartacağını açıkladı ama sonra vazgeçince, bence sadece Gaziantep’te değil Türkiye’de büyük bir fırsatı kaçırmış oldu.. Şimdi AK Parti ile kolkola, yan yana.. Ama itiraf etmem gerekirse, iki taraf ta samimi ve içten değil.. Güven ortamı çok zayıf..

FATMA ŞAHİN'DEKİ PERFORMANS BİZDE YOK

Gelelim gözlemlerime ve tespitlerime.. Büyükşehir’de Fatma Şahin’in seçim temposu bizim gazetenin temposunu çoktan geçti.. Biz en fazla tiraj ve okunurluluk oranıyla gazetemizi maraton koşar hale getirdik ama, kendimiz ekonomik yönde postacı yürüyüşü yapabilir halde kaldık... Gazete sürekli bizlere dönüp, “koş koş ben nereye kadar dayanırım ki" diyor resmen.. Ama Sayın Fatma Şahin öyle değil.. Bizim gibi ekibiyle gazete haberciliğine odaklı değil.. Şehrin tüm katmanlarında top koşturuyor..  Elindeki gücünü ekibiyle birlikte çok iyi kullanıyor.. Çok etkili bir ortam yaratıyor kendisine.. Yerel ve ulusal Medyayı iyi kullanıyor, algıyı mükemmel yaratıyor.. Yürümüyor, koşturuyor resmen, belediye ile birlikte aynı tempoda koşuyor.. Bu kadar enerjiyi sağlamasını takdirle izlediğimi söylemeliyim.. Güzel şeyler de yapmıyor değil Allah için.. Seçim çalışmalarında eksik gördüğüm şey, vatandaşların yaşadığı sorunlara ortak olma konusundaki eksikliği.. Dokunmak güzel ama yaşanan sıkıntılara ortak olmak, pahalılık konusunda yerel bazda çözümler üretmek, bu yönde mesajlar vermek hatta bazı projeler geliştirmesi gerekir diye düşünüyorum.. Çünkü bu seçimde AK Parti’nin işinin zor olacağını herkes iyi biliyor..

CELAL DOĞAN DOĞRU ADIMLAR ATIYOR

Sayın Şahin’in rakibi Celal Doğan’da başladı sahalarda varlığını hissettirmeye.. Fena da gitmiyor gibi.. Farklı bir metod uyguluyor ve eski günlerinde olduğu gibi damardan giriyor.. Vatandaşların pahalılıktan şikayetlerine ortak oluyor, Gaziantep’in yaşanılır kent olmaktan çıkarıldığını, güvenlik ve Suriyeli meselesini ince ince işliyor.. “Benim bıraktığımda kent böyle değildi” diyerek, özellikle Antep kökenliler ile şehirde huzur ve güven isteyenlere mesajlar veriyor.. Taşar ailesini yanına alarak, geçmiş dönemdeki ayrı partilerde olsalar da, Gaziantep’in menfaatine el birliği yaparak efsane haline gelen hizmet ve projeleri hatırlattırıyor.. Yakında kentte büyük bir kesimin hem fikir olduğu Gaziantepspor mağduriyetini de katabilir.. Bu adımı partili partisiz her kesimin ilgisini çekebilir ve pozisyonunu değiştirmede etkili olabilir.. Elbette HDP’nin oylarını da katacak olursak, Celal Doğan için oy tahminlerinde bulunanları şaşırtabileceğini söylemeliyim..

EJDER DEMİR CHP'DEN DESTEK ALAMAYACAK

İYİ Parti’de son karar Ejder Demir için verilince, gecikilmiş olsa da, bu siyasetçinin hukukçu kimliği ve MHP’ye öfkeli olanları yanına çekme hamlesini iyi kullanma ihtimalinin yüksek olduğunu dile getirmeliyim.. Buna AK Parti’nin kırgın ve kızgın kanadının da katılabileceğini rahatlıkla hesaba katarım.. Tabii Ejder Demir olarak belki iyi şeyler yapabilir, ama İYİ Parti’nin taban oluşturamayışı, siyaseten vatandaşların sarılıp bağlanacağı bir parti haline dönüşemeyişinin sıkıntısını yaşaması muhtemel.. İttifak ortağı  CHP’de durum bambaşka.. Güya  İYİ Parti ile Büyükşehir belediyesi için ortaklar, ama gerçekte ortaklık filan yok.. Kimse kimseyi kandırmasın, bu işin sihiri Koray Aydın ile çoktan bozuldu.. Büyükşehir için aday tercihi CHP’ye verilmeyince iş orada bitti..  Haliyle bu parti tamamen DSP’den aday olan Celal Doğan’ı desteklemeye yöneldi.. Böylece Ejder Demir’in, ittifak ortağından oy alma şansı azaldı..

O CHP'LİLERE NE OLDU ?

Burada CHP için bir parantez daha açmak istiyorum.. Bu partiye Gaziantep tarihinde görülmedik şekilde darbe indirenler şimdi mutlu olmuşa benziyor. Baksanıza sesler kesildi, kavga gürültü bitti.. Tehditler kalmadı.. Peki ne oldu da haftalardır çıkartılan yaygaralar aniden bıçak gibi kesildi.. Cevabını hemen vereyim, çünkü saysanız 15 kişiyi geçmeyen arkadaşlar meclis üyeliğini kapınca muratlarına erdi.. Ve bu kadar kişi uğruna yüzbinlerin oyuna sahip parti darmadağın edildi.. Aslında CHP’nin bunlardan kurtulması gerekti ama başarılamadı.. İki Milletvekili arkadaşımız tavizler verdi, böylece onlar da CHP’ye kötülük edenler kategorisine dahil edildi.. Bu benim görüşüm, ister kırılan, ister öfkelenen olsun.. Tablo budur.. Partiyi kendi çıkarları uğruna kullananlar, o partiye en büyük zararı verenlerdir.. Gerçek CHP'liler maalesef sessiz kaldı, böylece yıllardır parti yerine kendilerini düşünenler yine galip geldi.. AK Parti’de de sıkıntılar oldu ama kimse CHP’deki 10-15 kişi gibi partinin kaderiyle oynama cesaretini gösteremedi.. Üstelik CHP gibi ödüllendirilmedi..

RIDVAN FADILOĞLU'NUN ALDIĞI DUALAR

Dönelim tekrar yerel seçimlerdeki gözlemlerimize.. İlçelere gelecek olursak, tüm adayların seçime heyecan katacağını söylemeliyim.. Şehitkamil’de Rıdvan Fadıloğlu’nun da rakibi olan diğer adaylara karşı hızlı koştuğunu söylemeliyim.. Kısa, orta ve uzun mesafede öyle koşturuyor ki, bu aralar spor yapmasına gerek kalmayacak.. Çünkü spor alanları ve salonlarıyla vatandaşları zaten koşturmaya başladı bile. Bir de şu var mutlaka yazmalıyım.. Aklıma geldiği kadarıyla, başta ŞMK olmak üzere yaptırdığı sosyal tesisler, çok geniş kapsamlı çiçek seraları, Türkiye’de ilk kez gerçekleşen MÖB projesi, Alleben yüzme havuzu, hele büyükşehir bitişiğindeki Kültür Sanat merkezi, Merveşehirdeki nikah salonu inanılmaz güzel.. Hepsini bir kenara bırakın, sadece şu modern taziye evlerindeki hizmetinden dolayı, Rıdvan Fadıloğlu’na yapılan dualar yedi sülalesini yetecek kadar önem taşıyor.. Bu halkın görüşüdür, benimki de dahil.. Rakipleri CHP’den Nesrin Tuncel’i hem CHP, hem de HDP’nin destekleyeceği biliniyor.. Kadın aday olması renk katacak elbette.. Son dakikada aday gösterilen Bekir Öztekin’in bu ilçede MHP’den ve AK Parti’den oy alma ihtimali yüksek..  Bekir hoca şimdiden kolları sıvamıştır mutlaka...

TAHMAZOĞLU'NUN ETKİLEME GÜCÜ YÜKSEK

Şahinbey’de Mehmet Tahmazoğlu da inanılmaz bir tempoyla çalışıyor.. Hayata geçirdiği projeleri, aklıma getirdiğim kadarıyla her bölgedeki toplu konutları, Yeşil Vadisi, Şehreküstü konakları, Şahinbey kongre merkezi, özellikle park bahçelerdeki başarısı, büyük zeytin fidanı dağıtımındaki akılcı adımı, Atletizm köyü ve salonları işe yaradı elbette.. Ama biz yetmez diyoruz.. Özellikle Şahinbey bölgesinde daha fazla spor alanları istiyoruz.. Mutlaka ifade etmeliyim bu konuyu.. Şehrimizi ve ülkemizi Avrupa’da temsil eden Hokey takımımız için kimseyi dinlemeden, yapılan kişisel eleştirilere kulak tıkayarak tez elden bu kulübümüzün yeterince faydalanacağı bir salon projesini hayata geçirmesini istiyoruz.. Şu bir gerçek, Sayın Tahmazoğlu, rakip partilerin kendi içlerindeki çekişmelerin kendisine yarayacağını çok iyi hesaplayarak, gittiği her yerde muhalif de olsa küçük dokunuşlarla etkileme yöntemi son derece akıllı bir davranış olarak görüyoruz.. Aslında yeri gelmişken söyleyeyim, AK Partili başkanlar hizmet ve sorunlar konusunda partili ayrımı yapmadan hareket ederse, ciddi manada kazançlı çıkarlar..CHP’de son dakikada Şahinbey’e aday olan Sait Köse, elbette tecrübeli bir siyasetçi. Burada da hesaplar CHP-HDP oyları üzerinde yapılıyor.. Ama CHP’deki olumsuz gelişmelerin oy oranını düşürme ihtimalini göz önünde bulunduruyorum.. Haftaya diğer ilçelerdeki durumları ve adaylar hakkındaki görüş ve önerilerimi yazmaya devam edeceğim..Saygılarımla..

NOT: Biliyoruz ki gazetemizin siyah- beyaz çıkması sizler gibi bizleri de rahatsız ediyor.. İçerik açısından kaybımız yok, ama görsellikte sizler gibi biz de hoşlanmıyoruz böyle olmaktan.. Şimdilik dayanmaya ve aklımızı başımıza alma konusunda ders çalışmaya devam ediyoruz..

HEPİNİZE İYİ HAFTALAR

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
12 Yorum