1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Kemal Kılıçdaroğlu STK ve muhtarların dert babası oldu
Kemal Kılıçdaroğlu STK ve muhtarların dert babası oldu

Kemal Kılıçdaroğlu STK ve muhtarların dert babası oldu

Herkes dert döktü herkes şikayet etti

A+A-

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Gaziantep'te yaşanan sıkıntıların boyutunu Onat Kutlar Salonu'nda düzenlenen STK, muhtarlar kanaat önderleri buluşmasında gördü. Yoğun katılımın sağlandığı buluşmada söz alan katılımcılar yaşanan sorunları ilk ağızdan Kılıçdaroğlu'na iletti. İlaç fiyatları, pahalılık, uyuşturucu, yoksulluk gibi konuların gündeme getirildiği buluşmada noktayı Gaziantep Eczacılar Odası Başkanı İrfan Demirci ve bağımlı bir kardeşe sahip olan Zafer İrkos koydu. Demirci, "Her ayın ilk üç gününde şu söylenir. Gaziantep ihracatta yine fark yarattı. İlk 5'e girdi. Yaklaşık olarak 5 organize sanayiyi ihracatın önemli bir bölümünü Gaziantep yapıyor. Ama bu rakamlara dönüp baktığınız zaman Gaziantep insanı milli gelirde nerede ? Gaziantep insanı ortak milli gelirden pay alırken ilk 15'te yok.  İki tane kent iç içe yaşar durumda. İşte ben buradan Gaziantep'e ilişkin CHP'nin son dönemde yönetimsel anlamda neden uzak kaldığını ve Gaziantep'le çok ilgilenmediğini merak ediyorum" dedi.  İrkos ise, madde bağımlısı olan kardeşinin yaşadıklarını anlattı ve "Gaziantep'te her yerde ekmek gibi su gibi ateş buz satılıyor. Nereden geliyor, nasıl buluyorlar bilmiyorum. En ağır dertlerden birisi bu. Ne olur iktidar olun olmayın buna çare bulun" dedi. 

fm1qlb6ayaqk8w1.jpeg

YOĞUN BİR GÜN GEÇİRDİ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Gaziantep'te yoğun bir gün geçirdi. Güne Gaziantep Ticaret Odası'nı ziyaret etmekle başlayan Kılıçdaroğlu, " İkinci yüzyılda hata yapma lüksümüz yok. Geçmişin hatalarını bir tarafa bırakalım. Artık kavgadan bıktık" dedi. 

KALABALIK KARŞISINDA ŞAŞIRDI

GTO'dan sonra Balıklı ve Gaziler Caddesi'ne geçen Kılıçdaroğlu, kalabalık karşısında şaşırdı.  Kılıçdaroğlu, burada toplanan vatandaşlara kısa bir konuşma yaptı. Kılıçdaroğlu, iktidarlara geldiklerinde Suriyelileri en geç 2 yıl içerisinde ülkelerine göndereceklerini belirterek, Suriyelilerin hafta sonu tatil için Türkiye’ye gelebileceğini ifade etti. Kılıçdaroğlu, “Esnaf ve çiftçinin kredi borcunun faizini 1 hafta içinde sileceğim. Bu ülkeye adaleti getireceğiz" diye konuştu.

fm1qlfcakaiboxs.jpeg

SANAYİ ODASINI ZİYARET ETTİ

Kılıçdaroğlu, Gaziantep Sanayi Odası ziyaretindeki konuşmasında, iktidar olduklarında öngörülen bütün demokratik standartları Türkiye'ye getireceklerini söyledi. Demokrasinin özgür medya demek olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, akıllı siyasetçinin en çok sağlıklı ve tutarlı eleştiriye ihtiyaç duyması gerektiğini belirtti.  Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin kaderini değiştirmenin ve hızla büyütmenin mümkün olduğuna işaret etti. Türkiye'nin artık krizlere girmesini istemediklerini aktaran Kılıçdaroğlu, "Türkiye artık krizlerden bıktı. İktidarlar değişir ama Türkiye kriz ortamında asla ve asla sürüklenmemeli. Sandığa giderken elinizi vicdanınıza koyup oy kullanın. Eğer Türkiye bu badireden çıkacaksa bu atmosferden çıkacaksa demokrasi içerisinde çıkmak zorundadır. Türkiye darbelerden çok çekti, büyük acılar çekti. Özgür irademizle Türkiye'ye yeni bir sayfa açmak zorundayız. Hepimizin huzur içerisinde yaşayacağı bir Türkiye'yi inşa etmek zorundayız." değerlendirmesinde bulundu.

fm15bx_wyaiiakh.jpeg

SÖZ STK'LARDA

Kılıçdaroğlu, Şehitkamil ilçesindeki Onat Kutlar Tiyatro Salonu'nda düzenlenen programda, kanaat önderleri, muhtarlar ve STK temsilcileriyle bir araya geldi.

fm15bx_xeae-4z6.jpeg

İLK SÖZ TEZEL'İN

Buluşmada ilk söz Mimarlar Odası Başkanı Aslı Tezel'e verildi. Tezel, toplantıya çok sayıda başkanla katılım sağladıklarını belirterek, "Eğitim sağlık ve birçok alanda sorunlarımız mevcut. Son dönemde açılan 

200'ün üzerindeki üniversite mevcut. Bununla beraber 155 tane mimarlık fakültesi var.  Akademik olarak maalesef doğru dürüst mimarlar çıkıyor. Kontejan sıralaması gözden geçirilmeli diye düşünüyorum. Kültürel yapımızı maalesef kaybettik. Bize bunlarla ilgili rapor sunduk" dedi. 

herkes-dert-döktü-asli.png

BERİL LEYLEK KADIN KOTASINI GÜNDEME GETİRDİ

GAGİKAD Başkanı Dr Beril Leylek ise kadın kotasını gündeme getirdi. "60 üyemizle huzurundayız" diyen Leylek, "Konuşmalarınızla kadınlara gösterdiğiniz ilgi bizi inanılmaz mutlu etti. Siz cam tavanları kadınlarla birlikte kıracağız demiştiniz, biz Gaziantep'te bunu yapıyoruz. Biz sizden yüzde 50 kadın kotası istiyoruz. Gaziantep'te milletvekili olacak çok sayıda akıllı donanımlı kadın var. Bu konuda size olan inancımız tam" dedi. 

herkes-dert-döktü-leylek.png

DEMİRCİ NOKTAYI KOYDU

Gaziantep'in sorunlarını net şekilde anlatan bir diğer isim de Eczacılar Odası Başkanı M.İrfan Demirci oldu. İlaç yokuyla verilen mücadeleyi anlatan Demirci, Gaziantep'te yaşanan sıkıntılarını ve iki ayrı Gaziantep'in nasıl oluştuğunu anlattı. Demirci, "Gaziantep çok pahalı bir kent. Bir daireyi İstanbul'daki boğaz manzaralı daire fiyatına veriyorlar. Lokantalar pahalı, her şey çok pahalı, Gaziantep maalesef yaşanamaz bir şehir. Sanki bir tarafta zenginlik, bir tarafta yoksulluk. İki tane kent iç içe yaşar durumda. İşte ben buradan Gaziantep'e ilişkin CHP'nin son dönemde yönetimsel anlamda uzak kaldığını ve Gaziantep'le çok ilgilenmediğini düşünüyorum. Gaziantep'te incelenmek adına Gaziantep'in bu içine düştüğü yoksullukla aşırı zenginlik arasındaki uçurumun neler yapabileceğini merak ediyorum." dedi. 

herkes-dert-döktü-demirci.png

GÖÇ ALAN KENT

Gaziantep'in çok ilginç bir kent olduğuna vurgu yapan Demirci, "500 bine yakın bir Suriyeli sayısı var. Çok göç alan bir şehir. Gaziantep'in başka özelliği var. 5 sanayi bölgesi var. 400 bine yakın da SGK'lı işçisi, Her ayın ilk üç gününde şu söylenir.  Gaziantep ihracatta yine fark yarattı. İlk 5'e girdi. Yaklaşık olarak 5 organize sanayiyi ile ihracatın önemli bir bölümünü Gaziantep yapıyor. Ama bu rakamlara dönüp baktığınız zaman Gaziantep insanı milli gelirde nerede ? Gaziantep insanı ortak milli gelirden pay alırken ilk 15'te yok"

herkes-dert-döktü25.png

ZENGİN VE FAKİR HASTANESİ

Eczacılar Odası Başkanı M.irfan Demirci, ilaçta yaşanan sıkıntıları da şu sözleriyle anlaktı "Eczacılar olarak Türkiye'de 1 yıldır ilaç yokuyla uğraşıyoruz. Eczanelerde ilaç yok. Türkiye'de eczaneler ilaç yoku anlatmaya çalışıyor. Çünkü ilaç yokuna yok diyen bir anlayış var. Eczanelerde biz hastalara ilaç ulaştırmaya çalışıyoruz.  Hastalar eczanelerde çok daha fazla ilaç farkları ödüyor. Artık Türkiye'nin sağlık sisteminde zenginlerin hastanesi ve yoksulların hastanesine dönüşen bir sağlık sistemiyle karşı karşıyayız.  Yoksullar özel hastanelere gidemiyorlar, muayene farklarını ödeyemiyorlar"

herkes-dert-döktü5.jpeg

KAHRAMAN TALEPLERİ İLETTİ

Gaziantep baro başkanı Av. İskender Kahraman ise, taleplerini iletti. Kahraman, "bizler hakkaniyetle sonucun elde edilmesine yardımcı olan bireyleriz. Ancak maalesef önümüzde engeller var. Talep ettikçe adalete erişimi engelleyen güçler meydana geliyor. Çoklu baro yasası gibi. Biz sizlerden yeni avukatlık konusunda neler yapabiliriz sorunun cevabını istiyoruz" dedi. 

herkes-dert-döktü4.jpeg

CEYLAN: EN BÜYÜK SORUN UYUŞTURUCU

Büyükşehir Muhtarlar Dernek Başkanı Cafer Ceylan ise Gaziantep'in en büyük sorununun mülteci ve uyuşturucu olduğunu söyledi. Kentte çok sayıda torbacı bulunduğunu belirten Ceylan, "Muhtarlar özgür değil. Örneğin Şehitkamil ilçesinde 41 olan mahalleyi 14'e düşürdüler. Kimseden fikir almadan meclis kararıyla düşürdüler. Bizim sıkıntılarımız çok. Tarımla ilgili, primlerle ilgili, hayat pahalılığıyla ilgili., Esnaf kazanamıyor ve bu nedenle prim yatıramıyor. Böyle giderse kepenk kapatmalya hazırlanıyor" dedi

herkes-dert-döktü2.jpeg

İRKOZ: HER YER ATEŞ BUZ 

Toplantıda söz alan Zafer İrkos ise konuşmasıyla uyuşturucu gerçeğini gözler önüne serdi. Gaziantep ve Türkiye'de her tarafta madde bağımlısı olduğunu anlatan İrkos, "Her yer ateş buz. Her evde 1 kişi, 2 kişi hatta 3 kişi var bunu kullanan. Benim bir kardeşim var. 10 günlük bebeği, 2 ve 4 yaşında çocukları var. Bu altın gibi bir çocuktu. Şimdi gelinen nokta ne annesini tanıyor ne de çocuklarını. Bağımlı. Bu konuda kaymakama gittik, derdimi anlattım deva olmadı. Zorunlu dava açtık para cezasını ödedik çare olmalı.  Allah için bu işe al atın" dedi. 

herkes-dert-döktü1.jpeg

DERDİMİZİ KİME ANLATACAĞIZ?

Ülkenin her noktasında ateş buzun kullanıldığını belirten İrkos, "Perilikaya, Ünaldı, Şehreküstü, Cengiz Topel, Düztepe, Akkent, Karataş, Hacıbaba, Emek. Heryerde bu madde var. Ben bu işten bir şey anlamadım. Nereden geliyor, kim veriyor, nasıl satılıyor ? Her tarafta var. Taksici bile. Selam diyorsun bana ateş buz lazım diyorsun buluyor veriyor. Bakkalda ekmek satmaktan daha kolay. Bu konuyu idrak etmekte zorluk çekiyorum. Çare bulunmuyor. Herkesin en büyük sorunu. 18-13-7 yaşında çocuklar bile var. Neden kimse bunu görmüyor" diye sordu. 

CEVAP VERDİ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, konuşmaların ardından tek tek cevap verdi. "Gönül ister ki her yerde kadın milletvekillerimiz olsun. Biz, hangi illerde kadın milletvekili olmamış bunları çıkardık, bu seçimlerde gereğini yapacağız" diye başlayan Kılıçdaroğlu, iktidara geldiklerinde Suriye hükumetiyle bir mutabakat imzalayacaklarını belirterek, “Gaziantep’te resmi olarak 300-350 bin Suriyeli olarak var. Hangi politika bunları buraya getirdi. Buraya bunları getireni oylarınızla cezalandıracaksınız. Eğer yanlış bir politikaysa bunu oylarınızla cezasını verirsiniz. Suriye meşru hükumetle görüşeceksiniz. Suriyelilerin yıkılan yerlerini yapacaksınız, bu kaynağı da AB’den alacaksınız. Buradan giden Suriyelilerin can ve mal güvenliği sağlanmalı. Biz Suriye ile bir mutabakat yapacağız, BM de buna taraf olacak. Bu kardeşlerimizi en geç 2 yıl içerisinden buradan göndereceğiz” dedi.

herkes-dert-döktü-irkos.png

EĞİTİM SİSTEMİ DEĞİŞMELİ

Tepeden tırnağa eğitim sisteminin değişmesi gerektiğini savunan Kılıçdaroğlu, “Bir toplumu geri bırakmak istiyorsan eğitim sistemini bozman yeterlidir. Eğitimin özü çocuğun soru sormasıyla aklını kullanmaya başlamasıdır. 21. yüzyıl buluşların yüzyılıdır. Bizim eğitim sistemine önem vererek tepeden tırnağa eğitimi değiştirmemiz gerekiyor. Dünyanın en zengin kimliğine sahibiz ama kavga ediyoruz. Kimliğin siyaseti olmaz. Kimliğinize herkes saygı duyacağız. Bu bir zenginliktir. Siyasetin görevi herkesin kimliği ve inancına saygı duymaktır” ifadelerini kullandı.

herkes-dert-döktü.jpeg

MUHTARLIK KANUNU OLMALI

Bir muhtarlık kanunu olması gerektiğinin altını çizen Kılıçdaroğlu, “Muhtarlar bir temel muhtarlık kanunu olması gerekiyor. Bununla ilgili bir çalışma yaptık. Biz iktidar olduğumuzda bu kanunu çıkartacağız. Büyük yerlerde muhtarlara birer yardımcı personel verilecek. Sosyal yardımlarını muhtarlar aracılığı ile dağıtılacak. Kendi mahallesi ile ilgili bir kanun çıkartılırsa Belediye meclisi toplantılarına muhtarlar katılmalı ve oy hakkı olmalıdır. Bir Türkiye muhtarlar birliği olmalıdır. Her muhtarlığın bir bütçesi olması gerekiyor” dedi.

YENİ MODEL GETİRECEĞİZ

Köylerde çalışan kadınların ve gençlerin sigortasını yapacaklarını ifade eden Kılıçdaroğlu, “Köy okullarının hepsini açacağız. Köylerde çalışan kadınların ve gençlerin tamamını sigortasını yapacağız ve primini de devlet karşılayacak. Köyde sadece öğretmen olmayacak bir veteriner de olacak ziraat mühendisi de olacak hiçbir çiftçi zarar etmeyecek bir model getireceğiz. Çiftçiyi toprağa küstürmeyeceğiz” şeklinde konuştu.

UYUŞTURUCU KONUSU

Kılıçdaroğlu, “Uyuşturucuyu ilk dillendiren genel başkan benim. Tam bir bela gençlerimiz için, büyük felaket. Gelir durumuna göre uyuşturucu satılıyor. Türkiye’ye her taraftan yağmur gibi uyuşturucu giriyor. İktidar buna sessiz kalıyor. Torbacıyı yakalıyorlar, baronlar duruyor. Uyuşturucu baronları Türkiye’nin en zenginleridir. Özel kanun çıkardılar, bunlara para gelsin diye, bunu yaptılar. Mafya Türkiye’de hesaplaşıyor, iktidar seyrediyor. Bunlara oy verirseniz gençliğe ihanet ediyorsunuz demektir. Polise 'bütün uyuşturucu baronlarını yakalayacaksınız' diyeceğiz” ifadelerini kullandı. LEYLA ÖZEKŞİ POLAT - MERAL KINACILAR ERBEKTE

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum