1. YAZARLAR

  2. Ahmet Yıldız

  3. KAYSERİ’DE DE KAZANAMADIK
Ahmet Yıldız

Ahmet Yıldız

Yazarın Tüm Yazıları >

KAYSERİ’DE DE KAZANAMADIK

A+A-

Bu sezon deplasmanda kazanamama olayı Kayseri’de de sürdü. Çok rahat kazanabileceğimiz Kayseri’de yenilgiden kaptan Günay’ın başarılı oyunuyla kurtulduk. Günay bu sezonun en iyi oyununu Kayseri’de oynadı, birazda şanslıydı, rakibin iki şutu direkten döndü.

Kayseri’de neden kazanamadığımızı irdeleyelim; öncelikle takım kurgulanması doğruydu, ama kurguya uygun oyuncular seçilememişti. Savunmanın solunda İbrahim, sol stoperde Tosca, savunmanın ortasında Coulker, sağ stoperde aslında sol stoper veya merkez orta oynayabilen Dijilobodji, sağ bek olarak Kıtsıou seçilmişti. Kurgu olarak savunmayı ve kontra oynamayı düşünen Erol hoca’nın seçimleri yanlıştı. Savunma oynamayı düşünüyorsanız savunmanın solunda Tosca, sol stoper de Dijilobodj, savunma ortasında Coulker, sağ stoper de Olkowski veya Ertuğrul, sağ bek olarak da Kıtsıou veya Oğuz oynatılmalıydı. Böyle oluşturacağımız savunma kurgusuyla Dijilobodji sağ stoper de sırıtmaz, sağ stoperde katkı sunmak için çabaladı ama sol stoperde oyuna daha fazla katkı sunabilirdi. Ayrıca diğer savunmacılar olan Ertuğrul veya Olkowski’de oynama fırsatı yakalamış olurlar ve her zaman oynatılmak üzere hazır tutulmuş olunurlardı. Savunmanın önünde Doğan’ın oynatılması doğruydu, Doğan’ın sol tarafında Furkan, sağ tarafında da Messeaudi oynatılıyordu. Furkan Doğan’ın sağ tarafında rahatlıkla oynatılabilir, sol tarafta da oynatılır, Furkan orta solda da gereken oyunu sergiler ve başarılı olur, ama orta sol tarafta oynayabilecek sol ayaklı oyuncular ( Mendyl, İbrahim, Enver Cenk) dururken Messeaudi’ye yer açmak istercesine Furkan’ı orta solda oynatıp, Messeaudi’yi orta sağda oynatmak yanlıştı, sonuç ta vermedi. Orta sağda oyuna hiçbir katkı veremeyen Messeaudi yerine genç Mirza denenebilirdi, hırsı ve enerjisiyle oyuna  katkı sunabilirdi. Oysa oyuna başlarken Doğan’ın sağında Fukan, solunda da Enver Cenk veya Mendyl seçilseydi; orta alandan sağlı sollu bindirmelerle daha etkili olabilirdik. Enver Cenk ve Furkan’ın daha çok süre oynatılmaları gerektiğini yazıyordum, görüldüğü gibi hiç sırıtmadan oynadılar. Gelelim ileri uçtaki oyuncu seçimlerimize; Kayseri’ye kazanmak için giden hoca ileride son vuruşçu Figueiredo’nun yanına dağıtıcı ve yırtıcı Dicko yerine Kenan’ı oynattılar, Kenan uyanık ve fırsatçı bir oyuncu ama Dicko gibi rakibi bozamaz, dağıtamaz ve baskı yapamaz, Kenan oynatılmak isteniyorsa Maxim’le değişik oynatılabilir (alternatif). İleride Figueiredo’nun yanında Dicko olmalıydı. Uzun sözün kısası Kayseri karşısına yanlış oyuncu seçimleriyle çıkılmıştı. Karşılaşmanın son bölümünde oyuncu değişimleriyle takım önerdiğimiz biçime gelmişti neredeyse. Oysa karşılaşmaya doğru seçimlerle başlanılsaydı doğru oynar ve kazabilirdik.

Fenerbahçe karşısında ayrı Kayseri karşısında ayrı kurgularla takım oluşturulmuştu, oluşturulan kurguya göre oyun da oynatılamayınca (yani savunma kurgusu oluşturup savunma oynamayıp atak oynamak gibi), ek olarak oluşturulan kurguya göre doğru oyuncularda seçilmeyince başarı gelmiyor. Fenerbahçe karşısında oyuncuların rakibi yenme hırsları olmasaydı, ve Fıgueıredo’nun özellikle ilk attığı sıra dışı gol olmasaydı kazanacağımızı da beklemiyordum. Sonuç olarak Fenerbahçe karşısında kazandık ama Trabzon’daki gibi oynamadık, oyun düzeyinde sürekliliğimizi sürdüremiyoruz. Kayseri’yi de yenemedik çünkü yukarıda yazdığımız yanlışlara ek olarak düşük düzeyde oyun sergiledik. Sürekli kazanmak için önce takım kurgusunu oturtmalı, oturan kadroya uygun oyuncularla oynamalıyız. Oyuncuların tümünü her an oynayacak biçimde hazır tutmalıyız, oyunculara ne beklediğimizi iyi anlatmalıyız. Kayseri karşısında sonradan oyuna alınan Dicko sol taraftan girdiği bir pozisyonda pas vermeye çabalamadan şut çekti, acaba Sumudica olsaydı pas vermeye çabalamadan şut çeken Dicko’ya ne yapardı? İşte Erol hoca bu konularda çalışmalı.

 

FURKAN VE ENVER CENK’İN FARKEDİLMESİ, ALANYA KARŞILAŞMASININ KAZANILMASI

 

Daha önceki yazılarımı okuyanlar anımsayacaklardır; Furkan ve Enver Cenk’in daha fazla süre oynatılmaları gerektiğini ısrarla yazmıştım, Alanya karşısında bu iki oyuncunun katkısını izleyen herkes görmüştür, şimdiye kadar neden oynatılmadıklarını sorgulamışlardır umarım. Furkan ve Enver Cenk gibi süre alamayan diğer oyuncuların da denenmesi ve değerlendirilmesi gerekir kanısındayım. Messeaudi deneniyor da diğerleri neden denenmiyor?

Alanya karşısına yine 5-3-2 veya 3-5-2 olarak benimsediğimiz düzenle takım oluşturulmuştu. Takımın bu kurguyla oynaması gerektiğini de hemen her yazımda vurguluyorum. Bu karşılaşmada da Dijilobodji ve Coulker’ın oynadıkları yerler değiştirilerek oynatılsalardı neredeyse en uygun oyun kurgusu ve oyuncu seçimleriyle takım oynatılmış olunacaktı. İzlendiği üzere Alanya gibi diri ve savaşan takıma karşı kazanmamızda uygun kurgu ve uygun oyuncu seçiminin sonucunu almış olduk.

Alanya karşılaşması denk takımların karşılaşması gibi geçti, iki takımda özellikle ilk yarıda rakibe açık vermeden oynamaya çalıştılar, fırsat bulunca gol yapmayı denediler, savunma güvenliğini bırakmadılar. İlk yarıda Alanya biraz baskın gibiydi, ama ikinci yarıda bizim takım yakaladığı fırsatı Furkan’ın uyanıklığıyla gole dönüştürdüler, ikinci gol ise takımın veya hocanın şanslı gününde olmasıyla kazanıldı, ikinci gol olmasaydı sonuç büyük olasılıkla beraberlikti. Kendi evimizde kazandık diye çok da sevinmeyelim.

Alanya karşılaşmasında takımın önemli oyuncularından Maxim’in oyunu iyi değildi, karşılaşmanın başlarında Kıtsıou’yu kaçıran güzel bir ara pas yaptı, başka pek görünmedi. İkinci yarının başlarında yakaladığı fırsatta pas vermeye çalışmadan uzaktan şut çekmesini ve rakibin golünden önceki pozisyondaki gevşek tavrını iyi yakalayan hocanın Maxim’i oyundan çıkarması doğruydu. Maxim’in çıkarılması doğru ama yerine Oğuz’un alınması yanlıştı, Maxim çıkarıldığında oyuna Enver Cenk alınmalıydı, Enver orta sol tarafta oynatılıp orta sağ tarafa da Furkan çekilmeliydi. Böylelikle Enver Cenk daha erken oyuna alınmış da olunurdu. Aslında takım 5-3-2 sistemiyle oynatıldığında orta üçlünün sağ veya sol tarafında oynatılan Maxim hem takıma katkı sunamıyor hem de savunma yönünden sıkıntı yaşatıyor. Makim’in oynatılması için ya savunmadan bir oyuncu eksiltilerek Maxim orta üçlünün önüne ve iki forvetin arakasına yerleştirilecek yada tek forvet oynatılarak orta üçlünün önünde tek forvetin arkasında olacak biçimde fırsatçı oyuncu olarak oynatılacak. Rakip zayıf ise ilk seçenek, rakip güçlü ise ikinci seçenek düşünülebilir. Maxim yerine Enver alınsaydı, Figueiredo’nun yerine de Dicko alınarak karşılaşmanın son bölümünde rakibin ileri çıkmaması için ileride baskı yapmada kullanılabilirdi. Alanya karşısında Figueiredo beklenilen oyun düzeyinin altında oynadı, pek fırsat yakalayamadı. Kayseri’de yenilmememiz ve Alanya karşısında kazanmamız çok iyi oldu, umarım Rize karşısında kazanır ve liğde yukarı doğru çıkmaya başlarız. Rize karşısında başarılar diliyorum.              

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.